Policja USA ciekawostki

noc ulica samochody policyjne policja USA ciekawostki Hudson Yards Nowy Jork

Policja USA ciekawostki o amerykańskiej policji

Fakty o policji w USA

1) Ponieważ w USA każdy stan i miasto mają swoją formację policyjną, działa to 20 tysięcy takich formacji, na trzech szczeblach: federalnym, stanowym i powiatowym. To władze lokalne decydują o wyglądzie umundurowania, policyjnych pojazdach, uzbrojeniu. Także o wynagrodzeniu policjantów i o tym kiedy mogą zakończyć służbę czyli przejść na emeryturę. Policjanci w różnych miastach jeżdżą innymi markami samochodów, które różnią się oznakowaniem.

2) Spośród ok. 800 tysięcy amerykańskich policjantów, 10% to kobiety. Co ciekawe, 60% amerykańskich policjantów, to biali, 30% to Latynosi, a 10% to Afroamerykanie (dane są zaokrąglone).

3) Największy wydział policji w USA, to policja nowojorska czyli New York Police Department (NYPD). Służy w niej niemal 40 tys. policjantów. Na drugim miejscu jest policja w Chicago (13 tys. policjantów), na trzecim policja w Los Angeles czyli Los Angeles Police Departament (LAPD) – 9 tysięcy.

policja USA ciekawostki Conney Island Nowy Jork
Conney Island, Nowy Jork. Pojazdy NYPD. Policja USA ciekawostki

4) Kandydaci na policjantów w Stanach Zjednoczonych poddawani są testowi na inteligencję. Jak wieść niesie, ci najbardziej inteligentni nie mają szans na zatrudnienie. Powód? Inteligentni szybko rzucali pracę, nie zważając na to, że w ich wyszkolenie państwa zainwestowało sporą kwotę.

Policja USA ciekawostki

5) W 2020 r. W Buffalo 57. policjantów (cały zespół tzw. reagowania kryzysowego) złożyło rezygnację z pracy po tym, jak ich dwóch kolegów zawieszono w obowiązkach i pozbawiono wypłaty. Doszło to tego po tym, jak podczas protestów policjanci na służbie wykonujący rozkazy powalili na ziemię bezbronnego 75-latka. Nagranie z incydentu trafiło do Internetu, było masowo oglądane i udostępniane.

policja USA ciekawostki Manhattan Nowy Jork
Policyjne motocykle na nowojorskim Manhattanie

6) Policjanci ze stanu New Jersey dostali informację, że w jednym banków znajduje się złodziej. Otoczono bank, ewakuowano okolicę. Ponieważ rabuś nie odpowiadał na wezwania policji, oddział komandosów wkroczył do budynku banku. Okazało się, że postać którą uważali za przestępcę, to tekturowa postać człowieka – reklama banku.

7) Policjanci z Bostonu długo nie mogli poradzić sobie z kradzieżami rowerów, pozostawionych na parkingu jednej ze stacji metra. Wreszcie wpadli na pomysł, aby postawić tu kartonową sylwetkę policjanta. Choć początkowo na ten pomysł wielu stukało się palcem w czoło, tekturowy policjant okazał się skuteczny: liczba kradzieży zmniejszyła się o 67 procent. Potencjalnych złodziei odstrasza kartonowa sylwetka przedstawiająca jednego z prawdziwych bostońskich policjantów.

Policja USA ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na zdjęciach: podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec

Zobacz też:
> Ciekawostki o policji na świecie
> Polska policja ciekawostki
> Ciekawostki o Nowym Jorku