Bellinzona w Szwajcarii i jej trzy zamki

Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki

Magiczne miasto w południowej Szwajcarii i jego malownicze zamki. Ciekawostki o mieście Bellinzona, stolicy kantonu Ticino

Bellinzona – informacje

1) Bellinzona, to kilkunastotysięczne miasto w południowej Szwajcarii, w pobliżu granicy z Włochami. Blisko miasta płynie rzeka Ticino.

2) To drugie po Lugano miasto kantonu Ticino, pod względem liczby mieszkańców. W aglomeracji Bellinzona mieszka 50 tys. ludzi.

3) Bellinzona jest stolicą włoskojęzycznego kantonu Ticino. Wielu mieszkańców mówi po lombardzku (dialekt języka włoskiego).

kościół Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Bellinzona, zabytkowy kościół. Zdjęcie z zamku Castelgrande

4) Przez Bellinzonę przebiega autostrada 2. Jest tu również dworzec kolejowy.

5) Nazwy miasta w różnych językach:
– lombardzki: Belinzona,
– francuski: Bellinzone,
– niemiecki: Bellenz.

Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Centrum miasta Bellinzona

6) Od 1862 roku w Bellinzonie organizowane są doroczne festyny karnawałowe o nazwie Rabadan, na które przybywają mieszkańcy całego kantonu. Miasto na 6 dni dostaje się pod panowanie „króla”. Określenie Rabadan oznacza: „hałas” lub „człowiek w złym stanie”.

7) Od 1989 roku w Bellinzonie odbywa się trzydniowy Festiwal Piazza Blues. Obecnie to ważny festiwal bluesowy, który odwiedza 30 tys. melomanów, a wśród muzyków występujących na festiwalu są znane gwiazdy. Wystąpili m.in. Chuck Berry, BB King, Gary Moore i Sam Myers.

Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Bellinzona. Wieża z zegarem na Starym Mieście

Z historii Bellinzony

8) W dawnych kronikach miejscowość wymieniana była już od roku 590. Jej nazwę pisano na różne sposoby: Bellitiona, Belizona, Berinzona, Beliciona, Birrinzona, Birizona.

9) W 1 w p.n.e. ziemie należały do Cesarstwa Rzymskiego. To wtedy rozbudowano istniejące tu już umocnienia obronne. Pierwsza fortyfikacja powstała w 5. wieku, po tym jak miasto zajęli Lombardczycy.

10) W 1891 r. elektrownia rzeczna Morobbia w Ticino zaczęła dostarczać prąd do Bellinzony. W miejsce oświetlenia gazowego, do oświetlenia ulic zaczęto wykorzystywać energię elektryczną.

Castelgrande Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Zamek Castelgrande znajduje się na wzniesieniu, w centrum Bellinzony

Zamki w Bellinzonie. Castelgrande

11) W Bellinzonie znajdują się trzy średniowieczne zamki. Największy – Castelgrande, wybudowany na wzgórzu, góruje nad starym miastem.

12) Zabudowania twierdzy powstały między rokiem 1250 a 1500.

Castelgrande Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Wieża Castelgrande. Zejście po zwiedzaniu zamku, wzdłuż zamkowych murów
Castelgrande Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Bellinzona. Malownicze widoki gór z Castelgrande

13) W 1803 r. zamek stał się własnością nowo powstałego kantonu Ticino. Od 1813 r. służył jako arsenał, od około 1820 r. jako więzienie.

14) W latach 1981–1991 zamek został odrestaurowany. Od 2000 r. wszystkie trzy zamki w Bellinzonie są wpisane na listę UNESCO.

15) W południowym skrzydle Castelgrande znajduje się muzeum z kolekcją archeologiczną W zachodnim skrzydle zamku, w miejscu zbrojowni z 1820 r. obecnie jest restauracja.

Castello di Montebello Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Castello di Montebello w Bellinzonie

Castello di Montebello

16) Drugi zamek w Bellinzonie, to Castello di Montebello. W XIV i XV wieku nazywano go Castello piccolo (mały zamek), Castello nuovo (nowy zamek) lub Castello di mezzo (zamek średni), a od 1818 roku: Castello San Martino.

Castelgrande Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Z Castelgrande – widoki na dwa pozostałe zamki, położone wyżej

17) Ten zamek zbudowano w końcu XIII wieku. Obecny kształt uzyskał w latach 1462–1490, po rozbudowie wcześniejszej budowli. W 1803 r. przeszedł na własność kantonu Ticino, niestety w XIX wieku został częściowo zdewastowany.

18) W głównym budynku Castello di Montebello znajduje się miejskie muzeum archeologiczne – Museo civico e archeologico. Prezentowane są w nim znaleziska archeologiczne z Bellinzony i okolic.

Castello di Sasso Corbaro Bellinzona ciekawostki Szwajcaria atrakcje zabytki
Castello di Sasso Corbaro

Castello di Sasso Corbaro

19) Zamek Castello di Sasso Corbaro został zbudowany w latach 1478-1482. Znajduje się na wysokości 458 m n.p.m., na skalistej półce, około 600 metrów na wschód od starego miasta. Początkowo kwaterował tu niewielki garnizon, a w czasach pokoju było tu również więzienie.

20) Główny budynek zbudowano na planie kwadratu o bokach długości ok. 25 metrów. Kwadratowe wieże wystają na północno-wschodnim i południowo-zachodnim narożniku. Całość zaprojektowano tak, aby obrona była możliwa ze wszystkich stron.

21) W zamku prezentowane są ekspozycje czasowe.

Ciekawostki o Bellinzona i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Lugano
> Berno
> Chur