Janów Lubelski – ciekawostki

Janów Lubelski ciekawostki atrakcje zabytki kościół św. Jana Chrzciciela

Janów Lubelski ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście, z czego słynie, co warto zobaczyć w Janowie

Janów Lubelski informacje

1) Janów Lubelski, to ok. 12-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Janów Lubelski. Leży nad rzeką Białką. Najbliższym większym miastem jest Sandomierz (50 km).

2) Miejski Klub Sportowy Janowianka, to klub piłkarski powstały w 1949 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, mającym 2 tys. miejsc (w tym ponad 340 siedzących).

Janów Lubelski ciekawostki z historii

3) Miasto założono na gruntach wsi Biała. Otrzymało prawa miejskie w 1640 roku. Miało być ośrodkiem administracyjnym i handlowym dla okolicznych dóbr Ordynacji Zamojskiej. Do dziś zachowała się kopia przywileju lokacyjnego miasta.

4) W 1648 r. Janów Lubelski został zniszczony przez wojska Chmielnickiego. Cztery lata później zaraza poważnie zmniejszyła ilość mieszkańców. W tym samym roku Jan Sobiepan Zamoyski (1627-1665) zezwolił na osiedlenie się w mieście Żydów.

5) Pod koniec XVII w. Janów liczył około tysiąca mieszkańców. Na początku XX wieku mieszkało tu blisko 8 tys. ludzi.

6) W 1922 roku w pożarze spłonęła blisko połowa miasta – dokładnie 823 budynki.

Janów Lubelski co zobaczyć, ciekawe miejsca

7) Zespół klasztorny dominikanów, w tym kościół św. Jana Chrzciciela (ul. Szewska 1) wybudowano w latach 1694–1769.

8) Już w 1818 r. czyli rok po śmierci Tadeusza Kościuszki, postawiono mu w Janowie Lubelskim pomnik. To prawdopodobnie pierwszy jego pomnik. Niemcy zniszczyli monument podczas II wojny światowej, został odbudowany w 1959 roku. Adres: ul. Jana Pawła II 5.

9) Przy ul. Zamojskiego 52 mieści się Muzeum Regionalne. Działa od 1986 r.

10) Rynek Starego Miasta położony jest przy skrzyżowaniu ul. J. Zamoyskiego i ul. Bialskiej. Są tu m.in. fontanny.

11) W Janowie Lubelskim przy ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza 35 jest Skansen Kolei Leśnej, prowadzony przez Nadleśnictwo Janów Lubelski. Muzeum otwarto w 2000 roku. Kolej leśna działała w Lasach Janowskich w latach 1941-1984.

12) Zalew Janowski, to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 40 ha, powstały w latach 60. XX wieku. Znajduje się na obrzeżach Lasów Janowskich, nieopodal Janowa Lubelskiego.

13) U zbiegu ulic: Wojska Polskiego i Modrzewiowej znajduje się Park Misztalec. Co roku w sierpniu odbywa się Festiwal Kaszy „Gryczaki”, a w czerwcu Dni Janowa Lubelskiego. Jest też Park Miejski, który znajduje się pomiędzy ulicami: J. Zamoyskiego, Sienkiewicza, Jana Pawła II i Ogrodową.

14) W Janowie Lubelskim przy ul. J. Zamoyskiego 20 położone jest Muzeum fotografii. Działa od 2014 r. i w mieści się w trzech salach wystawowych

Janów Lubelski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: kościół św. Jana Chrzciciela, foto: Szater / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Kraśnik
> Kazimierz Dolny
> Krasnystaw