Sahara Zachodnia, państwo w Afryce

maczet Al Ujun miasto Sahara Zachodnia

Sahara Zachodnia ciekawostki i najważniejsze informacje, które powinieneś znać

Dzień dzisiejszy dawnej kolonii

1) Sahara Zachodnia, to dawna kolonia hiszpańska w północno-zachodniej Afryce (te tereny nazywane są Maghrebem). Obecnie jest to terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. Jest okupowane przez Maroko i przez ten kraj nazywane „Prowincją południową”.

2) Maroko zachęca swych obywateli do osiedlania się w Saharze Zachodniej, oferując wsparcie ekonomiczne. Dlatego w saharyjskich miastach powstały dzielnice z ludnością napływową. Próby poparcia niepodległości przez Saharyjczyków często kończą się „zniknięciem” protestujących.

3) Ten obszar nazywa się: Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna. Ma swoją flagę i godło. Niepodległość proklamowano w 1976 r., po wycofaniu się Hiszpanów. Doprowadziło to do wybuchu wojny i interwencji wojsk francuskich. Obecnie do całkowitej niepodległości wzywa Front Polisario, nacjonalistyczna organizacja niepodległościowa o charakterze politycznym i wojskowym.

flaga Sahara Zachodnia Afryka
Sahara Zachodnia – flaga

Sahara Zachodnia

4) To nieuznawane państwo leży nad Oceanem Atlantyckim i ma powierzchnię 266 tys. km kwadratowych. To tyle, co 3/4 powierzchni Polski.

5) W Saharze Zachodniej mieszka 600 tys. ludzi. Walutą jest dirham marokański, a dominującą religią jest islam. Wyznaje go prawie 100% ludności. Mieszkańcy posługują się językiem arabskim.

6) Nieoficjalną stolicą Sahary Zachodniej jest Al-Ujun, miasto położone nad oceanem, w północnej części Sahary Zachodniej. Mieszka w nim ponad 200 tys. ludzi.

7) Zdecydowanie najbogatszą częścią Sahary Zachodniej jest północ, gdzie znajduje się stolica, Al-Ujun.

ulica Al-Ujun Sahara Zachodnia ciekawostki
Jedna z ulic w mieście Al-Ujun. Foto: Bjørn Christian Tørrissen / cc by-sa 3.0; Sahara Zachodnia ciekawostki

Sahara Zachodnia ciekawostki

8) Prawie całe terytorium Sahary Zachodniej, to pustynia kamienista (hamada).

9) W Saharze Zachodniej nie ma rzek. Jedynie rzeki sezonowe, które pojawiają się w porze deszczowej.

10) Sahrawi – tak określa się rdzenną ludność Sahary Zachodniej.

11) Wał zachodniosaharyjski (Mur marokański), to system wałów i fortyfikacji mający ponad 2700 km długości. Znajduje się w Saharze Zachodniej. Rozdziela część południową oraz północną i sąsiadujący z nią obszar Maroka.

12) Sieć drogowa Sahary Zachodniej jest słabo rozwinięta. Są tu bogate złoża fosforytów (to m.in. dlatego Maroko okupuje to terytorium). Część ludności trudni się rybołówstwem i uprawą palm daktylowych.

13) Także infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta, choć przylatują tu turyści. Wypoczywają oni głównie na plażach w okolicach Ad-Dachla, drugiego miasta Sahary Zachodniej pod względem ludności (ponad 100 tys. mieszkańców).

Sahara Zachodnia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: meczet w Al-Ujun. Foto: Alexander Leisser / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Senegal
> Czad
> Tunezja