Trumny – historia, ciekawostki

trumna ciekawostki o trumnach trumny

Niesamowite ciekawostki o trumnach, które warto poznać

Urny i kremacja ciała

1) W ostatnich latach coraz częściej osoby zmarłe są spopielane, a ich prochy wkładane są do specjalnych urn. Jednak niewiele wskazuje na to, aby wkładanie ciał zmarłych do trumien, zanim zostaną zakopane w ziemnym grobowcu, przeszło do lamusa. Zdecydowanie najpopularniejszą formą pochówku w Polsce nadal jest grzebanie ciała, które włożono do trumny.

2) Specjalne pojemniki, w których umieszczano spopielone szczątki zmarłych ludzi, były znane w różnych cywilizacjach. W czasach rzymskich urny z prochami zmarłych umieszczano w podziemnych grobowcach – katakumbach. Także na terenach obecnej Polski, w czasach chrześcijańskich, zdarzały się pochówki w tzw. żalnikach (nazwa od słowa: żal).

Trumny ciekawostki

3) Trumna, to skrzynka z drewna (rzadziej z metalu), w którą wkładane jest ciało zmarłego, zanim zostanie pochowane pod ziemią. Wnętrze zwykle jest wyściełane miękkim podłożem, a obrzeża dla dekoracji często mają zdobienie koronkowe.

4) Pochodzenie słowa trumna wywodzi się z języka staromiemieckiego, nazywanego Mittelhochdeutsch (język średnio-wysoko-niemiecki). Słowo Truhe / Truhne – znaczy: skrzynia.

płyta nagrobna piaskowiec ciekawostki o trumnach
Średniowieczna płyta nagrobna z piaskowca. Ciekawostki o trumnach

Skąd wzięły się trumny?

5) Pierwsze pochówki w drewnianych skrzyniach miały miejsce w średniowieczu. Tak chowano osoby zamożne, głównie władców.

6) Pierwszym polskim królem, którego ciało po śmierci pochowano w trumnie, był Bolesław Chrobry. Jego trumnę umieszczono w poznańskiej katedrze, pod Złotą Kaplicą.

7) Na przełomie X/XI wieku zmarłych Wikingów chowano w trumnach na cmentarzu, który znajduje się w miejscowości Bodzia (woj. kujawsko-pomorskie). Cmentarz odkryto podczas prac archeologicznych, prowadzonych w 2007 roku. Dodamy, że zmarłym mężczyznom wkładano do ust monetę, a przy lewej ręce kładziono żelazny nóż, miecz lub inną broń.

8) W XIV wieku w Europie rozpowszechnił się zwyczaj chowania zmarłych w trumnach. Prawdopodobnie było to związane z rozprzestrzenianiem się wtedy epidemii dżumy. Trumny miały być zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się epidemii.

9) Wspomniane wyżej trumny malowano na czarno. Jeśli zmarły umarł nie ze starości czy choroby, ale w walce, jego trumnę malowano na czerwono. Były też trumny w kolorze szarym.

trumna ciekawostki o trumnach trumny
Od setek lat sposób chowania zmarłych nie zmienił się. Ciekawostki o trumnach

XVII wiek i później

10) W XVII wieku, w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, produkowano bogato zdobione trumny, mające na górze szklane okienko. To z tego okresu pochodzą tzw. portrety trumienne, umieszczane na trumnie w miejscu, gdzie wewnątrz była twarz zmarłego. Realistyczna podobiznę twarzy osoby zmarłej malowano farbami olejnymi, najczęściej na blasze z cyny. Taki portret umieszczono m.in. na trumnie króla Stefana Batorego. Portrety trumienne były jeszcze bardziej popularne w XVIII wieku. Ponad 200 takich portretów można obecnie oglądać w kolekcji znajdującej się w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu (woj. lubuskie). Mniejsze kolekcje są też w innych muzeach.

11) Jednak w trumnach chowano osoby bogate. Biednym musiało wystarczyć owinięcie ciała całunem. Tak chowano zmarłych jeszcze na początku XX wieku.

Branża funeralna obecnie

12) W ostatnich latach branża pogrzebowa także dba o nowinki oraz reklamę, aby zainteresować klientów. W USA na targach funeralnych zaprezentowano trumnę dwuosobową, można zamawiać trumny ekologiczne. Niektóre firmy wydają ekskluzywne kalendarze, a na zdjęciach roznegliżowane, seksowne kobiety pozują w różnych pozach obok trumien.

13) Co kraj – to obyczaj, także jeśli chodzi o trumny. W Niemczech trumny są szerokie, ze strzelistym wiekiem, we Włoszech ich powierzchnia jest mocno polerowana i lśniąca, w USA ceniony jest luksus – wnętrze best elegancko wyścielone, aby nieboszczyk czuł się wygodnie.

14) Rodziny osób bardzo bogatych oraz celebrytów nie oszczędzają na pogrzebach ani na trumnach czy urnach. Podobno pogrzeb byłego prezydenta USA Ronalda Reagana kosztował 400 milionów dolarów, a szkatuła do której wsypano prochy Michaela Jacksona była powleczona złotem i kosztowała 25 tys. dolarów. Miejsce pochówku na cmentarzu Westwood Village Memorial Park w Los Angeles kosztuje nawet 4 miliony dolarów.

Ciekawostki o trumnach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o cmentarzach
> Cmentarz Forest Lawn w Glendale
> Cmentarze dla zwierząt
> Dowcipy o grabarzach