Wesoły Wieżowiec w Macedonii Północnej
Papierowy podróżnik z papieru tym razem zaprasza do Macedonii Północnej. Jakie miejsca tutaj dotychczas odwiedził?
Skopje
Skopje, stolica Macedonii Północnej, ma pół miliona mieszkańców i jest największym miastem tego kraju. To także stolica Macedonii Północnej. Ponieważ gdzie okiem nie sięgnąć – stoi tu jakiś pomnik, Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok Łuku Tryumfalnego, przypominającego budowlę znajdującą się w Paryżu oraz obok pomnika Aleksandra Macedońskiego (oficjalna nazwa: “Wojownik na Koniu”, gdyż Grecy zgłaszają pretensje do nazwy Macedonia i do praw do Aleksandra Macedońskiego). Wspomniane pomniki stoją na Placu Macedońskim, w sercu miasta.
Zdjęcia przesłał Jacek Gallant, po jakimś czasie kolejne zdjęcia Wesołego Wieżowca w Skopje przesłał też od Gani Sunduri, rysownik z Kosowa. Na samej górze: Aleksander Macedoński, na pierwszym planie z prawej tylna część pomnika cesarza Simeona.
Kanion Matka
Kanion Matka (zwany Macedońskim Rajem), to podobno jeden z najpiękniejszych kanionów na świecie. Znajduje się 15 kilometrów na południowy zachód od Skopje i ma powierzchnię około 5 tys. hektarów. Jest tu Jezioro Matka czyli sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory i elektrowni na rzece Treska. Turyści zwykle docierają do cerkwi po wezwaniem Św. Andrzeja, obok niej jest restauracja z tarasem widokowym i można skorzystać z łódki lub kajaku, aby popływać po jeziorze. Niedawno odkryto tu najgłębszą podwodną jaskinię.
Kanion Matka najpiękniejszy jest latem i jesienią, ale Wesołemu Wieżowcowi który przybył tu z Jackiem Gallantem wiosną, też się spodobało.
Berovo
7-tysięczne miasto Berovo leży we wschodniej części Macedonii Północnej, blisko granicy z Bułgarią. Jest tu zbudowany w XIX wieku klasztor Świętego Michała Archanioła, niedaleko jest jezioro Berovskie, nad które w wakacje przybywają turyści. Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok pomnika Dymitra Berovskiego (prawosławny duchowny, który w 1876 r. stanął na czele powstania zbrojnego Macedończyków przeciwko Turkom), obok kościoła prawosławnego, drogowskazu pokazującego kierunek do jeziora i obok… pasących się koni. Zdjęcia przesłał Jacek Gallant.
Prilep
Mające ok. 80 tys. mieszkańców miasto Prilep leży na południu Macedonii Północnej. Istniało już w czasach Cestarstwa Rzymskiego i nazywało się Ceremia. W drugiej połowie XIV wieku Prilep był stolicą samodzielnego państewka królów Vulkašina i Marka, a pod koniec tego wieku został zajęty przez Turków. W Prilep mieszka karykaturzysta Zlatko Krstevski, który uwiecznił tu Wesołego Wieżowca.
Gostiwar
35-tysięczne miasto Gostiwar (Gostivar) leży w północno-zachodniej części Macedonii Północnej, u podnóża Gór Sar. Jest stąd niedaleko do granicy z Kosowem i Albanią. Miasto istniało tu już w okresie Cesarstwa Rzymskiego, lecz wówczas nosiło nazwę Drau-Dak. Gani Sunduri, ambasador Partii Dobrego Humoru w Kosowie sfotografował Wesołego Wieżowca m.in. przed znanymi gostiwarskimi zabytkami czyli przed wieżą zegarową Sahat-Kula z 1566 roku i meczetem z 1688 roku.
Zatoka Kości
Ochryda
Ochryda (ang. Ohrid), to 55-tysięczne miasto w południowo-zachodniej Macedonii Północnej, nad Jeziorem Ochrydzkim. Jest w pierwszej dziesiątce miast tego kraju, pod względem liczby ludności. Najważniejszą gałęzią gospodarki miasta i okolic jest turystyka. Niegdyś w tym miejscu były dwa starożytne miasta: Diassarites i Lychnidos. W 1980 roku Ochryda i Jezioro Ochrydzkie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tu szereg zabytkowych cerkwi, m.in. cerkiew św. Zofii z XI wieku, św. Pantelejmona, św. Jana w Kaneo z XIV wieku, św. Klemensa z XIII wieku.
Zlatko Kstevski Wesołego Wieżowca fotografował przed XI-wieczną cerkwią św. Zofii na Starym Mieście, wybudowaną w stylu bizantyjskim. To jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Macedonii Północnej, we wnętrzu którego są wspaniałe freski pochodzące z XI do XIII wieku. Co jakiś czas na dziedzińcu cerkwi odbywają się imprezy kulturalne (koncerty i przedstawienia).
Klasztor obok Ochrydy
W Macedonii Północnej, przy granicy z Albanią, na południowy zachód od miasta Ochryda, znajduje się Klasztor Świętego Nauma. Należy do eparchii debarsko-kiczewskiej Macedońskiego Kościoła Prawosławnego i stoi nad jeziorem Ochrydzkim. Został założony w 905 przez św. Nauma Ochrydzkiego (św. Nauma Ochrydzkiego Cudotwórcę) – ucznia Cyryla i Metodego, współtwórcę ochrydzkiej szkoły piśmienniczej, jednego z największych ośrodków literatury i kultury słowiańskiej tamtych czasów. To święty prawosławny i katolicki, apostoł Bułgarii. W 910 r. św. Naum został tu pochowany i jest tu jego grób. Klasztor, to obecnie miejsce odwiedzane przez pielgrzymów.
Wesoły Wieżowiec przybył tu dzięki Jackowi Gallantowi, ambasadorowi Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.
Wełes (ang. Veles)
Wełes leży w środkowej Macedonii Północnej nad rzeką Wardar i mieszka tu ponad 40 tys. osób. Jeszcze przed naszą erą istniało w tym miejscu miasto Vilazora (Bylazora). będące siedzibą królów Peonii. Po tym jak w VII wieku przybyli tu Słowianie, miasto ma obecną nazwę. W XIV wieku miasto przyłączono do Serbii, wkrótce zostało zdobyte przez Turków. Obecnie jest to miasto przemysłowe – są tu: huta cynku i ołowiu, zakłady przemysłu maszynowego, chemicznego i lekkiego.
Wesołego Wieżowca sfotografował tu Zlatko Krstevski, członek Partii Dobrego Humoru. Wieżowiec z papieru został sfotografowany m.in. obok górującej nad miastem zegarowej wieży.
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec