stare centrum miasta Brazylii palmy most

Sao Paulo, wielkie miasto w Brazylii

Czas czytania:2 minut/y, 43 sekund/y

Sao Paulo ciekawostki i informacje o wielkim mieście w Brazylii. Z czego słynie, co zobaczyć, porady

Sao Paulo – informacje

1) Sao Paulo (São Paulo), to nie tylko największe miasto Brazylii, nie tylko największe miasto Ameryki Południowej, ale też największe miasto na całej półkuli południowej. Wraz z przedmieściami mieszka tu ponad 20 milionów ludzi.

2) Miasto położone jest w południowej części Brazylii, w pobliżu wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Stad do Rio de Janeiro jest 400 kilometrów

3) Miejscowość powstała w 1554 r. jako misja jezuicka świętego Pawła (São Paulo) i nazwa pozostała do dziś. W 1712 r. Sao Paulo otrzymało prawa miejskie.

4) Sao Paulo w przeszłości było ośrodkiem handlu niewolnikami i kamieniami szlachetnymi. W XIX wieku było światowym centrum handlu kawą. Do dziś miasto słynie z handlu kawą.

muzeum Sao Paulo ciekawostki Brazylia
muzeum Sao Paulo ciekawostki Brazylia

Co jest ciekawego w Sao Paulo

5) Museu de Arte de São Paulo (MAS), to muzeum sztuki w którym znajduje się wspaniała kolekcja. Jego konstrukcja sprawia, że jest to charakterystyczne, powszechnie znane miejsce, a nawet symbol architektury Brazylii.

6) Avenida Paulista na 2,8 km długości i jest jedną z głównych alei miasta oraz centrum biznesowym. Są tu siedziby wielkich firm i instytucji i wspomniane wyżej muzeum. Ulica istnieje od 1891 roku.

7) Katedra Metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stoi w centrum miasta, przy Praça da Sé. Dokładnie w miejscu, gdzie przebiega linia wyznaczająca zwrotnik Koziorożca.

miasto Sao Paulo ciekawostki Brazylia atrakcje
Panorama brazylijskiego miasta Sao Paulo

To największy kościół w Sao Paulo (111 m długości, 46 m szerokości, może pomieścić 8 tys. wiernych). Do budowy wykorzystano pond 800 ton marmuru. Imponująca, podziemna krypta z ołtarzem, nazywana jest podziemnym kościołem. Są tu groby wszystkich biskupów i arcybiskupów São Paulo.

Pierwszy kościół zbudowano w tym miejscu na początku XVII wieku. Późniejszy barokowy kościół rozebrano w 1911 roku. Obecny budynek oddano do użytku w 1954 roku, do 1967 r. dobudowano wieże.

8) W Sao Paulo są cztery uniwersytety, w tym największy w kraju. Są dwa lotniska: São Paulo-Guarulhos (międzynarodowe, 25 km od centrum miasta) i São Paulo-Congonhas (krajowe, 8 km od miasta).

miasto Sao Paulo ciekawostki Brazylia atrakcje
W centrum Sao Paulo

Sao Paulo ciekawostki

9) W Sao Paulo znajduje się tor wyścigowy Interlagos. Od 1973 roku odbywają się na nim wyścigi Formuły 1.

10) Mirante do Vale, to najwyższy wieżowiec w Sao Paulo. Ma 170 metrów wysokości, 51 kondygnacji i został otwarty w 1960 roku.

11) Sao Paulo, tak jak cała Brazylia, ma bogate tradycje piłkarskie. W mieście działa kilka klubów piłki nożnej, w tym São Paulo FC, jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich kraju.

12) Metro w Sao Paulo ma 5 linii i 62. stacje. Działa od 1974 roku i jest pierwszym metrem działającym w Brazylii.

teatr miasto Sao Paulo ciekawostki Brazylia
Gmach teatru w Sao Paulo

Sao Paulo – porady

13) W Sao Paulo nie jest bezpiecznie, choć są też lepsze dzielnice. Polecane jest poruszanie się w grupach, ze względu na złodziei i bandytów. Miejscowi radzą turystom, żeby w przypadku napadu oddać wszystko, to bandyci nie zrobią krzywdy.

14) Ci, którzy znają język portugalski mogą być zdziwieni. Język w Brazylii, choć podobno portugalski, bardzo różni się od portugalskiego i są problemy z dogadaniem się.

15) Ceny żywności są podobne jak w Polsce. Warto spróbować takich potraw, jak feijoade i tacace.

Sao Paulo ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Brazylia – ciekawe miejsca
> Kurytyba, Brazylia
> Argentyna

Monte Carlo ciekawostki atrakcje Monako Poprzedni post Przewodnik po Monte Carlo
dynia ciekawostki warzywo dynie informacje Następny post Ciekawostki o dyni