Nordic walking – wszystko, co trzeba wiedzieć
Nordic walking ciekawostki i najważniejsze fakty, które powinieneś znać. Kiedy i gdzie powstał, technika chodzenia, nordic walking w Polsce
Fakty o nordic walking
1) Nordic walking, to rodzaj aktywności fizycznej (niektórzy nawet używają określenia sport), polegającej na marszu przy użyciu dwóch kijków trzymanych w dłoniach, którymi maszerujący się podpiera.
2) Historia tej aktywności zrodziła się 100 lat temu. Było to w Finlandii, w latach 20. XX wieku. Ponieważ ten kraj jest gigantem w chodzeniu na nartach, sauvakävely (marsz z kijkami) był formą całorocznego treningu narciarzy.
3) Aktywność zyskała dużą popularność w latach 90. XX wieku i jest coraz popularniejsza w Polsce.
Korzyści i zalety chodzenia z kijkami
3) Osoby uprawiające nordic walking angażują więcej mięśni, niż gdyby chodzili bez kijków. Część mięśni człowieka wzmacnia się bardziej, niż w przypadku chodzenia czy biegania (joggingu).
4) Nordic walking jest zalecany osobom starszym, które często chodzą. Podpieranie się kijkami redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy. Pomaga to osobom mającym słabsze stawy i mniej silne mięśnie, z uwagi na wiek.
5) Jakie są korzyści z uprawiania nordic walkingu? Wspomaga układ oddechowy i naczyniowo-sercowy, rozwija część partii mięśni (m.in. barków, tułowia, ramion), zwiększa ruch górnego odcinka kręgosłupa, także wspomaga pracę jelit.
6) Nordic walking jest zalecany osobom z nadwagą (organizm spala 20-40% więcej kalorii niż podczas tradycyjnego chodzenia).
7) Jest też zalecany jako aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży. Podobno ustępuje wtedy ból bioder i kręgosłupa.
Kiedy chodzić? Ile spala się kalorii?
8) Czy nordic walking lepiej uprawiać rano czy wieczorem? Jeśli wśród efektów ma być zbicie kalorii, poranny wysiłek sprawia, że są one wtedy spalane szybciej niż wieczorem. Dla osób, które chciałyby się pozbyć całodziennego stresu, wieczorne chodzenie z kijkami jest dobrym pomysłem.
9) Ile godzin dziennie, ile dni w tygodniu? To zależy od korzyści, jakie chcesz uzyskać, o których już wyżej napisaliśmy. Dodamy, że 1 godzina chodzenia w tempie 5 km/h, to pozbycie się około 400 kalorii.
Nordic walking ciekawostki
10) Podczas chodzenia z kijkami, ważna jest technika chodzenia oraz ustawiania kijków. Należy wspierać się nimi naprzemiennie, w połowie długości między jedną a drugą stopą. W chwili wbicia kijka staw łokciowy winien być wyprostowany.
11) Oficjalnie ta aktywność została opisana dopiero w 1997 roku, przez Marko Kantaneva. Jest on również autorem określenia nordic walking.
12) Ważnym elementem w nordic walkingu są specjalne kijki. Pomagają one w stabilności podczas chodzenia i w utrzymaniu równowagi.
13) W krajach anglojęzycznych używane jest określenie: pole walking. Używane w Polsce określenie nordic walking niektórzy tłumaczą jako: spacer nordycki.
14) Powstała też odmiana nordic walkingu – aquatic walking, czyli nordic walking w wodzie. Taki spacer, to większy wysiłek dla organizmu, a równocześnie większe spalanie kalorii.
Nordic walking w Polsce
15) Nie tylko w Polsce organizowane są zawody i mistrzostwa. Od 2009 r. w Gnieźnie odbywają się Mistrzostwa Polski w nordic walking. W 2012 r. odbyła się nawet pielgrzymka nordic walking. Ponad 200 pielgrzymów z woj. lubuskiego przeszło 11 kilometrów.
16) W Złotoryi (woj. dolnośląskie) działa Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking, będące związkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Nordic walking ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o morsowaniu
> Historia roweru
> Dowcipy sportowe