Skuteczniejsze państwo dzięki cyfryzacji

cyfryzacja

Gdy analizujemy nowoczesne technologie, przede wszystkim oczekujemy, że będą one ulepszały nasze codzienne życie. Coraz częściej też, jak się okazuje, będziemy mieli do czynienia z cyfryzacją usług publicznych. Od wielu wręcz pokoleń Polacy narzekali na to, że wyprawa do urzędu to przede wszystkim długi czas oczekiwania na to, aż będziemy obsłużeni. Cyfryzacja jednak jak się okazuje ma nam tu znacznie ułatwić życie.

W praktyce więc rozwój technologii cyfrowych dotyczy nie tylko gier komputerowych takich jak darmowe gry automaty barowe, szybszego załatwiania formalności urzędowych. Coraz częściej w rozmaitych budynkach, w których mieszczą się jednostki samorządu terytorialnego, możemy się natknąć na maszyny, które będą nam wydawały bilety lub po prostu informowały o tym, wszystkim, o czym może nas poinformować urzędnik. Poza tym mnóstwo spraw możemy obecnie załatwić także poprzez internet. Wystarczy wykorzystać do tego celu profil zaufany, aby potwierdzić naszą tożsamość. W konsekwencji nie musimy nawet iść do urzędu.

Cyfryzacja w życiu publicznym

Poza tym nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak stopniowo rozmaite urządzenia cyfrowe zaczęły wkraczać w naszą przestrzeń publiczną. Krok po kroku niemal niezauważalnie nasze życie zaczęło się więc stawać trochę bardziej wygodne. Wystarczy zwrócić uwagę na parkomaty, dzięki którym formalności związane z opłatami za postój samochodu możemy zrealizować znacznie szybciej. Można je znaleźć nie tylko przy ulicach dużych miast, ale także w pobliżu każdego szpitala lub przed hipermarketami.

Drugim urządzeniem i to może nawet jeszcze ważniejszym dla naszego codziennego wstawania są, chociażby bankomaty. Zlokalizowane są nie tylko i wyłącznie w bankach, ale również w innych lokalizacjach na terenie niemal wszystkich miast. Dzięki niemu w razie potrzeby pieniądze możemy wypłacić o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście koniecznie też musimy wspomnieć o coraz bardziej popularnych paczkomatach, których ciągle jeszcze zresztą brakuje na terenie miast dużych i małych w naszym kraju. Dzięki nim możemy również o każdej porze:

  • odebrać paczkę;
  • nadać paczkę.

Warto tu też zauważyć, że usługa ta zaczyna dotyczyć nie tylko obsługi na terenie naszego kraju, ale również innych państw, a także kontynentów. Do paczkomatów może już trafić bez żadnego problemu paczka nawet z Chin.

Automaty ułatwiają zakupy

Nie da się również nie zauważyć, że pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na rozwój usług cyfrowych. Z uwagi na większą konieczność izolacji społecznej i zachowanie dystansu, rozwój rozmaitych technologii związanych z samoobsługową znacznie przyspieszył. Do tej pory na przykład wielu Polaków w ogóle nie miało świadomości, że istnieją urządzenia takie jak kasy automatyczne. A funkcjonują one przecież już od wielu lat za granicą. Teraz jednak, aby znacznie ułatwić życie klientom, zaczęły się pojawiać w bardzo dużej ilości sklepów i to nie tylko w hipermarketach, gdzie robimy zakupy spożywcze. W ten sposób obsługa jest znacznie szybsza, a my możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami.

Rewolucja internetowa w służbie klienta

Widać też obecnie prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o korzystanie z rozmaitych usług internetowych. Pojawiają się coraz bardziej rozbudowane platformy sprzedażowe, a cyfryzacja dotyczy także najróżniejszych usług. Należy tu wskazać na przykład internetowe porady lekarskie lub psychologiczne. Rewolucja cyfrowa zapewniła nam także znacznie większy dostęp do różnych aplikacji, które zapewniają korzystanie z wideokonferencji. W ten sposób możemy się spotykać swobodnie wirtualnie z rodziną lub ze znajomymi, prowadząc długie rozmowy.

1002 – zawsz