Ciekawostki o Działdowie

Działdowo ciekawostki zabytki zamek krzyżacki

Miasto Działdowo. Najważniejsze informacje i ciekawostki o Działdowie

1) Działdowo, to ponad 21-tysieczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Działdówką.

Z historii Działdowa – ciekawostki

2) Obecne Działdowo prawa miejskie uzyskało w 1344 roku. Wtedy miasto nazywało się Soldav.

3) Działdowo przez wieki leżało na granicy państw, dlatego często było nękane przez wojny. W 1410 r. miasto zostało zdobyte przez wojska polskiego króla Władysława Jagiełło, wojska polskie zdobywały je także w 1414 i 1422 roku. W 1656 r. zdobyli je Tatarzy, w 1806 r. wojska francuskie, a w 1871 r. będąc częścią Królestwa Prus, miasto weszło w skład zjednoczonej II Rzeszy Niemieckiej. Po I wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego Działdowo włączono do odrodzonej Polski. W 1920 r. do miasta wkroczyły wojska radzieckie. Już 2 września 1938 Działdowo znalazło się pod niemiecką okupacją, a 18 stycznia 1945 roku zostało wyzwolone przez wojska radzieckie.

Zabytki Działdowa – co warto zobaczyć

4) Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego został wybudowany w XIV wieku. Obecny wygląd uzyskał w latach 1927-1930.

5) Gotycki zamek w Działdowie wznieśli Krzyżacy, w latach 1344–1391. Został wybudowany na planie kwadratu o boku 46 metrów, był otoczony murem i fosą. Z trzech stron były bagna, z czwartej rzeka Działdówka. Wielokrotnie był przedmiotem walk między wojskami krzyżackimi czy pruskimi a polskimi, litewskimi i szwedzkimi. W XVII wieku uzyskał wygląd renesansowy, późniejszym okresie bywało różnie, a w ostatnich latach odbudowano zachodnie skrzydło zamku wraz z dziedzińcem. Część zamku obecnie służy jako siedziba miasta.

6) Na środku Placu Mickiewicza, w samym centrum Działdowa, stoi barokowy budynek ratusza. Został wybudowany w 1796 na miejscu poprzedniego gotyckiego ratusza z XIV wieku.

7) W 1862 roku zakończono budowę neogotyckiego, rzymskokatolickiego kościoła Świętego Wojciecha. Stoi przy ulicy Nidzickiej. W roku 1920 wojska bolszewickie częściowo uszkodziły świątynię.

Ciekawostki o Działdowie

8) Działdowo, to jedyne miasto na Mazurach, które leżało w granicach II Rzeczypospolitej.

9) Od 2013 r. w historycznym Ratuszu miejskim w Działdowie istnieje Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego.

10) Od 1994 r. w Działdowie stoi pomnik króla Władysława Jagiełło.

11) W Działdowie są dwa parki miejskie. Pierwszy, imienia Honorowych Dawców Krwi znajduje się na rogu ulic Wolności oraz Sportowej. Drugi, imienia Jana Pawła II rozciąga się wzdłuż ulicy Męczenników.

Ciekawostki o Działdowie i zdjęcie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ostróda
> Świecie
> Olsztynek