Parczew, miasto w woj. lubelskim – ciekawostki

miasto Parczew ciekawostki atrakcje zabytki Parczewa woj. lubelskie

Parczew ciekawostki i najważniejsze informacje. Zabytki, historia, co zobaczyć w Parczewie

Parczew

1) Parczew, to liczące ok. 11 tys. mieszkańców miasto w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Parczew.

Parczew ciekawostki z historii

2) Prawa miejskie Parczew zyskał w 1401 roku, a kronikarz Jan Długosz napisał, że miejscowość istniała już w 1235 roku.

3) Na początku XV wieku Parczew był miejscem zjazdów polsko-litewskich sejmów. To oznaczało, że był ważnym ośrodkiem życia politycznego kraju. Odwiedzali go kolejny królowie z dynastii Jagiellonów.

Plac Wolności w Parczewie woj. lubelskie
Plac Wolności w Parczewie woj. lubelskie. Foto: Parczewianka / cc by-sa 4.0

4) W średniowieczu Parczew otoczony był murami miejskimi, których częścią były bramy: Lubelska, Chełmska i Łomaska. Obok miasta stała rezydencja królewska, zwana zamkiem. Na rynku stał ratusz, w mieście były cztery młyny, kilka browarów i dwie łaźnie.

5) Po zahamowaniu rozwoju miasta podczas zaborów, ożywienie nastąpiło w XIX wieku, gdy przez Parczew poprowadzono linię kolejową między Lublinem a Łukowem.

6) Bitwa pod Parczewem miała miejsce 29–30 września 1939 roku. Starły się w niej oddziały polskie i radzieckie. Te ostatnie odniosły znacznie większe straty.

dzwonnica Parczew ciekawostki atrakcje zabytki
Dzwonnicę zbudowano w XVII wieku. Parczew ciekawostki, foto: Adam Zając / cc by-sa 3.0

Parczew zabytki, co zobaczyć

7) Drewniana dzwonnica stojąca przy Bazylice Mniejszej została zbudowana w 1675 roku. Obecnie pełni rolę kaplicy przedpogrzebowej. Adres: ul. Kościelna 819.

8) W latach 1905–1913 zbudowano w Parczewie neogotycką bazylikę kolegiacką.

bazylika kolegiacka Parczew ciekawostki atrakcje zabytki
Bazylika kolegiacka. Parczew ciekawostki, foto: Oktanpl / cc by-sa 3.0

9) Przy ul. Piwonia 3 stoi dawna synagoga żydowska z II połowy XIX wieku. Obecnie w budynku jest restauracja.

10) W 1928 r. odsłonięto w Parczewie Pomnik Niepodległości. To kolumna z postacią orła wzbijającego się do lotu. W 1931 r. odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po usunięciu przez władze socjalistyczne, stanął znów w 1992 roku. W mieście jest też Pomnik Powstania Styczniowego.

11) Na terenie gminy Parczew znajduje się Rezerwat przyrody Jezioro Obradowskie, utworzony w 1975 roku. Jest tu ścieżka edukacyjna „Jezioro Obradowskie” o długości 800 metrów, z czego prawie przez 700 metrów przechodzi się drewnianą kładką. W okolicach jest też kilka podobnych atrakcji przyrodniczych, m.in. rezerwaty: Lasy Parczeskie i Królowa Droga. Także 42-kilometrowy szlak rowerowy Dzikiej Przyrody.

Parczew ciekawostki

12) W Parczewie są dwa parki miejskie: przy ul. 11 Listopada oraz między ulicami Ogrodową i Kościelną.

13) Na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny zalewu miejskiego, mający ponad 4 ha powierzchni. To ulubione miejsce wędkarzy.

Parczew ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Włodawa
> Radzyń Podlaski
> Lubartów