zamek krzyżacki w Nidzicy zabytki atrakcje

Ciekawostki o Nidzicy

Czas czytania:2 minut/y, 54 sekund/y

Nidzica ciekawostki i informacje. Historia, zabytki, zamek krzyżacki w Nidzicy

Ciekawostki o Nidzicy

1) Nidzica, to 15-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nidzica.

2) Z Nidzicy do Olsztyna jest 56 kilometrów, do Gdańska 173 kilometry, a do Warszawy 156 kilometrów.

Nidzica ciekawostki z historii

3) W drugiej połowie XIII wieku przybyli tu Krzyżacy (do dziś stoi tu zamek krzyżacki), a w 1381 roku Neidenburg (ówczesna nazwa Nidzicy) otrzymał prawa miejskie.

4) Potem działo się tu wiele: wojny szwedzkie, Tatarzy, pożar w 1804 roku, zniszczenie miasta przez Kozaków (rok 1914), zacięte uliczne między armią radziecką i wycofującymi się Niemcami (rok 1945).

Klasztorek Nidzica ciekawostki zabytki
Klasztorek w Nidzicy

5) Wybudowany w Nidzicy w XIV wieku w stylu gotyckim Klasztorek, był budowlą o charakterze obronnym i wraz z Kościołem św. Wojciecha wchodził w skład fortyfikacji miejskiej. Potem były tu: szkoła, koszary, biblioteka, kino i spichlerz. W 1914 roku uległ pożarowi, a w 1945 r. został zniszczony w trakcie działań wojennych. Po wojnie ostał odbudowany. W latach 1967-1988 była tu filia Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Zamek krzyżacki w Nidzicy

6) Jednym z zabytków Nidzicy jest gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku.

W 1370 roku rozpoczęto wznoszenie zamku. Został budowany z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce. Na poddaszu (od strony zewnętrznej i od strony dziedzińca) znajdują się krużganki. W murach fasady umieszczone są duże ostrołukowe, gotyckie okna. W piwnicach wież niegdyś było więzienie. Nad bramą dwie kondygnacje zajmowała kaplica zamkowa, były tu komnaty dla gości, natomiast w bocznych skrzydłach twierdzy mieszkali rycerze, giermkowie i służba. Na dziedzińcu była studnia.

Nidzica ciekawostki zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki w Nidzicy

7) Pod koniec XV wieku zamek otoczono murem zewnętrznym, na którym były dwie basteje (to coś między basztą a bastionem). Na zbudowanym w XVI wieku otoczonym murem przedzamczu m.in. były stajnie i miejsca pracy rzemieślników. Było i drugie przedzamcze, które spłonęło w 1784 roku. Dziś w tym miejscu rośnie stary dąb.

8) W latach 1806-1812 (z przerwami) w zamku stacjonowali francuscy żołnierze, którzy dokonali tu wielu zniszczeń. Zamek przed dewastacją został uratowany przez radcę sądowego Ferdynanda Tymoteusza Gregoroviusa (1828-1830), którego pomysłem było przeznaczenie twierdzy na siedzibę sądu, prywatne mieszkania i więzienie. Dziś obok zamku stoi upamiętniający jego osobę pomnik. Podczas bombardowania w 1945 r. zamek stracił stropy i część murów. Powojenna odbudowa zamku zakończyła się w 1965 roku.

Nidzica ciekawostki zamek krzyżacki
Nidzica. Wieża obok zamku krzyżackiego

9) Obecnie na zamku są: Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie, biblioteka publiczna, galeria, restauracja, a także hotel. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, a wejście do muzeum i zwiedzanie zamku z przewodnikiem płatne.

10) Zamek znajduje się na wzgórzu, jest otoczony gęstym XIX-wiecznym parkiem. Obok jest nieduży parking, a do zamku prowadzi kilkadziesiąt schodów po zboczu góry.

ratusz Nidzica ciekawostki zabytki
Ratusz w Nidzicy

Zabytki Nidzicy – co warto zobaczyć

11) Przy Placu Wolności 1 stoi neoklasycystyczny budynek ratusza z okrągłą wieżyczką. Zbudowano go w 1923 r. Jest tu siedziba Urzędu Miejskiego, Punkt Informacji Turystycznej, sklep i nie tylko.

Poprzedni ratusz zbudowany w 1842 r. zniszczono podczas I wojny światowej. A jeszcze wcześniejszy, wyburzono w 1842 roku, z powodu złego stanu technicznego.

12) Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha stał już w XIV wieku, potem był wielokrotnie niszczony (1414, 1664, 1804, 1914) i przebudowywany, zyskując inne style architektoniczne.

13) W 1868 r. zakończono budowę neogotyckiej siedziby Browaru Zamkowego (Schlossbrauerei Neidenburg). Produkowano tu piwo do 1945 r, potem oranżadę, obecnie miody pitne.

Nidzica ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ostróda
> Szczytno
> Ryn

James Bond ciekawostki hazard bakarat Poprzedni post Hazardzista James Bond – ciekawostki
rejs statkiem Karaiby podróże Następny post Najfajniejsze miejsca do odwiedzenia po kwarantannie