Tajemnice Wielkiego Sfinksa
Wielki Sfinks ciekawostki i najważniejsze informacje w skrócie
Wielki Sfinks został wykuty z ogromnego bloku skalnego o długości 73 metrów i wysokości 20 metrów. Jest to posąg leżącego lwa, z głową władcy w chuście nemes i prawdopodobnie przedstawia faraona Chefrena. Postać ma długość 57 metrów, szerokość 6 metrów i wysokość 20 metrów
Wielki Sfinks egipski
Sfinks wielokrotnie zasypywany był piaskiem nawiewanym przez wiatr, więc musiał być co jakiś czas odkopywany. Miało to miejsce jeszcze w czasach starożytnych, (m.in. za panowania faraona Totmesa IV. Niszczenie (erozja) powierzchni Sfinksa, to jednak nie dzieło wiatru i piasku, lecz głównie wody (deszczu). Choć są też egiptolodzy twierdzący, że jest to związane ze sztuczną fosą wypełnioną wodą, znajdującą się niegdyś obok tej wielkiej rzeźby.
Postać Wielkiego Sfinksa w całej okazałości została odkryta dla ludzkich oczu w 1817 roku. Wcześniej spod piasku wystawała jego głowa i klatka piersiowa.
Ile czasu zajęło wykucie w sale Wielkiego Sfinksa?
Podobno zajmowało się tym stu Egipcjan przez 3 lata. Ale tak naprawdę tego nie wiadomo.
Dlaczego Sfinks nie ma nosa?
Przez tysiące lat Wielki Sfinks poddawany był działaniom wiatru i wody, więc jego powierzchnia nie wyglądała już tak, jak wtedy, gdy został stworzony. Dlaczego jednak twarz rzeźby pozbawiona jest nosa?
Jest kilka hipotez. Najbardziej rozpowszechniona jest ta, że nos został zniszczony przez wojska napoleońskie. Konkretnie – przez pijanego artylerzystę francuskiego, który wcelował w Sfinksa armatnią kulę. Tymczasem w 1737 r. duński odkrywca Frederic Louis Norden naszkicował Sfinksa bez nosa, a było to wcześniej – zanim wojska Napoleona dotarły do Egiptu.
XV-wieczny historyk arabski Al-Maqrizi twierdzi, że Wielki Sfinks został pozbawiony nosa w 1378 roku. Fanatyk religijny Muhammad Sa’im al-Dahr chciał wtedy zniszczyć Sfinksa, do którego modlili się chłopi egipscy, prosząc go o więcej wody w Nilu. Muhammad zniszczył jedynie nos Sfinksa, za co podobno został zgładzony.
Co jest pod Sfinksem?
W wyniku przeprowadzonych badań elektromagnetycznych okazało się, że pod Wielkim Sfinksem znajdują się tunele i komnaty, nawet coś w rodzaju labiryntu. Niektórzy mówią o trzech tysiącach komnat ze ścianami pokrytymi hieroglifami. Wciąż są one jednak niedostępne dla człowieka. Powstało wiele hipotez na ten temat. Nadal czekamy na wyjaśnienie wszystkich tajemnic Wielkiego Sfinksa.
Tajemnice Sfinksa
Niektórzy naukowcy uważają, że Sfinks w przeszłości był częścią większej budowli. W komnatach pod Sfinksem rzekomo mają znajdować się sensacyjne informacje na temat imperium starożytnego Egiptu, odkryć naukowych, a nawet cywilizacji poprzedzającej egipską oraz na temat genezy powstania człowieka. Rzekomo pewne informacje skrywane są przed światem.
Niektórzy twierdzą, że na głowie Sfinksa znajdował się otwór prowadzący podziemnym korytarzem do wnętrza piramidy.
Tajemniczy cień Sfinksa
Cienie Sfinksa oraz piramidy Chefrena w dniu wiosennego przesilenia, o zachodzie Słońca, nachodzą na siebie (pokrywają się). Być może główny architekt uznał, że taki symbol pokaże Egipcjanom, iż Sfinks towarzyszy faraonowi w podróży po świecie zmarłych.
Wielki Sfinks bogiem
Tysiąc lat po stworzeniu Wielkiego Sfinksa, Egipcjanie zaczęli go czcić niczym boga. Nazwali go Horusem czyli Władną Niebios. Został otoczony wielkim kultem.
Czy Wielki Sfinks był Anubisem? Czy miał bliźniaka?
Wśród wielu teorii, związanych ze sfinksem z Gizy jest także ta, która mówi iż wcześniej przedstawiał Anubisa. Anubis – bóg z głową szakala, w egipskiej religii jest strażnikiem umarłych. Zatem szakal w bliskiej okolicy spoczynku zmarłych, jest prawdopodobną wersją wyjaśniającą istnienie Sfinksa w tym miejscu.
Niektórzy twierdzą że kiedyś były dwa identyczne Sfinksy.
Te mnożące się, liczne teorie to spekulacje rodem z science-fiction. Potwierdzają, że świat zafascynowany jest tą niezwykłą rzeźbą-budowlą.
Dlaczego Sfinks ma dziwne proporcje?
Głowa Wielkiego Sfinksa jest nieproporcjonalnie mała do reszty tułowia i łap. Główną część wykuto z dużej skały, tzw. ostańca. Okazało się, że z tyłu, wzdłuż tułowia jest pęknięcie. Gdyby tu zakończono prace, ostaniec mógłby się rozpaść. Dlatego budowniczowie zdecydowali, żeby wydłużyć tułów.
Skała, z której wykuto Sfinksa jest tu od zawsze, stanowi integralną część płaskowyżu. Być może skała przypominała kształtem lwa, który był dla Egipcjan symbolem wielkiej siły, więc zdecydowano się “pomóc” naturze i wykuć w skale postać przypominającą lwa.
Sfinks ciekawostki
• Niewykluczone, że początkowo Sfinks miał głowę lwa. Dopiero po jakimś czasie jeden z faraonów zlecił wykonawcom, aby zmienili głowę lwa i w jej miejscu była jego podobizna.
• Niektórzy w wizerunku Sfinksa doszukują się Mnemona (w mitologii greckiej króla Etiopów, uczestnika wojny trojańskiej).
• Wielki Sfinks po jakimś czasie został otoczony murem z niewypalanej cegły. W pobliżu było płaskie pole, służące armii faraona do manewrów wojskowych. Piechota uczyła się budować szyk bojowy, jazda uczyła powożenia rydwanami.
Wielki Sfinks ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Starożytny Egipt ciekawostki
> Piramidy egipskie
> Kair, stolica Egiptu
> Statua Wolności Nowy Jork