Wszystko o zaproszeniach ślubnych

zaproszenie ślubne zaproszenia wesele ślub weselne wesela

Zaproszenia ślubne. Co ma być na zaproszeniu ślubnym? Wysłać je czy wręczyć osobiście? Rodzaje zaproszeń ślubnych, ile kosztuje zamówienie zaproszeń?

ZAPROSZENIA ŚLUBNE

Przed ślubem i weselem para młodych przygotowuje listę gości, których chce zaprosić na ślub i wesele. Niezbędne może być utworzenie listy rezerwowej. Przyda się, gdy wesele jest płacone z góry za określoną liczbę osób. W niektórych przypadkach wręczenie zaproszeń na uroczystość jest tylko formalnością.

Zaproszenia na ślub trzeba dostarczyć na około 5 miesięcy przed ślubem. Goście powinni potwierdzić przybycie na 2 miesiące przed wydarzeniem. Wówczas, w razie odmowy, będzie czas na skorzystanie z listy rezerwowej.

JAK DOSTARCZYĆ ZAPROSZENIA ŚLUBNE?

Najbardziej eleganckim sposobem wręczenia zaproszeń jest ich osobiste doręczenie. Wcześniej należy umówić się telefonicznie, aby uzgodnić dzień i godzinę spotkania. Powinno się unikać sytuacji, w której to goście odwiedzają parę, aby odebrać dla siebie zaproszenia. Wręczanie zaproszeń na ślub przy okazji innych wydarzeń czy spotkań towarzyskich, może niektórym wydać się dużym nietaktem.

Do dalszej rodziny, np. mieszkającej w innym mieście, zaproszenie można wysłać pocztą. Jednak i tu należy najpierw skontaktować się telefonicznie. Jeśli duża część rodziny lub przyjaciół mieszka w innym miejscu niż narzeczeni, wówczas należy rozważyć odwiedzenie tych osób i osobiste wręczenie zaproszeń.

Należy unikać sytuacji, w której zaproszenia dostarczają osoby trzecie. Zasadę tę można nieco nagiąć, kiedy młodzi mieszkają w innym mieście niż rodzice i rodzina. Wtedy to rodzice państwa młodych mogą dostarczyć zaproszenia, ale narzeczeni powinni jako pierwsi skontaktować się z gośćmi i wstępnie poprosić ich o przybycie na uroczystość.

zaproszenie ślubne zaproszenia wesele ślub weselne wesela
Niektórzy decydują, że na zaproszeniu ślubnym będzie ich zdjęcie

JAKIE INFORMACJE UMIEŚCIĆ NA ZAPROSZENIU?

Obok oczywistych informacji, które powinny znaleźć się w zaproszeniu, takich jak nazwiska gości i pary młodej, daty, godziny i miejsca ślubu oraz wesela, można umieścić też inne. Oprócz tego, na zaproszeniu musi widnieć data graniczna, do której należy potwierdzić obecność na uroczystości.

Niektóre pary umieszczają informację o preferowanych podarunkach. Na zaproszeniu widnieje adnotacja, często w formie zabawnego wierszyka, że para młoda zamiast kwiatów woli np. kupony lotto, książki, albumy, wino lub upominki dla dzieci, które zostaną przekazane do domu dziecka.

RODZAJE ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH

Najczęściej wybieranym rodzajem zaproszeń są te ze złotym lub srebrnym laminatem. Taka forma wpisuje się niemal w każdy charakter ślubnej uroczystości. Laminat może obejmować tylko najważniejsze informacje, takie jak data ślubu, nazwiska gości czy imiona pary młodej. Na kopercie także można zastosować laminat.

Wśród wielu rodzajów zaproszeń można wybrać zaproszenia stylizowane na retro, vintage, minimalistyczne lub rustykalne.Piękną pamiątka i zarazem jedną z najefektowniejszych form zaproszeń, są zaproszenia ze zdjęciem pary młodej.

Zaproszenie powinno nawiązywać stylem do charakteru wesela. Jeśli impreza odbywa się w pałacowych wnętrzach, z dużym przepychem, wówczas sprawdzą się bogato zdobione zaproszenia. Motywy takich zaproszeń, to kwiaty, złoto, elegancka czcionka pokryta wybiórczo laminatem, dodatki w postaci tasiemek i kokard.

Wesele mniej okazałe nie wymaga drogich zaproszeń, chociaż wszystko jest sprawą gustu i upodobań. Bardzo popularne są zaproszenia w formie głównej karty wklejonej w środek i kieszonki zawierającej dodatkowe informacje.

zaproszenie ślubne zaproszenia wesele ślub weselne wesela
Zaproszenie ślubne dla niektórych jest potem sentymentalną pamiątką

Kolejnym klasykiem jest zaproszenie składane. Złożenie może być zwykłe lub harmonijkowe. Takie zaproszenie stwarza pewne ograniczenia, ponieważ zbyt duża ilość informacji wpływa na chaos wizualny i estetykę zaproszenia.

Papier, na jakim będzie wydrukowane zaproszenie, musi współgrać z rodzajem czcionki, zdobieniami i ogólną całością. Do zaproszeń ślubnych wykorzystywany jest gładki karton, papier fakturowany, recyklingowy lub wytłaczany, papiery perłowe lub czerpane z postrzępionymi brzegami.

Nie bez znaczenia jest format karty użytej do zaproszenia. Nie może być on zbyt mały, ponieważ informacje będą stłoczone, a samo zaproszenie nieprzejrzyste i mało czytelne.

Do zaproszeń składanych nie można wybrać zbyt grubego papieru. W miejscu złożenia czyli falcowania, mogą powstać nieestetyczne fałdy.

A MOŻE ZAPROSZENIA ŚLUBNE Z HUMOREM?

Jedni wolą „bezpiecznie” i standardowo (bo odbiorcami zaproszeń są też osoby starsze), inni wolą mieć na zaproszeniach element humorystyczny. Pomińmy banalne, sztampowe obrazki, jakie można znaleźć na wielu zaproszeniach. Przyszłe pary młode, które takich nie chcą mieć, mogą rozważyć dowcipnie narysowanie swoich podobizn, które znajdą się na zaproszeniach. Aby ten pomysł urzeczywistnić, należy wyszukać jak najlepszego karykaturzystę. Jak ze wszystkim, także ceny wykonania karykatur są różne i często zależą od umiejętności i renomy karykaturzysty. Należy pamiętać, że udana i podobna do konkretnych osób karykatura, w dużej mierze zależy od jakości zdjęć, jakie prześlesz karykaturzyście. Te sprawy najlepsi karykaturzyści szczegółowo wyjaśniają na blogach. Bo kiepskiej, niepodobnej karykatury (a więc bardzo taniej), na pewno nie chcielibyście mieć na swoich zaproszeniach.

Przy okazji: te pary młodych, które zdają sobie sprawę, że goście przybywają na wesele po to aby się jak najlepiej bawić, wpadają na pomysł, aby na swoje wesele zaprosić dobrej klasy karykaturzystę eventowego. Wówczas goście wesela wrócą do domów ze swoimi dowcipnymi podobiznami.

zaproszenie ślubne zaproszenia wesele ślub weselne wesela
A może zaproszenie ślubne napisane własnoręcznie, od serca?

CENY ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH

Firmy zajmujące się produkcją zaproszeń, zazwyczaj dzielą swoje oferty na kolekcje. Najtańsze zaproszenia ślubne zaczynają się od 2-3 złotych za sztukę. Są to często zaproszenia w formie pojedynczej karty, bez zdobień. Najdroższe zaproszenia są w pudełku. Ich cena za pojedynczą sztukę, to wydatek rzędu 8-15 złotych.

Wbrew pozorom, zaproszenia ze zdjęciem pary nowożeńców nie są najdroższe. Ich cena, to koszt 3-7 zł za sztukę. Jeśli jednak połączymy zaproszenie ze zdjęciem na drogim papierze, w dodatku mieszczące się w pudełku, wówczas otrzymamy cenę za jedno zaproszenie oscylujące w granicach 30 złotych.

Samodzielne wykonanie zaproszeń może być dobrym pomysłem, jeśli mamy do tego odpowiedni sprzęt oraz talent plastyczny. W takim wypadku powinniśmy kupić czyste karty i własnoręcznie wydrukować tekst na drukarce, przy pomocy dowolnej czcionki. Problemem może być dodanie złoceń na takim zaproszeniu.

Na zakończenie

Zaproszenia ślubne są nie tylko suchą informacją. Dla części zaproszonych gości są potem rodzajem sentymentalnej pamiątki. Zaproszenia widnieją często w albumach rodzinnych tuż obok zdjęć z uroczystości odbywającej się w kościele i z zabawy weselnej.

Zaproszenia ślubne: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Plan stołów weselnych
> Zwyczaje ślubne
> Fotobudka na wesele