Skarżysko-Kamienna – ciekawostki

Skarżysko-Kamienna ciekawostki atrakcje

Skarżysko-Kamienna ciekawostki i informacje o Skarżysku-Kamiennej. Historia i dzień dzisiejszy, zabytki, atrakcje

Skarżysko-Kamienna – informacje

1) Skarżysko-Kamienna, to ok. 50-tysięczne miasto w północnej części województwa świętokrzyskiego. Jest tu siedziba władz powiatu skarżyskiego.

2) Miasto położone jest nad rzeką Kamienną oraz jej dopływami: Kamionką, Bernatką i Oleśnicą.

3) Dzielnice i osiedla Skarżyska-Kamiennej: Borki, Bór, Bzinek, Dolna Kamienna I, Dolna Kamienna II, Osiedle Kolejowe, Kolonia Górna – Młodzawy, Skarżysko Książęce, Łyżwy, Metalowiec, Milica-Przylesie, Osiedle Odrodzenia, Osiedle Paryska, Osiedle Piłsudskiego, Osiedle Place, Pogorzałe, Przydworcowe, Rejów, Skałka, Usłów, Zachodnie, Osiedle Żeromskiego.

4) W Skarżysku-Kamiennej działa Miejska Komunikacja Samochodowa (kiedyś MPK), obsługująca 21 linii na terenie miasta.

5) Klub Sportowy „ZKS Granat” Skarżysko-Kamienna założono w 1928 roku. Drużyna piłkarska nazywana jest „trójkolorowi”, gdyż zawodnicy mają stroje w trzech barwach: białej, czerwonej i niebieskiej. W mieście działa też druga drużyna piłkarska: MIKS Kolejarz, wcześniej KKS Ruch.

Skarżysko-Kamienna ciekawostki z historii

6) Prawa miejskie Skarżysko-Kamienna uzyskała w 1923 roku.

7) Do 24 kwietnia 1928 roku miasto nosiło nazwę Kamienna.

8) W XV w. była tu dymarka (dawny piec hutniczy) i kopalnia rudy żelaza.

9) W 1884 roku do Kamiennej doprowadzono kolej. Obecnie w Skarżysku-Kamiennej jest stacja kolejowa Skarżysko-Kamienna oraz dwa przystanki kolejowe: Skarżysko Milicja i Skarżysko Zachodnie.

10) W 1924 roku uruchomiono Państwową Fabrykę Amunicji. Jej tradycje kontynuowane są do dziś, gdyż w Skarżysku-Kamiennej działa MESKO S.A.

11) W latach 1941-1942 hitlerowcy stworzyli w Kamiennej getto żydowskie. Jego mieszkańcy zostali potem rozstrzelani lub trafili do obozu zagłady w Treblince.

kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku Kamiennej zabytki
Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Skarżysku Kamiennej

Skarżysko-Kamienna – zabytki, atrakcje

12) Neogotycki, trzynawowy Kościół Najświętszego Serca Jezusa (Al. Niepodległości 77) był budowany od 1908 roku. Budowę zakończyło dodanie dwóch wież zwieńczonych hełmami, w 1926 roku. Wieże tego kościoła znajdują się w obecnym (od 2012 r.) logo miasta. Mieszkańcy mówią na niego: duży kościół.

13) Przy ul. Słonecznej 90 od 1969 r. mieści się Muzeum im. Orła Białego, gdzie można poznać m.in. historię regionu oraz eksponaty z II wojny światowej. Poza ekspozycją we wnętrzu, na wolnym powietrzu zgromadzono 150 eksponatów. Jest to dawny sprzęt wojskowy: działa, moździerze, samoloty, śmigłowce, rakiety, nawet kuter torpedowy. To największa w Polsce ekspozycja plenerowa militariów.

Muzeum Orła Białego Skarżysko-Kamienna ciekawostki atrakcje
Skarżysko-Kamienna ciekawostki: siedziba Muzeum Orła Białego

14) Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, to bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej, której częścią jest kopia XVI-wiecznej Ostrej Bramy w Wilnie. W Ostrej Bramie z początku XVI wieku (Wilno, ul. Ostrobramska 14) znajduje się uznawany za cudowny obraz Marki Boskiej Ostrobramskiej – miejsce pielgrzymek, jedna z atrakcji którą należy odwiedzić będąc w stolicy Litwy. Ale można też odwiedzić Skarżysko-Kamienną i tu się pomodlić.

Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej Skarżysko-Kamienna ciekawostki atrakcje
Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Skarżysko-Kamienna ciekawostki

Sanktuarium zbudowano niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku. Obok bazyliki jest też Droga Krzyżowa z figurami z białego piaskowca. Jest tu także kilka sąsiadujących ze sobą tablic, na których wymieniono nazwiska mieszkańców miasta i okolic, którzy „oddali życie w walce o Polskę w latach 1939-1945”.

Dodajmy, że Matka Boska Ostrobramska jest patronką Skarżyska-Kamiennej.

Ostra Brama Skarżysko-Kamienna atrakcje co zobaczyć
Prawie jak Ostra Brama z Wilna. Skarżysko-Kamienna ciekawostki

15) Kościół pw. św. Józefa (adres: ul. Legionów 24) jest drewniany, został zbudowany w 1928 roku. Obok stoi drewniana dzwonnica.

16) W XIX wieku otwarto cmentarz żydowski. Do chwili obecnej zachowało się 26 nagrobków.

17) Do połowy XIX wieku w Kamiennej wydobywano rudę, w dwóch kopalniach rudy żelaza: Siadek i Olejówka. Potem dostarczano ją do Wielkiego Pieca w Bzinie i Rejowie. Obecnie na obrzeżach miasta, w okolicy ul. Żytniej znajdują się doły rudne.

Zalew Rejowski Jezioro Rejowskie Rejów Skarżysko Kamienna atrakcje łódki
Łódki na Zalewie Rejowskim, Skarżysko Kamienna

18) Jezioro Rejowskie (Zalew Rejów), to zbiornik retencyjny na rzece Kamionce. Powstał na początku XX wieku, podczas I i II wojny światowej był niszczony, a potem odbudowywany. Ma powierzchnię 30 hektarów i 1,2 mln m³ pojemności.

Skarżysko-Kamienna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Starachowice
> Chęciny
> Włoszczowa