Lubliniec – 10 ciekawostek

zamek w Lublińcu Lubliniec ciekawostki

Lubliniec ciekawostki i najważniejsze informacje o Lublińcu

Informacje o Lublińcu

1) Lubliniec, to 25-tysięczne miasto w województwie śląskim.

2) To jedno z najstarszych miast Śląska. Powstało pod koniec XIII wieku i zostało założone prawdopodobnie w 1272 r. przez księcia Władysława Opolczyka. Prawa miejskie uzyskało w 1300 roku.

3) Nazwa miasta wywodzi się od słowa „lubić”.

4) Rynek Główny znajduje się w centrum Starego Miasta. Obok niego są: Mały Rynek i Rynek Solny.

5) Dzielnice Lublińca, to: Biała Kolonia, Droniowiczki, Jania, Góra, Kokotek, Kopce, Leśnica, Lipie, Łopian, Manhattan, Piłka, Posmyk, Pusta Kuźnica, Stara Kolonia, Stare Miasto, Steblów, Śródmieście, Wymyślacz, Zagłówek, ZWDK.

Zabytki Lublińca

6) Pod koniec XIII w. w Lublińcu wybudowano gotycki zamek książąt opolskich. W XVII w. odwiedził go król Władysław IV Waza. W XIX i XX w. był tu szpital psychiatryczny. Obecnie to obiekt prywatny, mieści się w nim hotel z restauracją. Stoi przy ul. Grunwaldzkiej

7) Rzymskokatolicki kościół św. Mikołaja zbudowano w Lublińcu w latach 1576-1579.

8) Kościół św. Anny zbudowano w roku 1653. Potem był przebudowywany. Jest zbudowany z drewna i leży na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.

Lubliniec ciekawostki

9) Przed oblężeniem Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego z Częstochowy do Lublińca przywieziono na krótko obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej.

10) Lasy Lublinieckie należą do największych kompleksów leśnych Polski. W pobliżu Lublińca jest też Park Krajobrazowy Lasy.

Lubliniec ciekawostki i foto: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Gliwice
> Jastrzębie Zdrój
> Karpacz