Antalya, miasto Riwiery Tureckiej

Antalya Riwiera Turecka atrakcje wakacje Turcja

W mieście Antalya mieszka milion osób. Jest ono usytuowane u stóp gór Taurus, nad zatoką Antalya (Morze Śródziemne). To jedno z turystycznych ośrodków Riwiery Tureckiej. W szczycie sezonu turystów jest 2 razy więcej niż mieszkańców, co pokazuje, jaki to popularny ośrodek turystyczny.

Nieopodal miasta jest międzynarodowy port lotniczy, obsługujący też loty krajowe. W mieście Antalya nie ma kolei. Są autobusy oraz jeżdżące na krótkich trasach małe busy dolmuş, więc można nimi dojechać do innych miejscowości Riwiery Tureckiej.

Wśród zabytków Antalyi są: minaret Yivl, będący pozostałością dawnego minaretu z XIII wieku). Minaret jest symbolem miasta i dobrym punktem orientacyjnym, niczym wieżą Eiffla w Paryżu. Obecnie wewnątrz jest Muzeum Etnograficzne. Jest tu także rzymska Brama Hadriana (łuk triumfalny) z II wieku oraz interesująca, historyczna część miasta Kaleici, gdzie jest m.in. minaret Kesik.

Zobacz też: 
> Miasta Riwiery Tureckiej

Wesoły Wieżowiec w Antalyi

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z papieru, odwiedził kilkaset miejsc na całym świecie. Również miasto Antalya, a konkretnie stoisko z lodami na lotnisku. Zdjęcie zrobiła Małgorzata Gąsiorowska, członkini Partii Dobrego Humoru.

Antalya Turcja

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower