festiwal śniegu lodu miasto Harbin ciekawostki Chiny miasto

Chińskie miasto Harbin – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 6 sekund/y

To duże miasto w Chinach słynie z barwnego festiwalu lodowych rzeźb. Kiedyś mieszkało tu wielu Polaków. Ciekawostki o Harbinie

Miasto Harbin

1) Harbin ma ok. 7 milionów mieszkańców (wraz z bliskimi okolicami ponad 10 milionów). Jest stolicą prowincji Heilongjiang. Jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum północno-wschodnich Chin.

2) Miasto Harbin założono w 1898 roku, gdy w miejscu istniejącej tu wsi założono osadę, która miała być jedną ze stacji Kolei Wschodniochińskiej.

3) Browar Harbin założono w 1900 roku. Roczna konsumpcja piwa Harbin wynosi ponad 300 tys. litrów.

4) Miasto Harbin było w 1996 roku gospodarzem zimowych Igrzysk Azjatyckich. W 2010 zorganizowano tu Zimową Uniwersjadę.

5) Latem w Harbinie odbywa się Harbin Summer Music Concert, którego historia sięga 1961 roku. Jest to lokalny festiwal muzyki tradycyjnej, jedno z „trzech głównych wydarzeń muzycznych” w Chinach. Dlatego w 2010 roku Harbin został uznany przez UNESCO za „muzyczną stolicę”.

6) Jednym z miast partnerskich Harbinu jest Warszawa.

świątynia Konfucjusza Harbin ciekawostki Chiny miasto
Harbin. Świątynia Konfucjusza zimą

Polacy i Harbin

7) Przy budowie i w pierwszych latach eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej pracowało w Harbinie 7-10 tys. Polaków. Pod koniec lutego 1920 z ocalałych żołnierzy Wojsk Polskich we Wschodniej Rosji i na Syberii sformowano w Harbinie Odrębny Batalion Piechoty pod dowództwem kpt. Józefa Werobeja oraz Legię Oficerską i dwa mniejsze pododdziały, łącznie liczące 850 żołnierzy.

8) W latach 1920-1941 w Harbinie działał konsulat Rzeczypospolitej Polskiej, dwa kościoły oraz kilka polskich szkół. Jedną z nich było Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, działające w latach 1915–49. Polacy w Harbinie mieli także swoje kluby sportowe, organizacje społeczne (m.in. Stowarzyszenie „Gospoda Polska”. Ukazywało się kilka gazet po polsku, m.in.: „Tygodnik Polski”.

9) W wyniku podpisania umowy między Rosją i Chinami, wedle której na Kolei Wschodniochińskiej mogą pracować tylko obywatele tych dwóch krajów, Polacy zaczęli opuszczać Harbin. Po zajęciu Dongbei przez Armię Czerwoną w 1945 roku, część Polaków została wywieziona do sowieckich łagrów. Po ustanowieniu w 1949 Chińskiej Republiki Ludowej, postanowiono o przesiedleniu Polaków.

10) Kolejowy most przez rzekę Sungari w mieście Harbin zbudowano, gdy Koleją Wschodniochińską kierował inż. Stanisław Kierbedź, bratanek twórcy słynnego mostu w Warszawie.

kościół Harbin ciekawostki Chiny miasto
Harbin, Katedra Najświętszego Serca Jezusa

11) Do dziś stoi w Harbinie katolicka Katedra Najświętszego Serca Jezusa. To neogotycki kościół, którego budowę ukończono w 1909 roku, wcześniej stał tu kościół drewniany. Po zamknięciu i zdewastowaniu podczas Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej (1966-1969), w 2004 r. kościół odrestaurowano. Obecnie jest największym katolickim kościołem w prowincji Heilongjiang. W fasadzie świątyni są dwie wieże o wysokości 52. metrów.

Harbin zimą

12) Harbin jest popularnym miastem turystycznym. Mówią o nim: „lodowe miasto”, „Orientalna Moskwa” i „Orientalny Paryż”. Turyści przyjeżdżają tu głównie w zimie (od końca grudnia do lutego). Zimą temperatura spada tu do ok. minus 10 do minus 20 stopni.

festiwal śniegu lodu miasto Harbin ciekawostki Chiny miasto
Festiwal śniegu i lodu w Harbin

13) W Harbinie od 1985 r. co roku odbywa się Międzynarodowy festiwal śniegu i lodu. Rozpoczyna się 5 stycznia i trwa miesiąc. Przybywają na niego turyści z Chin i nie tylko. To jeden z czterech tego typu festiwali na świecie. Są jeszcze: Festiwal Śniegu Sapporo w Japonii, Zimowy Karnawał w Quebecu w Kanadzie oraz Festiwal Narciarski w Oslo w Norwegii. Wśród atrakcji festiwalu jest budowana co roku zjeżdżalnia lodowa o wysokości nawet trzech pięter i długości 300 metrów.

14) W zimie wielu mieszkańców Harbinu uprawia morsowanie. Kąpią się w rzece Songhua.

15) Tworzenie latarni lodowych w Harbinie rozpoczęło się na początku lat 60. XX wieku i sięga do tradycyjnej sztuki ludowej. W budowie pomaga znajomość sztuki ogrodniczej, architektury i rzeźby. Do tworzenia scen lodowych wykorzystuje się też światło elektryczne.

16) Wesela na lodzie są coraz popularniejsze wśród młodych mieszkańców Harbinu, biorących ślub. Uroczystości organizowane są przez Harbin Youth Palace.

Herbin ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Tokio
> Ciekawostki o Chińczykach
> Korea Południowa

humor dziadek babcia dowcipy erotyczne kawały Poprzedni post Dziadek i babcia dowcipy erotyczne
wybuch bomba atomowa Nagasaki Japonia Następny post Jądrowa broń taktyczna – wszystko, co powinieneś wiedzieć