Mérida w Hiszpanii i Wesoły Wieżowiec

Merida Hiszpania Extramedura akwedukt de los Milagros Wesoły Wieżowiec

Cudowny Akwedukt we hiszpańskim mieście Mérida 2 tysiące lat czekał na wieżowiec Partii Dobrego Humoru

Acueducto de los Milagros (po polsku: Cudowny Akwedukt), znajduje się 5 kilometrów od hiszpańskiego miasta Mérida. Tak naprawdę jest to część akweduktu, pamiętającego czasu Cesarstwa Rzymskiego czyli 38 łukowych słupów wysokości 25 metrów. Niektórzy żartują, że nazwa akweduktu (Cudowny Akwedukt) pochodzi od tego, że nikt nie wie, jakim cudem on jeszcze stoi.

Przed akweduktem został sfotografowany Wesoły Wieżowiec, a jego ojcem chrzestnym jest Adam Stępień Kulej, od roku ambasador Partii Dobrego Humoru w Mérida.

Merida Hiszpania Extramedura akwedukt de los Milagros

Akwedukt de los Milagros. Merida Hiszpania

Z historii Mérida

Około 25 roku przed naszą erą Rzymianie założyli osadę Emerita Augusta. Wkrótce stała się stolicą rzymskiej prowincji Luzytania. Wodę do miasta doprowadzały trzy akwedukty. Jednym z nich był akwedukt San Lázaro (Świętego Łazarza).

Merida Hiszpania Extramedura akwedukt san Lazaro

Akwedukt San Lazaro. Merida Hiszpania

Obecnie to hiszpańskie miasto nazywa się Mérida, ma 50 tys. mieszkańców i jest stolicą regionu Extramadura. Rzymskie budowle z tego okresu wchodzą w skład zespołu archeologicznego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z tych budowli jest Świątynia bogini Diany sprzed dwóch tysięcy lat, a raczej to, co z niej pozostało.

Merida Hiszpania Extramedura świątynia bogini Diany

Świątynia bogini Diany. Merida Hiszpania

Merida Hiszpania Extramedura teatr rzymski

Teatr rzymski. Merida Hiszpania

Mosty w Mérida

Kolejną z rzymskich pozostałości po tym, gdy obecna Mérida była największym miastem rzymskiej prowincji Luzytania, jest most rzymski nad rzeką Guadiana, długości kilometra. Obecnie jest wyłączony z ruchu kołowego, ale można się nim przespacerować.

Merida Hiszpania Extramedura most rzymski

Most rzymski. Merida Hiszpania

Przez miasto Mérida przepływa wspomniana już rzeka Guadiana. Nazwa rzeki pochodzi z języka arabskiego. Gua – to rzeka, Diana – to imię bogini rzymskiej. Jednym z kilku mostów łączących miasto, jest 540-metrowy, nowoczesnej konstrukcji, most Lusitania. Niektórzy dziwili się – po co taka pompatyczna budowla w niedużym, 50-tysięcznym mieście, w którym roi się od rzymskich budowli sprzed dwóch tysięcy lat.

Merida Hiszpania Extramedura most Louisiana

Most Louisiana. Merida Hiszpania

Ciekawostki o Mérida

– W roku 1982 jedną z ulic nazwano ulicą Johna Lennona. Podobno ówczesny burmistrz miasta był wielkim fanem zespołu The Beatles.

– Latem temperatura w Mérida przekracza 40 stopni, zimą minus 20, a nawet więcej. Nie należy się więc dziwić, że Mérida jest stolicą prowincji o nazwie Extremadura (extrema – skrajność, dura – twardy).

Zdjęcia: (c) Adam Stępień Kulej

Merida Hiszpania Extramedura John Lennon

John Lennon i jego ulica w Merida, Hiszpania

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower