Wielki Mur Chiński – ciekawostki

Wielki Mur Chiński ciekawostki architektoniczne

Wielki Mur Chiński ciekawostki, informacje i historia jego powstania. Gdzie jest, ile ma długości, kiedy go zbudowano? Czy faktycznie jest widoczny z kosmosu?

Wielki Mur – fakty

1) Wielki Mur Chiński, to zespół fortyfikacji obronnych, będących zaporą chroniącą północne Chiny przed wrogimi najazdami. Był też symbolem potęgi władzy. Rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan. Budowano go przez 2 tysiące lat.

2) Jest najdłuższą budowlą, jaka kiedykolwiek powstała. Ocenia się, że mur miał długość ok. 21.200 kilometrów. Wystarczająco dużo, aby zniechęcić tych, którzy chcą przejść na drugą stronę, nie mając wystarczającej ilości wojska i sprzętu.

3) O Wielkim Murze Chińskim krąży wiele legend i niesprawdzonych informacji. Na przykład często powtarzana jest informacja, jakoby był jedyną budowlą widoczną w kosmosu. Nie jest to prawda. Ale oczywiście jak wiele innych budowli, jest widoczny z pokładu samolotów.

4) To Anglicy w XIX wieku nazwali go Wielkim Murem Chińskim. Chińczycy mówią o nim Wànli Chángchéng, co oznacza, że jest to coś nieskończenie długiego.

Wielki Mur Chiński ciekawostki
Wielki Mur Chiński kolo Pekinu. Różnica wzniesień jest spora

Historia Wielkiego Muru Chińskiego

5) Zaczęto go budować w III wieku przed naszą erą, za panowania pierwszego cesarza Chin.

6) Początkowo były to wały z ziemi. Później mur budowano z kamienia i cegieł.

7) Do przekazywania wiadomości alarmowych na wypadek zbliżania się nieprzyjaciół, służyły wieże sygnalizacyjne rozmieszczone co 100 metrów, na których w nocy zapalano ogień.

Mur Chiński Badaling turyści historia informacje
Tablica informacyjna, z lewej wejście dla turystów
Mur Chiński Badaling turyści historia informacje
Za chwilę odwiedzający wejdą na Wielki Mur Chiński

8) Najdłuższy fragment muru, ok. 8850 km powstał za panowania dynastii Ming. Ostatni fragment powstał jeszcze w 1878 roku.

9) Choć Wielki Mur Chiński sprawiał wrażenie, że jest nie do przejścia, był wielokrotnie forsowany przez ludy z Wielkiego Stepu (Xiongnu, Turków i Mongołów). W XVII wieku mur znalazł się wewnątrz państwa następców Nurhaczego i stracił znaczenie strategiczne.

Wielki Mur Chiński ciekawostki
W wakacje Wielki Mur Chiński odwiedzają tłumy turystów
Wielki Mur Chiński ciekawostki
Podejścia i zejścia po szczycie muru są męczące. Warto mieć ze sobą wodę do wypicia

Wielki Mur Chiński ciekawostki

10) Co 100, maksymalnie co 200 metrów, na murze zbudowano wieżyczki. Jest ich niemal 20 tysięcy.

11) Średnia wysokość muru wynosi 6,5 metra. Jego najwyższy fragment ma 14 metrów wysokości.

12) To, co istnieje obecnie, wygląda tak samo, jak w XV wieku. W ostatnich kilkudziesięciu latach mur wzmocniono przed zniszczeniami spowodowanymi upływem czasu.

13) Obecnie dla turystów jest udostępnionych sześć fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego. Najczęściej odwiedzany jego fragment znajduje się ok. 70 km od Pekinu, na górskim paśmie Badaling. Ma 4,8 km długości. Powstał ok. 1505 roku i jest to najlepiej zachowana część muru.

Wielki Mur Chiński ciekawostki
Wielki Mur Chiński biegnący po szczytach gór, w tej części wygląda imponująco
Chiny turyści turystyka Wielki Mur
Na szczęście co jakiś czas turyści mogą odpocząć

14) Rocznie mur odwiedza ponad 10 milionów turystów. Byli tu m.in. prezydenci USA Richard Nixon i Ronald Reagan, brytyjska królowa Elżbieta II, Borys Jelcyn, i Nelson Mandela.

15) Great Wall of China Marathon – to doroczny międzynarodowy bieg maratoński, którego trasa wiedzie szczytem części Wielkiego Muru Chińskiego.

16) W 1987 roku Wielki Mur Chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 r. ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Wielki Mur Chiński ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Chinach
> Wuhan
> Yungang
> Harbin