rzeka Wel młyn Bratian ciekawostki atrakcje

Bratian – historia zamku krzyżackiego

Czas czytania:1 minut/y, 50 sekund/y

Bratian ciekawostki i informacje o wsi, w której niegdyś stał krzyżacki zamek. Fascynująca historia zamku w Bratianie, woj. warmińsko-Mazurskie

Bratian informacje

1) Bratian, to 2-tysięczna wieś w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Nowe Miasto Lubawskie. Leży u ujścia rzeki Wel do Drwęcy, blisko Nowego Miasta Lubawskiego.

2) Każdego może zainteresować oryginalna nazwa Bratian. Wyjaśnienie kryje się w początkach istnienia miejscowości. Kronikarz Kacper Hanneberger (1525-1600) napisał, że osadę otrzymał brat Jana z Sandomierza za służbę w wojskach krzyżackich.

Bratian ciekawostki młyn historia zabytki atrakcje
Bratian ciekawostki: młyn wybudowano blisko miejsca, gdzie stał krzyżacki zamek

Bratian historia zamku krzyżackiego

3) W pierwszym wieku istnienia wsi miały miejsce najważniejsze fakty w jej dotychczasowych dziejach. Chodzi o Krzyżaków, którzy w XIV wieku zabudowali tu swój zamek. Ciekawostka: odbywała się w nim ostatnia narada dostojników zakonu przed bitwą pod Grunwaldem (1410).

4) Najstarsza pisemna wzmianka o Bratianie pochodzi z 1343 r. 8 listopada spotkali się tu książęta mazowieccy Ziemowit II i Bolesław III z wielkim mistrzem Ludolfem Koenigiem. Uzgadniali granicę między Mazowszem a państwem krzyżackim.

szlak rzeki Wel młyn Bratian ciekawostki
Młyn w Bratianie z początku XX wieku leży na szlaku rzeki Wel

5) Po wygranej bitwie pod Grunwaldem, Polacy pod dowództwem rycerza Jana z Kretkowa na krótko stacjonowali na zamku. W związku z postanowieniami pierwszego pokoju toruńskiego (rok 1411), oddali zamek Krzyżakom. Potem kilka razy trafiał do Polaków i znów Krzyżaków. Ostatecznie Krzyżacy opuścili go w 1466 roku.

6) Wiadomo, że w XVIII wieku zamek popadał w ruinę i w XIX w. został rozebrany. Do dziś pozostały skromne fragmenty murów przedzamcza. Znajdują się na ogrodzonym, zamkniętym terenie dawnego młynu. Zdjęcie zrobiliśmy zza ogrodzenia.

Bratian zamek krzyżacki ruiny zamku krzyżackiego Krzyżacy zamki
Tyle pozostało po dawnym zamku krzyżackim w Bratianie. Stał jeszcze w XIX wieku

Wieś Bratian ciekawostki

7) W herbie Bratiana są trzy splecione rogi jelenie. Pod takim sztandarem wzięli dział w bitwie pod Grunwaldem (1410) Krzyżacy z Bratiana i Nowego Miasta, pod dowództwem Johanna von Redere. Wystawili do walki dwudziestą szóstą chorągiew.

8) Młyn na rzece Wel wybudowano w 1914 roku. Leży na turystycznym szlaku rzeki Wel.

9) Co jeszcze zobaczyć w Bratianie? Są tu pozostałości XVIII-wiecznego, klasycystycznego dworku. Także domy i kuźnia z XIX wieku.

Bratian ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Malbork
> Działdowo
> Ostróda

banany mem banan memy o bananach humor śmieszne obrazki Poprzedni post Najlepsze memy o bananach
salon odświeżenie salonu ciekawostki mieszkanie Następny post Proste sposoby na odświeżenie salonu