Wesoły Wieżowiec na Hawajach

O'ahu Hawaje ciekawostki USA

Hawaje ciekawostki i niezwykłe informacje. Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec już trzy razy odwiedził Hawaje. Gdzie konkretnie był?

Wyspy Hawaje ciekawostki

Hawaje, to archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego, na Oceanie Spokojnym. Mieszka tu 1,2 miliona ludzi, posługujących się być może najmniej skomplikowanym językiem świata (tylko 12 liter – 5 samogłosek i 7 spółgłosek). Na co dzień wcale nie chodzą w znanych na całym świecie pstrokatych, hawajskich koszulach. I chyba nie lubią wielkoformatowych reklam, bo billboardy są prawnie zakazane (podobnie, jak w kilku innych stanach USA). A słowo „Aloha” wypowiadają rzadziej niż przyjezdni.

Politycznie Hawaje (z wyjątkiem atolu Midway) są najmłodszym stanem USA (od 1959 r.), choć do kontynentu północnoamerykańskiego jest stąd niemal 4 tysiące kilometrów. Nie licząc małych wysepek, Hawaje to głównie osiem wysp: Hawaiʻi, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui i Niʻihau oraz Kahoʻolawe, która jest niezamieszkana.

O'ahu Hawaje ciekawostki USA

Wyspa O’ahu, Hawaje. Łodzie, zabudowania i Wesoły Wieżowiec

Wyspa O’ahu

O’ahu, to trzecia pod względem wielkości wyspa Hawajów (Hawaii). Mieszka tu niemal milion ludzi i znajduje się tu miasto Honolulu – które jest stolicą Hawajów. Jest tu jedyny na terenie USA pałac królewski, bo Hawaje były kiedyś królestwem. W pobliżu Honolulu jest Pearl Harbor, słynna baza marynarki wojennej. W 1961 roku na O’ahu urodził się Barack Obama, prezydent USA. I jeszcze jedna ciekawostka: kręcono tu szereg filmów, w tym słynny „Avatar” Jamesa Camerona.

Honolulu, to nie tylko stolica, ale też turystyczne centrum Hawajów. Jego sercem jest słynna plaża Waikiki Beach.

O'ahu Hawaje ciekawostki USA

O’ahu, Hawaje. Plaża Waikiki Beach. Hawaje ciekawostki

Waikiki Beach O'ahu Hawaje ciekawostki USA

Honolulu. Plaża Waikiki Beach na wyspie O’ahu. Hawaje ciekawostki

Waikiki Beach

Plaża Waikiki znajduje się na południowym wybrzeżu wysypy O’ahu, w Honolulu. W pobliżu jest wiele hoteli, a z plaży można podziwiać stożek wygasłego wulkanu Diamond Head. Część plaży jest wydzielona dla surferów.

O'ahu Waikiki beach Hawaje ciekawostki Hawaii USA

Waikiki Beach. Leo Kupis trzyma deskę windsurfingową oraz Wesołego Wieżowca

O'ahu Hawaje ciekawostki USA

Honolulu, O’ahu, Hawaje. Wesoły Wieżowiec w cieniu palm

Kolejne ciekawostki o Hawajach

W latach 20. i 30. XX wieku piasek na plażę Waikiki przywożono barkami i statkami z Kalifornii. Trwało to aż do lat 70-ych. Można więc powiedzieć, że plaża Waikiki swój piękny piasek zawdzięcza kalifornijskiej plaży Manhattan.
Na plaży Waikiki znajduje się posąg hawajskiego sportowca Duke’a Kahanamoku (mamy jedno foto, na którym obok tego posągu jest Wesoły Wieżowiec!).
W Honolulu, stolicy Hawajów, urodziła się aktorka Nicole Kidman (20 czerwca 1967) oraz piosenkarz Bruno Mars czyli Peter Gene Hernandez (8 października 1985).

Maui Hawaje ciekawostki Hawaii USA

Wyspa Maui na Hawajach. Wesoły Wieżowiec obok tablicy informacyjnej i hotelu

Wyspa Maui

Maui, to nazwa jednej z wysp archipelagu Hawajów. Mieszka tu ponad 100 tysięcy ludzi, utrzymujących się głównie z rolnictwa (uprawa ananasów, cytrusów i trzciny cukrowej), rybołówstwa oraz turystyki. Najwyższym punktem na wyspie jest czynny wulkan Haleakala (wysokość: 3056 metrów nad poziomem morza).

O'ahu Hawaje ciekawostki USA Laie Centrum Kultury Polinezji

Wyspa Maui, miasteczko La’ie. Egzotyczny taniec w Centrum Kultury Polinezji

Na wyspie Maui znajduje się 6-tysięczne miasteczko La‘ie. Tu Wesoły Wieżowiec miał okazję podziwiać egzotyczne tańce w Centrum Kultury Polinezji.

O'ahu Hawaje ciekawostki USA

Honolulu, O’ahu, Hawaje. Tym razem widok z okna hotelu. Hawaje ciekawostki

Trzy wizyty na Hawajach

Dotychczas Wesoły Wieżowiec Hawaje odwiedził trzykrotnie. W wakacje 2013 r. został tu sfotografowany przez osobę o pseudonimie Kinka Mehamrha (niedługo potem osoba ta otrzymała legitymację Partii Dobrego Humoru; możemy jedynie zdradzić, że nie jest to Polak). Po raz drugi Wesoły Wieżowiec przybył tu pod koniec lipca 2015 r. Zawitał tu wraz z Olą i Leo Kupisami (członkowie Partii Dobrego Humoru, ambasadorzy PDH mieszkający w Nowej Zelandii.

O'ahu Hawaje ciekawostki USA

Wietrzna pogoda na wyspie O’ahu. Hawaje ciekawostki

Wiosną 2016 r. papierowy globtroter zawitał tu dzięki dr Bogumile Żongołłowicz, członkini Partii Dobrego Humoru mieszkającej w Australii. Może kiedyś zawita tu ponownie?

Hawaje ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciach:
Wesoły Wieżowiec na Hawajach (oczywiście zdjęć mamy więcej)

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower