Wieża Żółtego Żurawia miasto Wuhan Chiny ciekawostki koronawirus

Wuhan, miasto w Chinach

Czas czytania:2 minut/y, 35 sekund/y

Informacje i ciekawostki o wielkim chińskim mieście Wuhan. Historia i współczesność

1) 8 milionów ludzi mieszka w Wuhan, mieście w środkowych Chinach.

2) Wuhan powstał w 1949 roku z połączenia trzech sąsiadujących ze sobą miast – Hankou, Hanyangu i Wuchangu.

3) Wuhan jest podzielony na 13 dzielnic: Jiang’an, Jianghan, Qiaokou, Hanyang, Wuchang, Qingshan, Hongshan, Dongxihu, Hannan, Caidian, Jiangxia, Huangpi, Xinzhou.

miasto Wuhan Chiny ciekawostki koronawirus
Most na rzece Jangcy w Wuhan, stolicy prowincji Hubei

Prowincja Hubei

4) Wuhan, to stolica prowincji Hubei, która ma 185.900 km kwadratowych powierzchni i ponad 57 milionów ludności. W prowincji znajduje się największa zapora wodna świata: Tama Trzech Przełomów, oddana do użytku w 2010 roku. Ocenia się, że jej wybudowanie kosztowało 37 miliardów USD. Aby mogła powstać, zatopiono 17 miast, 140 miasteczek i ponad 3 tys. wsi oraz przesiedlono ponad milion ludzi.

uniwersytet miasto Wuhan Chiny ciekawostki koronawirus
Uniwersytet w Wuhan

Wuhan – przemysł i wieżowce

5) Miasto Wuhan, to jeden z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin (m.in. hutnictwo metali, przemysł włókienniczy, spożywczy, maszynowy, stoczniowy, samochodowy). Także duży ośrodek naukowy (ponad 20 uczelni wyższych).

6) W Wuhan stoi ok. 200 wieżowców o wysokości większej niż 150 metrów i wciąż budowane są kolejne. Najwyższym jest mający 126 pięter i 636 metrów wysokości Greenland Center.

miasto Wuhan Chiny ciekawostki koronawirus
Z wizytą w chińskim mieście miasto Wuhan

Zabytki w Wuhan

7) Wśród zabytków miasta Wukan warto wymienić: Huguangge czyli Pawilon Migoczącego Jeziora, świątynię Guiyuan Si oraz Huanghelou (Wieża Żółtego Żurawia).

8) Wieża Żółtego Żurawia (patrz górne foto) stoi na wzgórzu Sheshan, w dzielnicy Wuchang, w pobliżu rzeki Jangcy. Budowlę wzniesiono 223 roku, w Epoce Trzech Królestw. Początkowo była zrobiona z drewna jako wieża strażnicza, a potem była wielokrotnie przebudowywana. Kilkaset lat później przestała służyć do celów militarnych.

Obecnie wieża ma 51 metrów wysokości i 5 kondygnacji. Dachy pokryte są żółtymi dachówkami, których jest ponad 100 tysięcy. Budowlę za panowania dynastii Tang rozsławiły pieśni. Po pożarze w 1884 roku, została odbudowana niedawno, bo w latach 1981-1985.

miasto Wuhan Chiny ciekawostki koronawirus
Wuhan przed zmrokiem

Koronawirus i epidemia w Wuhan

9) O istnieniu Wuhan wielu ludzi na świecie dowiedziało się w ostatnich dniach, za sprawą wirusa o nazwie koronawirus 2019-nCoV. Gdy piszemy te słowa, jest kilkadziesiąt osób zmarłych i prawdopodobnie kilka tysięcy zarażonych. Władze podjęły decyzję o odizolowaniu miasta od reszty świata. Do miasta nie można dotrzeć samochodami, koleją, promami, ani samolotami. Zamykane są świątynie i miejsca turystyczne. W ekspresowym tempie budowany jest od zera wielki szpital, gdyż miejscowe szpitale są już przepełnione. Wirus szybko się rozprzestrzenia po krajach Azji (na razie pojedyncze przypadki), pierwsi zarażeni są też w USA oraz Europie. Wzmożono kontrole na lotniskach na całym świecie.

Podawane obecnie wiadomości przerażają. Epidemiolodzy brytyjscy (Glasgow) i amerykańscy (z Florydy) twierdzą, że w ciągu 10 najbliższych dni w Wuhan będzie ćwierć miliona zarażonych, a epidemia zagnieździ się w kolejnych chińskich miastach.

10) Koronawirus, to kolejna mutacja wirusa, który pojawił się w latach 60. XX wieku, a ostatnio zabijał ludzi w 2002 roku (było ponad 900 zmarłych). Wirus umiejscawia się w tchawicy i atakuje drogi oddechowe. Naukowcy twierdzą, że pierwsze szczepionki przeciwko wirusowi będą najwcześniej za 3 miesiące.

Ciekawostki o Wuhan: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Chinach
> Korea Południowa
> Tajlandia

Asashi Tokio piwo browar unko biru Sumida Japonia beer Japan Tokyo Poprzedni post Złota kupa w Tokio
pies dowcipy o psach kawały psy humor żarty Następny post Najlepsze dowcipy o psach