Niesamowite ciekawostki o Gliwicach
Z czego słyną Gliwice ciekawostki o najważniejsze informacje. Historia, atrakcje Gliwic
1) Gliwice, to 180-tysięczne miasto w woj. śląskim, nad rzeką Kłodnicą. Prawa miejskie uzyskały przed 1276 rokiem.
Zamek, ratusz i zabytki Gliwic
2) Najstarszą częścią Gliwic jest stare miasto. Jest tu najwięcej zabytków: zamek, kościół Wszystkich Świętych, rynek z ratuszem i pozostałości po murach obronnych miasta.
3) Zamek Piastowski (patrz górne foto) stoi przy ul. Pod Murami 2. Powstał w połowie XIV wieku jako zamek gotycki i potem był przebudowywany. Początkowo zbudowano dwie baszty połączone murami obronnymi, przy których powstał zamek, siedziba Piastów Śląskich.
4) Rynek główny w Gliwicach, to plac o wymiarach 75×75 metrów. Na jego środku stoi ratusz miejski. W zachodniej części rynku znajduje się Fontanna z Neptunem. Powstała pod koniec XVIII wieku i zaprojektował ją Johannes Nitsche (1740-1830). Kamienice przy rynku pochodzą z XIX i XX wieku, gdyż rynek mocno ucierpiał podczas II wojny światowej.
5) Ratusz w Gliwicach powstał pod koniec XIII wieku. Drugi ratusz zbudowano na fundamentach pierwszego w XV wieku, a na przełomie XVIII i XIX wieku był budynek przebudowywany. Wieża ratusza ma 41,5 metra wysokości. Wewnątrz znajduje się Pałac Ślubów i kawiarnia.
6) Powstałe w XIV wieku mury obronne miały do 9 metrów wysokości oraz 1-1,2 metra grubości i było na nich 29 baszt. Były otoczone fosą, a do miasta można było wjechać przez Bramę Białą (Bytomską) oraz Czarną (Raciborską). Z 1125. metrów długości do dziś zachowało się ok. 200 metrów murów oraz ruiny Bramy Czarnej.
7) Kościół Wszystkich Świętych znajduje się w Gliwicach przy ul. Kościelnej 4. Wybudowano go w XV/XVI wieku i potem był przebudowywany. Wewnątrz kościoła są cenne zabytki. Wieża kościelna ma 63 metry wysokości. Przez część roku wieża dostępna jest jako punkt widokowy.
Gliwice ciekawostki z historii
8) Tramwaje kursowały po Gliwicach od 1894 do 2009 roku i pod koniec istnienia były najkrótszą siecią tramwajową w Polsce. Początkowo tramwaje były ciągnięte przez konie, a od 1898 r. czyli już 4 lata później, były tramwajami elektrycznymi.
9) W 1601 r. wielki pożar zniszczył całe miasto wraz z przedmieściami. Kolejny pożar miał miejsce w 1711 roku.
10) W 1848 r. powstała huta Hermina (obecna Huta Łabędy).
11) W latach 1934-1936 wzniesiono w Gliwicach trzy budynki i drewniany maszt nadawczy wysokości 111 metrów. Postała tu Radiostacja Gliwicka. 31 sierpnia 1939 r. Niemcy przeprowadzili tu Prowokację gliwicką, która miała zmanipulować opinię publiczną i władze krajów europejskich w przeddzień II wojny światowej. Obecnie zespół budynków tworzy oddział Muzeum w Gliwicach. Maszt jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie.
Co zobaczyć w Gliwicach
12) Palmiarnia Miejska znajduje się w parku im. Fryderyka Chopina przy ul. Aleksandra Fredry. Ma 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsze szklarnie powstały ok. 1880 roku, a obecna palmiarnia istnieje od 1924 r. W pięciu pawilonach są m.in. rośliny tropikalne, sukulenty i akwaria.
13) Przed gmachem Urzędu Miejskiego w Gliwicach znajduje się fontanna z trzema faunami (diabełkami) z 1928 roku. Postacie symbolizują trzy miasta: Gliwice, Zabrze i Bytom.
14) Ulica Powstańców Śląskich, to jedna z najważniejszych ulic Gliwic. Obecnie to deptak długości ponad 1 km, wzdłuż którego stoją przedwojenne kamienice.
15) W 1905 r. powstało Muzeum w Gliwicach. Obecnie ma kilka oddziałów na terenie miasta, a jeden z nich jest na Zamku Piastowskim.
Gliwice ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Sosnowiec
> Jastrzębie Zdrój
> Żywiec