Albania ciekawostki atrakcje zabytki

Ciekawostki o Albanii

Czas czytania:3 minut/y, 25 sekund/y

Albania ciekawostki i informacje o Albanii. Miasta, atrakcje turystyczne…

Albania informacje

1) Republika Albanii (Shqipëria, Republika e Shqipërise), to państwo w Europie, na Bałkanach. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego, i Morza Jońskiego. Graniczy z: Grecją, Czarnogórą, Macedonią Północną i Kosowem należącym do Serbii.

2) Nazwa Albania pochodzi od słowa alb (biały). Przed naszą erą na terenie Albanii mieszkało plemię, nazywane Albanoí i Arbanitai.

3) W Albanii mieszka 3 miliony ludzi. 60% Albańczyków wyznaje islam, 30% chrześcijaństwo. Językiem urzędowym jest język albański.

4) Walutą Albanii jest lek, nazwany tak na cześć albańskiego księcia Lekë Dukagjini (1410-1481) walczącemu przeciwko imperium osmańskiemu.

państwo Albania mapa godło herb flaga
Albania – mapa, flaga i godło (herb) Albanii

5) Albania, to w 3/4 kraj górzysty. Nad Adriatykiem są niziny oraz doliny rzek (największe, to: Drin (285 km – najdłuższa rzeka kraju), Wjosa (272 km) i Seman z Devoll (281 km). Na granicy z Czarnogórą jest jezioro Szkoderskie (368 km²), na granicy z Macedonią Północną jezioro Ochrydzkie (347 km²), a na granicy z Grecją i Macedonią Północną – jezioro Prespa (288 km²).

6) Administracyjnie Albania podzielona jest na 12 obwodów (qark), które składają się z 36 okręgów (rreth), a te podzielone są na 351 gmin. Stolicą Albanii jest Tirana.

7) Rolnictwo Albanii, to głównie uprawa zbóż (pszenica, kukurydza), winorośli i oliwek. Wydobywana tu jest m.in. ropa naftowa i rudy chromu.

zamek muzeum Kruja Albania ciekawostki atrakcje zabytki
Kuruja, Albania. Zamek i muzeum. Foto: Marcin Konsek / cc by-sa 3.0

Albańskie miasta i ich atrakcje

8) 15-tysięczne miasto Kruja leży między Tiraną a międzynarodowym lotniskiem. W 1928 roku koronowano tu Ahmeda Zogu na króla Albanii. Jest tu średniowieczny zamek należący do bohatera narodowego Albanii, Skanderbega (1405-1468). W środku jest muzeum jemu poświęcone – otwarte w 1982 r. Muzeum Skanderbega. W Krui jest też Muzeum Etnograficzne. W centrum Tirany jest pomnik Skanderbega na koniu.

Durres Albania ciekawostki miasto atrakcje zabytki
Wieża w Durres, jeden z zabytków Albanii

9) Durrës, to ok. 200-tysięczne miasto nad Adriatykiem, zostało założone w 625 roku p.n.e.). Jest tu największy port Albanii. W Durrës są antyczne zabytki, m.in. największy na Bałkanach rzymski amfiteatr z początku II wieku, który mógł pomieścić 15 tys. widzów. Są tu także termy rzymskie, forum, pozostałości murów obronnych z V-VI wieku. Także Wenecka wieża (stoi w porcie) oraz powstałe w 1951 r. Muzeum Archeologiczne.

Berat Albania ciekawostki miasto atrakcje zabytki
W albańskim mieście Berat

10) Albańskie miasto Berat nazywane jest Miastem Tysiąca Okien, gdyż w ścianach domów montowano duże, dekoracyjne okiennice. Na skalistym wzgórzu nad miastem wzniesiono zamek. Znajduje się na albańskiej monecie o nominale 10 leków.

Butrint Albania ciekawostki miasto atrakcje zabytki
Butrint, Albania

11) Butrint w Albanii, to starożytne miasto greckie. Jest tu m.in. grecki amfiteatr.

Vlora Albania ciekawostki miasto atrakcje zabytki
Albania. miasto Vlora. Droga wzdłuż wybrzeża

12) 100-tysieczne miasto portowe Vlora, to wakacyjna atrakcja dla turystów.

Albania ciekawostki

13) Po II wojnie światowej, gdy Albania była niemal odizolowana od świata, na wniosek komunistycznej partii zbudowano w całym kraju ponad 700 tysięcy małych, kilkuosobowych bunkrów. Najwięcej zbudowano ich w latach 70. i 80. XX wieku. Takie fortyfikacje miały chronić życie wszystkich Albańczyków oraz stworzyć system obrony przed wrogimi armiami, które chciałyby zaatakować Albanię.

Obecnie część bunkrów jest wyburzona, w niektórych opuszczonych urządzane są kawiarnie i hostele, a w sklepach z pamiątkami sprzedawane są miniaturki albańskich schronów. Betonowe bunkry i wkomponowały się w krajobraz i szpecą nawet albańskie plaże.

bunkier bunkry Albania ciekawostki miasto atrakcje zabytki
Jeden z albańskich bunkrów. Foto: Fingalo / cc by-sa 2.0

14) Kuchnia Albanii przypomina kuchnię innych krajów bałkańskich. Wśród albańskich potraw są: qofte (danie z mięsa siekanego lub mielonego), mięso pieczone (mish i përzier), ziemniaki z jarzynami, sery (djathë), oriz më tamel (pudding ryżowy na owczym mleku). Narodowym alkoholem jest rakija.

15) W Albanii jest 17 tys. km dróg, z czego mniej niż połowa spełnia standardy europejskie. Jeździ tu niewiele samochodów, a transport kolejowy nie jest zbyt rozwinięty.

16) Nieduży pas ziemi na terenie obecnej Albanii i Czarnogóry niegdyś należał do Republiki Weneckiej (od XV w. do 1797 roku). Nazywał się Albania Wenecka.

17) Z Albanii do Włoch jest 70 kilometrów, dlatego Albańczycy uczą się tego języka oraz emigrują do Włoch. Liczbę Albańczyków mieszkających we Włoszech szacuje się na 800 tysięcy.

Albania ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Tirana, stolica Albanii
> Valetta, stolica Malty
> Trondheim, Norwegia

Polska Wuhan epidemia pandemia Covid-19 Poprzedni post Pandemia. Będą niewypłacalności przedsiębiorstw
Pruszków ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć w Pruszkowie zdjęcia Następny post Pruszków – 20 ciekawostek