Węgry – inspirujące ciekawostki

Węgry ciekawostki atrakcje zabytki

Węgry ciekawostki i inspirujące fakty, które zdziwią i pobudzą do myślenia. Z czego słynie ten kraj? Poznaj miasta, atrakcje i ciekawe miejsca na Węgrzech

Węgierskie fakty

1) Węgry znajdują się w Europie Środkowej, są członkiem Unii Europejskiej, ONZ i NATO. Kraj ten odzyskał niepodległość w 1918 roku. Panuje tam ustrój demokratyczny ;-), a państwo liczy niemal 10 milionów mieszkańców.

2) Dunaj jest drugą pod względem długości rzeką Europy i przepływa przez 10 państw. Przepływa m.in. przez Budapeszt, dzieląc to miasto na dwie części. W Budapeszcie popularne są taksówki wodne, a podczas wycieczek nimi można oglądać zabytki tego miasta.

Węgry ciekawostki o Węgrzech

3) Na Węgrzech uprawia się tysiąc odmian papryki. Najostrzejsza z nich jest ponoć stukrotnie ostrzejsza od papryczki chili. Narodową potrawą jest gulasz, jadany na ostro z papryką.

gulasz węgierski potrawy węgierskie Hungary
Gulasz, narodowa potrawa. Węgry ciekawostki

4) W miejscu gdzie stykają się granice Austrii, Węgier i Słowacji, postawiono symboliczny trójkątny stół. Jest mały, obok każdego boku ustawiona jest ławka, a na blacie są godła trzech wspomnianych państw.

5) Węgrzy zdobyli nagrodę Nobla w każdej dziedzinie oprócz działania na rzecz pokoju. Takimi nagrodami aktualnie może się pochwalić trzynastu Węgrów.

6) Węgry mają najwięcej źródeł termalnych w Europie. Dlatego wybudowali aż około 1500 punktów odnowy biologicznej.

7) Na Węgrzech najwięcej pije się piwa (około 36%), ale narodowymi alkoholami są tu likier Unicum i pálinka (rodzaj owocowej brandy). Na jedną osobę przypada 13,3 litra rocznego spożycia alkoholu. Prowadząc samochód trzeba mieć 0,0 promila – czyli u Madziarów jest zero tolerancji dla nietrzeźwych kierowców.

Miasta Węgier i ich atrakcje

8) Szentendre, to miasto leżące nad Dunajem, około 20 kilometrów od Budapesztu. Jest bardzo popularnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, jest tu również wiele muzeów.

muzeum etnograficzne Szentendre Węgry ciekawostki
Węgry ciekawostki: muzeum etnograficzne w Szentendre

9) Położony nad Dunajem Ostrzyhom, to jedno z najstarszych miast na Węgrzech. Nazywany jest również „Węgierskim Watykanem”, ponieważ jest stolicą prymasów Węgier.

10) Zsambek, to niewielkie miasto na Węgrzech. Słynie głównie ze znajdującego się tam zamku, którego częścią są zabytkowe ruiny romańskiego kościoła klasztornego.

11) Boldogkovaralja, to niewielka miejscowość w północnych krańcach kraju, która może pochwalić się XIII wiecznym zamkiem Boldogkő. Niegdfyś był jednym z ważnych punktów obronnych w tym regionie.

12) W niewielkim miasteczku Tokaj, od pięciu wieków produkowane są najlepsze na Węgrzech wina. Piękne kolorowe budynki i bujne winnice budzą podziw, choć nie spotkamy tam wielu turystów. Warto odwiedzić słynne piwnice Rakoczego wybudowane w XV wieku, gdzie na degustacji spotykają się smakosze win.

zamek Boldogkovaralja Węgry ciekawostki atrakcje
Zamek w Boldogkovaralja. Węgry ciekawostki

Węgry – przyroda i wypoczynek

13) Jezioro Balaton, to największy słodkowodny akwen w Europie i często nazywane jest „węgierskim morzem”. Ma 77 km długości i szerokość 14 km. To bardzo znane krajowe centrum turystyki i rekreacji. W epoce socjalizmu zagraniczne wczasy nad Balatonem nobilitowały Polaków, którzy tam wypoczywali.

14) Półwysep Tihany nazywany „półwyspem lawendą pachnącym”, to prawdopodobnie najpiękniejszy zakątek Balatonu. Jest w całości objęty ochroną, a w szczycie sezonu odwiedza go wielu turystów. Znajduje się tu wyjątkowa wioska, a w wakacje unosi się tu zapach lawendy, tworząca niezwykły klimat.

15) Najdłuższą rzeką Węgier jest Cisa, długości 596 kilometrów. Najwyższym szczytem jest Kékes (Kékestető), który wznosi się na wysokość 1014 m n.p.m.

Budapeszt, stolica Węgier

16) Budapeszt ma jeden z najstarszych podziemnych systemów kolejowych. Metro w Budapeszcie otwarto w 1896 roku.

17) Zamek Królewski w Budapeszcie stoi na Wzgórzu Zamkowym. Fundamenty zamku pochodzą z XIV wieku. W skład twierdzy wchodzi wiele zabytkowych budynków. Dodamy, że zamek szczególnie pięknie prezentuje się nocą.

18) Prawie w każdej dzielnicy Budapesztu jest miejsce, w którym można skorzystać z leczniczych kąpieli w znajdujących się tam źródłach termalnych.

19) W podziemiach parlamentu w stolicy Węgier, jest muzeum poświęcone parlamentaryzmowi.

zamek królewski Budapeszt Węgry ciekawostki atrakcje Węgry
Zamek królewski w Budapeszcie. Węgry ciekawostki

Węgry – co ciekawego zobaczyć

20) Park Narodowy Aggtelek, to niezwykłe miejsce, gdzie znajdują się liczne jaskinie i groty. Najpopularniejszym miejscem jest 25 kilometrowa jaskinia Baradla. Możemy w niej zobaczyć niesamowite stalagmity i stalaktyty, o kształtach przypominających smocze głowy.

21) Park Narodowy Hortobágy, to największy stepowy park w zachodniej Europie. Możemy w nim podziwiać węgierskie bydło, owce i bawoły. Jest tu również Muzeum Pasterstwa.

22) Odwiedzając Węgierskie Alpy, warto zatrzymać się w mieście Sopron, które jest ośrodkiem bogatym w wody mineralne. W miejscowości Koszeg możemy podziwiać zabytkowe, gotyckie posiadłości.

Węgry ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Wiedniu
> Albania ciekawostki
> Dowcipy o Włochach