Niezwykłe fakty i ciekawostki o myśliwych

myśliwi ciekawostki o myśliwych polowanie łowy myślistwo

Czym zajmują się myśliwi i jak zostać myśliwym. Historia myślistwa, Polski Związek Łowiecki, psy, myśliwskie i wiele innych. Fakty i ciekawostki o myśliwych, które warto znać

Historia myślistwa i polowań

1) Wielkie łowy organizowali władcy. Polowali na tzw. grubą zwierzynę (m.in. tury, jelenie, niedźwiedzie, żubry i dziki). Małe łowy czyli polowania na mniejsze zwierzęta (np. zające, lisy, ptactwo) były dozwolone dla innych.

2) Ograniczenia w polowaniu określonych gatunków zwierząt zaczęły się pojawiać już za czasów Bolesława Chrobrego, w XI wieku. Król Zygmunt Stary w XVI wieku wprowadził ochronę żubrów, sokołów i łabędzi.

3) W średniowieczu kłusownictwo czyli nielegalne polowania i zabijanie zwierząt było karane, nawet karą śmierci.

myśliwi ciekawostki o myśliwych polowanie łowy myślistwo pies myśliwski ptak
Ciekawostki o myśliwych: wytrenowany pies myśliwski, to pomocnik myśliwego

Polowania i zwierzyna

4) Myśliwi polują z kilku powodów. Chodzi o odwieczną potrzebę mężczyzn do polowań jako formy zdobywania pożywienia niezbędną dla przeżycia. Polują aby otrzymać mięsiwo, skórę zwierząt oraz trofea (np. poroże). Często jest to po prostu rozrywka, forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

5) Myśliwi mogą polować na zwierzynę różnych gatunków całorocznie lub w określonych porach roku (okresach łownych). Na przykład szopy pracze, jenoty i norki amerykańskie można zabijać bez ograniczeń, a dziki tylko między 15 sierpnia a 15 stycznia. Niestosowanie się do ograniczeń jest karane. Aktualne przepisy i kalendarze zabijania konkretnych gatunków zwierząt znajdują się na stronie pzlow.pl.

6) Polowania odbywają się pojedynczo lub zbiorowo. Te drugie mogą odbywać się z nagonką czyli grupa ludzi, która hałasuje i wypłasza zwierzynę z kryjówek. Ostatnio używane są też elektroniczne urządzenia do wabienia zwierząt.

myśliwi ciekawostki o myśliwych polowanie łowy myślistwo jeleń siedzi na polanie
Okazały jeleń. Takie poroże byłoby cenne w kolekcji myśliwego. Ciekawostki o myśliwych

Polski Związek Łowiecki i myśliwi

7) Polski Związek Łowiecki (PZŁ) obszarowo podzielony jest na 49 zarządów okręgowych i ponad 2,5 tys. kół łowieckich. Te liczą od kilkunastu do kilkudziesięciu myśliwych. PZŁ jest właścicielem kilkunastu ośrodków, w których hodowana jest zwierzyna i ma jedną stację badawczą. Dysponuje też rozbudowaną siecią miejsc noclegowych w hotelach, leśniczówkach, itp.

8) Obecnie członkiem Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) jest ponad 100 tys. myśliwych. Liczby te co roku zmieniają się.

9) Niektórzy myśliwi zajmują się m.in. dokarmianiem zwierząt zimą. Pożywienie umieszczane jest w paśnikach, które odwiedzają głodne zwierzęta.

bezkrwawe łowy fotografowanie zwierząt pies
Fotografowanie zwierząt nazywane jest bezkrwawymi łowami

Jak zostać myśliwym?

10) Przed przyszłym myśliwym nie są stawiane żadne wymagania, jeśli chodzi o badania lekarskie, psychologiczne czy inne.

11) Zanim zostanie się myśliwym (członkiem PZŁ) trzeba przejść kilkuletni staż teoretyczny i praktyczny oraz zdać przed komisją egzamin.

Kolejne ciekawostki o myśliwych

12) Patronem myśliwych jest święty Hubert. Był miłośnikiem polowań, lecz w pewnym momencie stał się ich zdecydowanym przeciwnikiem. Ponoć nawet przeszedł na wegetarianizm.

13) Odpowiednio trenowane psy myśliwskie pomagają myśliwym podczas polowań. Jest szereg ras psów myśliwskich, np. gończy polski, ogar polski, labrador retriever.

Ciekawostki o myśliwych: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Indianach
> Hotele ciekawostki