Stalowa Wola ciekawostki zamek pałac muzeum zabytki atrakcje zieleń niebo

Ciekawostki o Stalowej Woli

Czas czytania:2 minut/y, 11 sekund/y

Stalowa Wola ciekawostki i najważniejsze informacje o Stalowej Woli na Podkarpaciu

Stalowa Wola

1) Stalowa Wola jest miastem w województwie podkarpackim, powstałym niedawno, bo w XX wieku. Leży w Kotlinie Sandomierskiej, nad rzeką San. Zamieszkuje je ponad 60 tysięcy ludzi.

2) Nazwa miasta powstała od słów ówczesnego ministra, generała Tadeusza Kasprzyckiego (1891-1978), który o planie COP-u powiedział: “Jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność”.

3) W mieście do dziś prężnie funkcjonuje Huta Stalowa Wola, powiązana z Zakładami Południowymi. Istnieje od lat 30. XX wieku i jest miejscem pracy wielu tysięcy mieszkańców miasta.

4) W Stalowej Woli produkuje się maszyny budowlane, np. ładowarki kołowe, kompaktory, układarki rur, spycharki gąsienicowe. Także sprzęt dla wojska: inżynieryjny artyleryjski, specjalistyczne opancerzone transportery.

5) Przez miasto przebiega kilka szlaków komunikacyjnych. Główne z nich, to droga DK77, dwie drogi wojewódzkie i linia kolejowa.

Stalowa Wola ciekawostki z historii

6) Stalowa Wola powstała na terenie dawnej wsi Pławo, która nazywana była wsią królewską. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w XV wieku.

7) W 1937 roku zatwierdzony został plan Centralnego Okręgu Przemysłowego, a rok później ruszyła budowa Zakładów Południowych. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zostały wybudowane osiedla przyfabryczne i część zakładów, które nosiły nazwę Stalowa Wola.

8) 1 kwietnia 1945 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie, a 8 lat później – w 1953 roku, Stalowa Wola wyodrębniona została jako powiat miejski. Po wojnie miasto prężnie się rozwijało. Wybudowano nowe osiedla, wiele zakładów przemysłowych i budynków użyteczności publicznej. Powstały także szkoły podstawowe, średnie i wyższe oraz cała baza kulturalno-sportowa.

Stalowa Wola ciekawostki kościół św. Floriana
Stalowa Wola ciekawostki: drewniany Kościół św. Floriana

Stalowa Wola zabytki, co zobaczyć

9) Zabytki Stalowej Woli, to przede wszystkim:

  • zespół klasztorny Ojców Kapucynów w dzielnicy Rozwadów, w którego skład wchodzi Kościół Zwiastowania Pańskiego.
  • kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej (z początku XX wieku),
  • drewniany Kościół Świętego Floriana.

10) Zamek Lubomirskich znajduje się w dzielnicy Rozwadów. To budynek neoklasycystyczny w końca XVIII wieku. Był rodową siedzibą Lubomirskich. Od 2002 r. po wyremontowaniu stał się siedzibą Muzeum Regionalnego.

11) W Charzewicach (dzielnica Stalowej Woli) znajduje się obelisk wzniesiony w 1974 roku. 20 października 1943 r. Niemcy przeprowadzili tu egzekucję 25. Polaków.

Stalowa Wola ciekawostki

12) W strefie ekonomicznej miasta działa kilkadziesiąt przedsiębiorstw, zajmujących się m.in. przetwórstwem aluminium, sprzedażą maszyn budowlanych, recyklingiem, produkcją elementów do mebli.

13) Miejski Dom Kultury w Stalowej Wili prowadzi działalność od 1952 roku.

14) W pobliżu miasta znajdują się dwa rezerwaty przyrody: „Pniów” – z największymi skupiskami jadalnego orzecha wodnego oraz „Jastkowice”.

Stalowa Wola ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: zamek – muzeum w Stalowej Woli, foto: Rademenes777 / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Baranów Sandomierski
> Dębica
> Tarnobrzeg

Rumcajs Cypisek Jiczyn Czechy ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Jiczyn (Jičín) – miasto rozbójnika Rumcajsa
komentarz polityczny komentarze satyryczne satyra polityka rysunek Następny post Komentarz polityczny – kwiecień 2021