Laponia ciekawostki informacje zorza polarna

Niezwykłe ciekawostki o Laponii, które warto poznać

Czas czytania:2 minut/y, 37 sekund/y

Laponia – zimna i piękna kraina w pobliżu bieguna północnego. Turyści przybywają to zobaczyć zorzę polarną i poznać świętego Mikołaja. Laponia ciekawostki i informacje o Laponii

Gdzie jest Laponia

1) Laponia, to kraina geograficzna w okolicach koła podbiegunowego. Znajduje się na terenie północnych części krajów skandynawskich (Finlandia, Szwecja, Norwegia) oraz Rosji (północna część Półwyspu Kolskiego). Jej powierzchnia jest zbliżona do powierzchni Niemiec.

Northern Cape Przylądek Północny Laponia ciekawostki informacje zorza polarna
Laponia. Northern Cape czyli Przylądek Północny

2) Największe miasta Laponii, to: Murmańsk (Rosja), Kiruna (Szwecja), Kautokeino (Norwegia) oraz Inari i Rovaniemi w Finlandii.

3) Nazwa Laponia zaczęła być używana w XVII wieku.

Tromso Norwegia Laponia ciekawostki informacje zorza polarna
Miasto Tromso w Norwegii. Laponia ciekawostki

Jak jest w Laponii – ciekawostki

4) Przez większą część roku Laponię pokrywa śnieg. To unikalna kraina, wpisana w 1996 r. na listę UNESCO.

5) Na terenie Laponii znajdują się Góry Skandynawskie, wśród których są jeziora polodowcowe (m.in. jeziora Inari, Lokan i Porttipahdan). Haltiatunturi (1324 m n.p.m.), to najwyższy szczyt górki na terenie Finlandii. Brak przemysłu powoduje, że jest tu świeże powietrze i żyją zwierzęta przystosowane do zimnych temperatur.

6) Dużą atrakcją dla osób, które odwiedzą Laponię, jest zorza polarna, którą co jakiś czas można obserwować na niebie. Lapończycy wierzą, że narodziny dziecka podczas zorzy, wróży mu szczęście.

zorza polarna Laponia ciekawostki informacje zorza polarna
Zorza polarna nad Laponią

Rovaniemi i miasto św. Mikołaja

7) W Laponii, na terenie Finlandii, znajduje się miasto Rovaniemi. Jest tu zbudowana w 1985 r. Napapiiri czyli wioska św. Mikołaja, którą odwiedzają całe rodziny. Można tu na własne oczy zobaczyć jak mieszka Mikołaj, poznać go i zobaczyć jego pomocników. Nakarmić renifery i przejechać się saniami ciągniętymi przez renifery lub psy husky. Wioska jest czynna przez cały rok.

8) Dzieci z całego świata na adres wioski przesyłają korespondencję do św. Mikołaja (pod koniec roku nawet kilkadziesiąt tysięcy listów dziennie), z prośbą o prezenty. Według legendy, z Rovaniemi wyrusza ze swoim zaprzęgiem św. Mikołaj, aby rozdawać dzieciom prezenty.

> Ciekawostki o św. Mikołaju

renifer renifery w Laponii informacje
Laponia. Renifer w swym środowisku naturalnym

9) Rovaniemi, to nowoczesne miasto na północy Finlandii, będące stolicą regionu Laponia oraz podregionu Rovaniemi. Leży u ujścia rzeki Ounasjoki do rzeki Kemi, zaledwie kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego. Mieszka tu 60 tys. ludzi. Jest wielu młodych mieszkańców, gdyż w Rovaniemi są Uniwersytet Lapoński i Politechnika.

Rovaniemi ma ponad 8 tys. km² powierzchni. Jest więc największym pod względem powierzchni miastem Finlandii. 10 km od miasta znajduje się port lotniczy Rovaniemi, otwarty w 1940 roku.

Lapończycy Samowie Laponia ciekawostki informacje zorza polarna
Mieszkańcy Laponii, rok 1900, zdjęcie pokolorowane. Laponia ciekawostki

Lapończycy (Samowie) i turystyka

10) Lapończycy, to rdzenna ludność Laponii. Mówią, że są Samami, a ich kraina, to Sampi. Kultywują swoje tradycje, mają swój język w którym wydawane są gazety oraz nadawane są programy telewizyjne. Ocenia się, że Samów jest ok. 60-90 tysięcy. Od 1986 r. mają swoją flagę i hymn.

Szwecja informacje o Laponii
Szwecja. To także krajobraz Laponi

11) Część mieszkańców Laponii trudni się hodowlą reniferów. Turyści odwiedzający ich zagrody mogą zjeść potrawy przyrządzone z mięsa reniferów. Niektórzy żartują, że reniferów w Laponii jest więcej niż Lapończyków.

12) Unikalność Laponii sprawia, że jest to coraz popularniejsza destynacja turystyczna. Trzeba się jednak przygotować na niskie temperatury.

Laponia ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Naantali (Finlandia) i Muminki
> Zima ciekawostki
> Ciekawostki o Wigilii

Lome targ Togo ciekawostki informacje Afryka Poprzedni post Lomé, stolica afrykańskiego Togo
deklaracja PIT 28 Następny post Deklaracja PIT 28 – wszystko, co musisz wiedzieć