Sfinks Giza Egipt

Wyburzą Sfinksa

Czas czytania:1 minut/y, 18 sekund/y

Sfinks

Nie tego z Egiptu. Wyburzą chińską podróbę, zbudowaną w skali 1:1, ponieważ…

Chiński Sfinks ma taką samą wielkość jak egipski. I wygląda identycznie. Dlatego egipskie władze poskarżyły się do UNESCO oraz innych międzynarodowych organizacji i otrzymają to, co chciały: chińska podróba zostanie wyburzona. Wkrótce słynny egipski Sfinks znów będzie jedynym na świecie.

Replika Sfinksa znajduje się w prowincji Hebei, na północy Chin. Stoi w parku rozrywki na przedmieściach Shijiazhuang, niedaleko od Pekinu. Zbudowano ją z cementu i stali i podobno miała służyć producentom filmów i programów telewizyjnych.

Nie wiadomo, czy podobny los spotka inne “repliki” zbudowane w państwie, znanym z produkowania podrób. W Chinach zbudowano między innymi: wieżę Eiffla, fontanny Wersalu, a nawet jedną z austriackich wsi. Jeśli podobnych budowli będzie tam coraz więcej, Chińczycy nie będą musieli podróżować po świecie, gdyż wszystko obejrzą u siebie.

Na zdjęciu: prawdziwy Sfinks egipski, (c) Sadurski.com
Sfinks – informacja na: (c) Sadurski.com od maja 2014.

Zobacz też: 
> Wielki Sfinks egipski – ciekawostki
> Piramidy egipskie ciekawostki
> Sennik egipski

Dodatkowe informacje

Sfinks, to mityczne stworzenie, przedstawiane zazwyczaj jako lew z ludzką głową (ale nie zawsze, zdarza się czasami że sfinksy mają głowy ptaków – sokołów albo orłów – lub głowy baranów). Wizerunek ten wywodzi się z czasów egipskiego Starego Państwa. Tworzonym wówczas rzeźbom starożytni Grecy nadali nazwę, określającą żeńskiego potwora, „dusicielkę”, wywodzącą się z greckiej mitologii. Podobne stworzenia pojawiają się także w kulturze południowo-wschodniej Azji. W sztuce europejskiej stał się popularnym motywem zdobniczym w renesansie. Później wizerunek tego stworzenia, często bardzo zbliżony do oryginalnej, egipskiej wersji, pojawił się w wielu innych kulturach.

selfie sedes konkursy marketing Poprzedni post Marketing w WC: selfie na sedesie
Happy Pharell Williams Iran Następny post W Iranie zabraniają szczęścia