21 niezwykłych ciekawostek fryzjerskich
Ciekawostki fryzjerskie – zaskakujące fakty fryzjerach i zawodzie fryzjera. Fryzjerstwo – informacje, które warto znać
Fryzjerzy. Czy każdy może zostać fryzjerem?
1) Fryzjer, to specjalista wykonujący usługę strzyżenia i układania włosów. Także od ich farbowania i modelowania.
2) Aby zostać fryzjerem, trzeba mieć zdrowe nogi, ręce i plecy, nie mieć alergii (ta praca wymaga kontaktu ze środkami chemicznymi). Wymagana jest dobra komunikacja z klientem, aby dobrze zrozumieć jego potrzeby. Dobrze jest mieć wyobraźnię, być kreatywnym i mieć talent artystyczny.
Najsłynniejszy fryzjer z Polski
3) 17-latek z Sieradza, Antek Cierplikowski (1884-1976) osiadł w Paryżu i wkrótce stał się sławnym mistrzem fryzjerstwa, zwanym królem fryzjerów. Antoine de Paris (taki miał przydomek) odwiedzali słynni mieszkańcy Paryża. To on w 1909 r. zapoczątkował kobiecą fryzurę “na chłopczycę”, a pierwszą którą tak ostrzygł, była Coco Chanel. Wśród jego klientek były m.in. Brygitte Bardot, Mata Hari i Josephine Baker. Potem zrobił karierę w Hollywood, będąc m.in. współautorem wizerunku Bete Davis. Strzygł m.in. Gretę Garbo, Polę Negri i Marlenę Dietrich. W 1927 r. na Piątej Alei w Nowym Jorku otworzył swój salon fryzjerski, a potem całą sieć salonów, pod nazwą Antoine de Paris.
Pod koniec życia wrócił do rodzinnego Sieradza i tu zmarł. Obecnie, od 2015 r. na rynku tego miasta stoi jego figura, a w Sieradzu organizowany jest Open Hair Festival.
Ciekawostki fryzjerskie z historii
4) Kalamis był znany w starożytnej Grecji. To przyrząd, na który po podgrzaniu nakręcano włosy. Kalamis przypomniał dobrze nam znaną lokówkę.
5) Kilka tysięcy lat temu w starożytnym Egipcie do przycinania włosów służyły specjalne, ostre noże. Grzebienie wykonywano w kości lub drewna.
6) Dawno temu włosy strzyżono tylko przy ważnych okazjach, np. z okazji małżeństwa, utraty dziewictwa oraz… po śmierci.
7) W dawnej kulturze słowiańskiej, gdy chłopiec miał stać się mężczyzną, organizowano postrzyżyny – uroczystość, podczas której po raz pierwszy w życiu przycinano mu włosy.
8) Kiedyś w Polsce nie było fryzjerów, tylko golarze.
9) Pierwsza Akademia Fryzjerska powstała w Paryżu, w roku 1763.
10) Szczyt popularności peruk, to wiek XVIII. Na mycie włosów, które były pod perukami, musiał wystarczyć ług mydlany i woda. Niestety w perukach zalęgały się wszy, na które nie było sposobu.
11) Włosy kobiet upinane w kok po raz pierwszy pojawiły się w 1900 roku.
12) Pierwsza maszynka do strzyżenia włosów z wymiennymi ostrzami powstała w 1901 roku. Pierwsza elektryczna maszynka do golenia powstała 30 lat później, w USA.
13) Pierwsze przeszczepy włosów przeprowadzono w 1950 r., a pierwsze zagęszczenie i przedłużenie włosów zaczęto robić w 1981 roku.
Ciekawostki fryzjerskie
14) Peruki były w starożytnej Grecji synonimem bogactwa i pozycji społecznej. Wiele przedstawień faraonów, które dotrwały do naszych czasów, przedstawiały ich w perukach.
15) Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do kręcenia włosów używano żelazka. Przez nieuwagę można było stracić włosy.
16) Obecnie coraz więcej jest goomerów czyli fryzjerów przycinających sierść zwierzętom (najczęściej psom). Słowo groom oznacza “pielęgnować”.
17) Święto fryzjerstwa obchodzone jest co roku, 16 września.
Usługi fryzjerskie
18) Włosy, to jedna z wizytówek każdego człowieka. Dlatego warto o nie dbać (strzyżenie, układanie, czasem też kolorowanie włosów). To oznacza w miarę regularne wizyty w salonie fryzjerskim, aby o fryzurę zadbał specjalista.
19) Aby mieć dobrą fryzurę, fryzjera należy odwiedzać regularnie, co 3-6 tygodni.
20) Włosy strzyżone są w określonej kolejności. Najpierw strzyżone są włosy w tyłu głowy, później boki, a na końcu przód i góra.
21) Fryzjerom pomagają w pracy różne rodzaje grzebieni. Trzeba wiedzieć, który do czego służy.
Ciekawostki fryzjerskie: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Buty na obcasach – ciekawostki
> Ciekawostki o biustonoszach
Sadurski.com, to informacyjno-rozrywkowy portal, z ogromną liczbą ciekawostek na tysiące tematów, dla każdego. Zainteresowany reklamą? Zapraszamy do kontaktu.