Ciekawostki o złocie
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o złocie. Właściwości, zastosowanie, gorączka złota, złoto jadalne. Złoto ciekawostki i informacje
Złoto – informacje, właściwości
1) Złoto (Au), to pierwiastek o liczbie atomowej 79. To jeden z najcięższych pierwiastków występujących naturalnie w przyrodzie.
2) To jeden z najbardziej pożądanych metali świata.
3) Złoto rozpuszcza się w rtęci i tzw. wodzie królewskiej (mieszkanka kwasu solnego i azotowego).
4) Złoto jest odporne na korozję. Nie ciemnieje na powietrzu.
5) Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego dodaje się do niego minimalne ilości innych metali. Próba 0 (zero) zawiera 99,9% czystego złota, a próba 6 – 33,3% czystego złota.
6) Ilość złota określana jest też w karatach. Złoto 24-karatowe (próba 1000) zawiera do 99,999 % złota.
Złoto w liczbach
7) Sztabka złota ma kształt prostopadłościanu. Najczęściej waży 400 uncji (12,44 kg). 1 uncja, to 31,1 g.
8) Jednostką złota w handlu jest uncja trojańska (31,1035 grama). Nazwa pochodzi od francuskiego miasta Troyes.
Do czego służy złoto?
9) To drogocenny metal szlachetny używany w jubilerstwie (50% wykorzystania), biciu monet, sztuce i zdobieniach. Także w stomatologii, elektronice i nie tylko. Złotem powlekane są skafandry kosmonautów i powierzchnie sztucznych satelit, gdyż odbijają podczerwień i fale radiowe.
10) Ze złota wytwarzane są też nici do haftu.
11) Złotem pokryty jest kadłub amerykańskiego samolotu US Navy Northrop Grumman EA-6B Prowler.
12) Złotem pokryte są silniki Mc Larena w samochodach formuły I.
13) Złoto płatkowe, plasterki lub złoty pył, dodawane są do ekskluzywnych potraw, także do niektórych napoi (złoto koloidalne) i słodyczy.
Złoto jadalne?
14) Istnieje coś takiego, jak złoto jadalne (w bardzo cienkich płatkach). Są to bardzo drobne płatki ze złota, których celem jest przyozdobienie luksusowych potraw, nadanie im wykwintnego charakteru i podkreślenie, że osoby które będą spożywać, to osoby wyjątkowe i bogate.
15) Jak smakuje złoto? Tak jak woda, ma smak neutralny.
16) Obawiasz się, że spożycie złota może zaszkodzić organizmowi? Bynajmniej. Złoto które trafi do ludzkiego organizmu jest obojętne chemicznie i jest wydalane bez zmian. Choć niektórzy twierdzą, że spożywanie złota jest dobre na reumatyzm, bóle stawów, miażdżycę, bóle głowy i pleców.
17) Złoto w płatkach można też dodawać np. do szampana. Nie idzie od razu na dno i daje piękny efekt wizualny, bo jego kawałki odbijają światło.
Skąd bierze się złoto?
18) Złoto występuje jako samorodki lub ziarna, np. w wodach niektórych rzek.
19) Złoto wydobywane jest głównie w kopalniach głębinowych (w strefie zimnej) i odkrywkowych (w strefie gorącej).
20) Złoto występuje też w wodach oceanów, jednak w bardzo małych ilościach. Gdyby wszystkie oceany wysuszyć, otrzymalibyśmy 15 tys. ton złota.
21) Ilość złota w okolicach Johannesburga (RPA) oceniana jest na ok. 70 tys. ton. Złoto występuje także w Rosji, Australii, w Chinach, USA, Kanadzie, Indonezji, Uzbekistanie, Peru, Ghanie i Kirgistanie.
22) Najwięksi wydobywcy złota, to: Australia, Republika Południowej Afryki, Rosja i Chile.
23) W Polsce złoto pozyskuje się ze złóż rud miedzi, w okolicach Lubina, Polkowic i Rudnej. Obecnie pozyskuje się ponad 3 tony rocznie. Szacuje się, że na Dolnym Śląsku jest pod ziemią 350 ton złota. W latach 1175-1240 wydobyto tu ok. 50 ton złota.
Złoto ciekawostki z historii
24) Złoto było doceniane przez człowieka już tysiące lat temu. Rzemieślnicy używali go w chalkolicie (epoce miedzi), ok. 5,5 – 3 tys. lat p.n.e.
25) W starożytnym Egipcie wydobywano ok. 1 tony złota rocznie. O złocie pisano egipskimi hieroglifami, a wyroby ze złota wstawiano do egipskich grobowców.
26) Istnieje plan kopalni złota w Nubii, powstały ok. 1100 r p.n.e. Złoto (i nie tylko) wydobywano za panowania króla Salomona (961-922 p.n.e.).
27) W starożytnej Grecji istniał mit o złotym runie. Była to skóra skrzydlatego barana pilnowana przez smoka Aresa, którą zabrał Jazon. W krajach Azji skóry baranów używano do wyławiania drobin złota z rzek. Po osuszeniu wyjmowano je z sierści. Dodajmy, ze pierwsze złote monety miały kształt przypominający… skórę zdjętą ze zwierząt.
Gorączka złota
28) Świat przeżywał co najmniej kilka okresów gorączki złota. Kilka razy miała ona miejsce w USA, w XIX wieku. Gorączka złota w Kalifornii (1848-49) zaczęła się po przypadkowym znalezieniu samorodka złota 24 stycznia 1848. Wieść o tym błyskawicznie się rozniosła. Handlarz Samuel Brannan wykupił wtedy wszystkie szpadle i sita w okolicy, sprzedając je potem poszukiwaczom złota za cenę kilkadziesiąt razy wyższą. Po ogłoszeniu informacji o złocie przez Kongres USA, do Kalifornii zaczęli ściągać ludzie za całych Stanów Zjednoczonych, a nawet z innych krajów. Ich liczba mogła wynosić nawet 100 tysięcy. Na gorączce złota najwięcej jednak zarabiali nie poszukiwacze, lecz spekulanci.
Złoto ciekawostki
29) Największy blok złota na 250 kg i można go oglądać w Muzeum Złota Toi w Japonii.
30) Płatek złota można rozbić do takiej grubości, że będzie półprzezroczysty.
31) Parytet złota był to stosunek złota o określonej wadze do konkretnych walut. Funkcjonował od końca XIX wieku do wybuchu I wojny światowej.
31) Piryt, minerał żelaza, nazywany jest złotem głupców. Przypomina wyglądem złoto i przez niektórych może być z nim pomylony.
32) Monety bulionowe, to monety ze złota. Są monetami inwestycyjnymi – kupowanymi jako inwestycja kapitału.
33) 1/3 złota istniejąca na świecie spoczywa w skarbcach banków centralnych różnych państw.
Kolory złota
34) Białe złoto, to stop złota z niklem i cynkiem. Czasem tez ze srebrem i palladem. Stop przypomina barwną paletę.
35) Niebieskie złoto (stop złota z żelazem i niklem) stworzył pod koniec lat 80. XX wieku jubiler z Genewy. Jest to najrzadziej stosowany stop złota.
36) Czerwone (różowe) złoto, to stop złota ze srebrem i miedzią.
Znane filmy ze złotem
37) Złoto pustyni, to amerykański film wojenny z 1999 roku, w reż. Davida O. Russella. Jego akcja toczy się podczas wojny w Zatoce Perskiej (1990-1991). Nakręcono też filmy: Złoto dla zuchwałych (1970), Złoto MacKenny (western z 1969 roku), Złoto dezerterów (polska komedia z 1998 r.), Betonowe złoto (2020), Złoto Rzymu (1961), Złoto Suttera (1936), Płynne złoto (1937), Złoto dla Południa (1940), Siarka jak złoto (1966), Czarne Złoto (1947), Złoto Neapolu (1954) i inne. Powstało też kilka filmów zatytułowanych po prostu: Złoto (Gold).
Złoto ciekawostki: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Złota kupa w Tokio
> Złota świątynia, Kioto
> Zorza polarna
> Mapy – ciekawostki