Ciekawostki o Afganistanie

budynki zbocze góry Afganistan ciekawostki

Afganistan ciekawostki i informacje o Afganistanie. Miasta, co warto zobaczyć

Afganistan

Afganistan, pozbawiony dostępu do morza, położony na skrzyżowaniu dróg południowej i środkowej Azji, w swej historii był zmieniony przez różne narody. Dziś ten rozległy kraj jest połączeniem jego burzliwej przeszłości i wyjątkowej kultury. Miasta takie, jak Mazar-e Sharif i Kandahar są pełne filigranowych meczetów i sąsiadujących z nimi muzułmańskich szkół – medres. Starożytne szlaki handlowe przecinają pola opium, a zakurzona pustynia ustępuje miejsca ośnieżonym szczytom górskim. Czasy współczesne nie są zbyt łaskawe dla tych terenów. Rozdarte od lat wojną terytorium plemion i Talibów, jest poza zasięgiem przeciętnych turystów. Ludzie żyją w biedzie i wciąż nie jest bezpiecznie.

miasto Herat Afganistan miasta wycieczka
Afgańskie miasto Herat i górujące nad budynkami wieże minaretów

Kabul

Kabul, stolica kraju, to najczęstszy punkt wyjściowy podróży po Afganistanie. Trzeba nastawić się na widok betonowych ścian, drutów kolczastych, patroli policji i napiętej, dosyć nerwowej atmosfery. Miasto otoczone jest pięknymi górami. Wokół nich znajdują się schodkowo ułożone domy (patrz górne zdjęcie).

targ Afganistan ciekawostki atrakcje
Na targu w Kabulu. Afganistan ciekawostki

Kabul, to starożytne miasto z wieloma atrakcjami. Od wędrówki po targu ptaków i starego miasta po złapanie chwili oddechu w Ogrodzie Mughal Babura. Niektóre miejsca warte do odwiedzenia w Kabulu, to:

 • Morad-Khani czyli Stare miasto zostało częściowo odrestaurowane i można je odwiedzić, choć czasami jest to ryzykowne.
 • Sanktuarium Sakhi.
 • Wzgórze Bibi Mahro, to piękne widoki na centrum miasta.
 • Widok ze wzgórza wieży telewizyjnej.
 • Targ ptaków Ka Feroshi i pobliski bazar.
 • Muzeum w Kabulu.
 • Muzeum min lądowych OMAR.
 • Meczet Shah-do-Shamshira.
pustynia Afganistan ciekawostki atrakcje
Pustynia. Afganistan ciekawostki

Mazar-i-Sharif

To jedno z najbardziej liberalnych miast Afganistanu. Można tutaj dostrzec ludzi spacerujących po okolicy w nowoczesnych, kolorowych ubraniach oraz dziewczęta w samym hidżabie, a nie w burce.

Sanktuarium Ali, lepiej znane jako Błękitny Meczet, jest jednym z głównych punktów wizyty cudzoziemców w Afganistanie. Kobaltowe kopuły wielkiego Błękitnego Meczetu wznoszą się ponad horyzontem Mazar-e Sharif, lśniąc do białości w palącym słońcu. Meczet znany jest jako miejsce pochówku Ali bin Taliba, kuzyna proroka Mahometa.

Jednak historia muzułmanów jest tylko jednym z aspektów Mazar-e Sharif, ponieważ miasto to jest także domem dla niezliczonych greckich relikwii. Niektóre trafiły tutaj wraz z przybyciem wojsk Aleksandra w III wieku p.n.e.

Miejsca warte zobaczenia w tym mieście, to także:

 • Old Balkh.
 • Samangan.
 • Bazary wokół świątyni.
 • Mauzoleum przywódcy Hazary Abdula Ali Mazari.
Góry Pamir Afganistan
Część pasma gór Pamiru leży na terytorium Afganistanu

Bamiyan

To oszałamiająco kolorowe miasto w górach, w pobliżu Kabulu. Bamiyan było niegdyś domem dla tysięcy mnichów buddyjskich i punktem krytycznym na kilku szlakach handlowych Jedwabnego Szlaku. Obecnie jest to raj dla miłośników historii i pieszych wędrówek, a zimą można również jeździć na nartach.

W starożytności, w czasach poprzedzających inwazję muzułmańską, miejsce to kwitło dzięki rzemieślnikom, klasztorom i rzeźbiarzom. Dwa gigantyczne posągi Buddy, które tu stały, były uważane za jedne z najbardziej eleganckich rzeźb z IV i V wieku w całej Azji.

Bamiyan jest najbezpieczniejszym miejscem do odwiedzenia przez obcokrajowców w „kontynentalnym” Afganistanie. Wiele osób mówi tam też po angielsku. Zabytki które można zwiedzić w mieście, to m.in.

 • Enklawy Buddy.
 • Twierdza Shahr-e-Zohak.
 • Jaskinie Chehel Situn.
 • Dara-e-Azhdahar (Dolina Smoków).
 • Jaskinie lodowe Foladi.
jezioro Afganistan przyroda atrakcje wycieczki
To także Afganistan

Band-e-Amir

Band-e-Amir, to 6 jezior oszałamiających podobno najbardziej błękitnymi wodami na świecie. To niezwykła atrakcja podróży po Afganistanie. Miejsce pierwszego i jedynego Parku Narodowego w Afganistanie jest popularnym letnim celem głównie turystów afgańskich. Jeziora położone są nad surowymi szczytami Hindukuszu.

Zabytki dostępne tutaj są bezpłatne, ale zbliżając się do miasta, należy uiścić opłatę za wstęp do parku 200 Afs.

Co można robić po przybyciu w te okolice? Oczywiście warto pospacerować się wokół jezior i podziwiać widoki. Są tu wody, które podobno mają właściwości lecznicze, więc można zażyć kąpieli. Jest tu wodospad Band-e-Haibat, a miłośników dawnej kultury i architektury zainteresuje świątynia Hazrat Ali.

Afganistan ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Armenia
> Oman
> Indie