Wyspa Rugia – ciekawostki
Największa niemiecka wyspa na Bałtyku. Położenie, historia, atrakcje turystyczne. Rugia ciekawostki i najważniejsze informacje
Wyspa Rugia
1) Rugia, to wyspa na Morzu Bałtyckim o powierzchni 926 km². Znajduje się w południowo-zachodniej części Bałtyku.
2) To największa wyspa należąca do Niemiec. Administracyjnie należy do powiatu Vorpommern-Rügen.
3) Na wyspie Rugia mieszka 70 tys. ludzi.
4) Wędkarze mówią, że na Rugii można złowić największe szczupaki świata i chętnie pozują ze złowionymi okazami do zdjęć. Jednak na Rugii nie wszędzie można wędkować.
5) Jak poruszać się po Rugii? Jest sieć autobusowa (ceny biletów zależne od stref które się przejeżdża; są dostępne bilety dobowe i tygodniowe), także linie kolejowe łączące większe miejscowości. Można też podróżować statkami, promami, nawet małymi samolotami.
6) Osiem kilometrów od miasta Bergen auf Rügen znajdującego się w centrum Rugii, od 1982 r. jest port lotniczy – Lotnisko Rugia.
Sassnitz i okolice
7) Na Rugii są miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Największą z nich jest Sassnitz, ponad 10-tysięczne miasto na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, nad zatoką Prorer Wiek. Nazwa Sassnitz ma pochodzenie słowiańskie, kiedyś nazywało się Sośnica, od słowa: sosna.
8) W Sassnitz jest podwodny okręt-muzeum HMS Otus, zwodowany w 1962 r. w Szkocji, wycofany ze służby w latach 90. Należał do brytyjskiej marynarki wojennej Royal Navy.
9) W mieście i w bliskich okolicach są także:
- nieduże muzeum rybołówstwa,
- najdłuższe w Europie molo biegnące po falochronie (łączy Stare Miasto z portem),
- latarnia morska,
- Sassnitz Wildlife Park czyli ogród zoologiczny,
- skała kredowa Königstuhl, obok punkt widokowy Victoriasicht,
- Centrum edukacyjno-wystawowe z multimedialną wystawą na temat parku narodowego Jasmund / Stubbenkammer (jest obok klifu Königstuhl).
10) Na północ od Sassnitz, na półwyspie Jasmund, znajduje się Park Narodowy Jasmund (Nationalpark Jasmund). Powstał w 1990 r. i ma powierzchnię 30 km kwadratowych. Na jego terenie jest najwyższe wzniesienie wyspy, Piekberg (161 m n.p.m.).
11) W pobliżu Sassnitz, w Neu Mukran jest terminal promowy. Docierają tu promy z krajów skandynawskich.
Rugia – kolejne ciekawe miejsca
12) W Stralsund nad cieśniną Strelasund na Rugii od 1951 r. jest Ozeaneum – Niemieckie Muzeum Oceanograficzne. Mieści się w oryginalnym, nowoczesnym budynku i jest tu 7 ekspozycji tematycznych.
13) Arkona (Kap Arkona), to skalisty przylądek w północnej części Rugii. We wczesnym średniowieczu był tu największy gród obronny zachodniosłowiańskich Ranów, z trzech stron otoczony 45-metrowej wysokości urwiskiem. Było tu m.in. ostatnie pogańskie sanktuarium zachodniej Europy – świątynia Świętowita. Arkona broniona przez trzystu wojów została zdobyta i zniszczona 12 czerwca 1168, z rozkazu duńskiego króla Waldemara I. W ich ręce wpadł też główny skarbiec państwa Rugian.
14) Na Rugii jest Park Natury Rügen.
15) Najbliższą wyspą Rugii jest wyspa Hiddensee.
16) W Glowe jest Park Dinozaurów (Dinosaurierland Rügen).
Z historii Rugii
17) W 1130 r. Rugię opanowały wojska polskiego Bolesława Krzywoustego (późniejszego króla Polski), wspierane przez flotę duńskiego króla Magnusa. Po zwycięskiej bitwie morskiej Ranowie (mieszkańcy Rugii) uznali zwierzchnictwo księcia Bolesława. Potem wyspa przechodziła w ręce Duńczyków, książąt pomorskich z dynastii Gryfitów, Szwedów.
Rugia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bornholm
> Wyspa Rodos
> Teneryfa