Ciekawostki o zombie, które musisz poznać

zombie ciekawostki horrory zombi

Wielu kocha oglądać filmy z zombie w roli głównej. Nawet dzieciom nie trzeba tłumaczyć, co to jest zombie. Czy atak armii zombie czyli żywych trupów jest wyłącznie teorią, której nie musimy się obawiać w rzeczywistości? Przeczytaj najbardziej odjechane ciekawostki o zombie, które musisz znać!

Historia zombie w skrócie

* Zombie, to nie wytwór popkultury ostatnich lat. Wiara w zombie dotarła do Ameryki kilkaset lat temu, wraz z przybywającymi z Afryki czarnoskórymi niewolnikami.

* W afrykańskim Kongo istnieje słowo nzambi. Oznacza Stwórcę, ale też nieboszczyka mającego nadludzką moc. Jest też słowo nsumbi (diabeł, demon) oraz mvumbi (dusza, niewidzialny człowiek). I kolejne słowo, zumbi (fetysz, amulet). Zumbi, to także imię przywódcy zbuntowanych niewolników, który w XVII wieku w Brazylii stworzył „państwo”. Został stracony w 1695 r., a jego imię jeszcze długo budziło przerażenie.

* W obecnym Beninie (Afryka Środkowa) straszy się dzieci upiorami o nazwie zanbibi, wywodzącymi się z wierzeń woodoo. W Nigerii wierzą z żywe trupy – Egungun.

* Po raz pierwszy słowo zombie w literaturze pojawiło się w 1697 r. Francuz Pierre-Cormeile Blessebois, wydał wtedy książkę „Zombie z Grand Perou, czyli Hrabina de Cocagne”. Gdyby nie słowo zombie, dawno o tej kiepskiej literacko książce wszyscy by zapomnieli.

A gdyby zaataktowały nas zombie?

* Jak podało czasopismo „Foreign Policy”, na przełomie 2009 i 2010 r. Pentagon przygotował plan o kryptonimie CONOP 8888. Dokument przedstawia działania militarne amerykańskiej armii, w przypadku zagrożenia obywateli atakowanych przez armię zombie. Autorzy podkreślają, że dokument w żadnym przypadku nie należy traktować jako żart.

* Istnieją filmy dokumentalne, które przedstawiają jak może wyglądać świat, jeśli sceny z horrorów o zombie staną się faktem. W filmach są konkretne porady jak zachowywać się, aby przetrwać ataki zombie.

zombie ciekawostki horrory zombi

Ciekawostki o zombie w Sadurski.com

* Na to, że w przyszłości może nastąpić atak krwiożerczych zombie, przygotowuje się nawet Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC). W dokumencie „Preparedness 101: Zombie Apocalypse” znajdują się porady co przygotować, aby przetrwać pierwszych kilka dni apokalipsy zombie.

* Podobno na Haiti istnieje artykuł prawa mówiący o tym, że kto odurza innego człowieka, potem chowa go w ziemi jak umarłego, a następnie wykopuje i przywraca do życia, będzie odpowiadał za morderstwo. Na wyspę Haiti „wiara” w zombie również dotarła wraz z niewolnikami z Afryki.

Krótkie ciekawostki o zombie

* W Mexico City co roku odbywa się Marsz zombie. Osoby ucharakteryzowane na żywe trupy, powłóczając nogami i tryskając krwią, idą ulicami miasta. Uczestnicy traktują to, jak świetną zabawę. W marszu idzie nawet 9 tys. osób.

* W stanie New Jersey (USA) w jednym miejscu spotkało się 4.093 osób ucharakteryzowanych na zombie.

* Zombie Boy, to pseudonim pewnego Kanadyjczyka. Jego ciało było niemal w całości pokryte tatuażami insektów, a wytatuowana twarz wyglądała upiornie. Zmarł w 2018 r., w wieku 33. lat. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

* W 2018 r. pewien 22-letni Kolumbijczyk uciął sobie oba uszy i nos, aby spełnić marzenie życia: wyglądać jak zombie.

* The Walking Dead (Żywe trupy), to wyprodukowany w USA serial, będący adaptacją komiksu o tym samym tytule. Serial zaczęto kręcić w 2010 r., powstało 125 odcinków w 9. seriach.

zombie ciekawostki horrory zombi

Nikt nie widział prawdziwego zombie, ale wszyscy wiedzą jak wygląda

Epidemia zombie w obliczeniach

Studenci z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Leicester (Anglia) przeprowadzili matematyczną symulację ewentualnego „wirusa zombie” czyli co by było, gdyby spełnił się w realu scenariusz z horrorów z zombie (po ugryzieniu człowiek staje się zombie). Jeśli jeden zombie zaatakuje jednego człowieka dziennie, a szansa na zakażenie wyniesie 90%, po 100 dniach zostanie przy życiu tylko 273 ludzi na Ziemi. Na jednego człowieka będzie przypadać milion zombie.

Jeden zombie, który zaczyna kąsać, przez co wirus roznosi się dalej (zakładając, że na Ziemi mieszka 7,5 mld ludzi), w ciągu 20 dni spowoduje, widoczną pandemię. Gdyby nie było barier geograficznych (np. wyspy), po 100 dniach pozostanie przy życiu zaledwie 181 ludzi. Wyliczenia nie uwzględniają, że w trakcie epidemii wystąpią dodatkowe okoliczności.

Ślub z ukochanym zombie

21-latka ze stanu Massachusetts (USA) wzięła ślub z miłością swego życia: zabawką przedstawiającą przerażającego zombie. Gdy miała 13 lat, jej ojciec wiedząc że córka uwielbia filmy o zombie, w internetowym sklepie ze strasznymi zabawkami, kupił jej upiorną lalkę Kelly Rossi. Od tej pory dziewczyna nie rozstawała się z nią, aż wreszcie doszła do wniosku, że ją kocha i nie wyobraża sobie bez niej życia. W 2018 r. zmarł jej ojciec, fundator „narzeczonego” i czuła się przygnębiona. Wkrótce zapragnęła całe życie spędzić u boku upiornej lalki.

Ślub z lalką zombie odbył się we wrześniu 2018 r., w stanie Rhode Island. Panna młoda na ceremonię zaprosiła najbliższych i… 4 inne lalki rodem z horrorów. – Jestem szczęśliwa! – wyznała dziennikarzowi panna młoda, zaraz po tym, jak udzielono jej ślubu i pokazała imię swego męża, wytatuowane na swoim ramieniu.

zombie ciekawostki horrory zombi

Wiara w zombie dotarła do USA wraz z niewolnikami z Afryki

Najlepsze filmy o zombie

Filmów o zombie jest coraz więcej. Są ich już takie ilości, że coraz częściej robione są zestawienia, aby miłośnicy strasznych filmów nie przegapili czegoś, co może im się spodobać. Poniżej 30 filmów o zombie, choć oczywiście filmów jest znacznie więcej. Dlatego każdy może przygotować swoje zestawienie.

– Świt Żywych Trupów (1978), reż. George A. Romero
– Noc Żywych Trupów (1990), reż. Tom Savini
– Zombie pożeracze mięsa (1979), reż. Lucio Fulci
– REC (2007), Jaume Balagueró, Paco Plaza
– Wysyp Żywych Trupów (2004), reż. Edgar Wright
– Noc Żywych Trupów (1968), reż. George A. Romero
– Powrót Żywych Trupów (1985), reż. Dan O’Bannon
– Martwica Mózgu (1992), reż. Peter Jackson
– Ziemia Żywych Trupów (2005), reż. George A. Romero
– Dzień Żywych Trupów (1985), reż. George A. Romero
– 28 dni później (2002), reż. Danny Boyle
– Zombie Express (2016), reż. Sang-ho Yeon (produkcja azjatycka)
– Świt Żywych Trupów (2004), reż. Zack Snyder
– Cooties (2014), reż. Jonathan Milott, Cary Murnion
– Zombieland (2009), reż. Ruben Fleisher (gwiazdorska obsada)

Kolejne horrory z zombie w roli głównej

– Resident Evil (2002), reż. Paul W.S. Anderson
– The Girl with all the Gifts (2016), reż. Colm McCarthy
– Maraton Filmów Grozy (2011), reż. Adam Green, Adam Rifkin, Joe Lynch, Tim Sullivan
– Łowcy Zombie (2015), reż. Christopher Landon
– Diary of The Dead: Kroniki Żywych Trupów (2007), reż. George A. Romero
– Maggie (2015), reż. Henry Hobson (wśród aktorów Arnold Schwarzenegger)
– Fido (2006), reż. Andrew Currie
– Duma i uprzedzenie, i zombie (2016), reż. Burr Steers
– Zombie SS (2009), reż. Tommy Wirkola
– Wiecznie żywy (2013), reż. Jonathan Levine
– Doghouse (2009), reż. Jake West
– Dead Shack (2017), reż. Peter Ricq
– Wyrmwood: Droga do żywych trupów (2014), reż. Kiah Roache-Turner
– Contracted (2013), reż. Eric England
– Deadheads (2011), reż. Brett Pierce, Drew T. Pierce
> Źródło

Ciekawostki o zombie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mroczne historie: pogrzebani za życia
> Najdziwniejszy proroczy sen świata
> Miasto duchów w Kalifornii