Oprawa muzyczna ślubu. Ile zapłacić organiście?

organista na ślub cena oprawa muzyczna ślubu

Organista na ślub cena, ile kosztuje oprawa muzyczna ślubu w kościele?

Młoda para przygotowująca się do swojego ślubu i wesela, mierzy się z setkami spraw do załatwienia i ogromnym stresem. Jedną z wielu małych, ale jednak istotnych spraw składających się na ceremonię ślubu, jest oprawa muzyczna uroczystości ślubnej w kościele. Co z organistą? Ile mu zapłacić? Jak wygląda załatwienie takich spraw z księdzem? O tym w niniejszym artykule.

Ksiądz i organista na ślub

Jeśli chodzi o oprawę muzyczną podczas ceremonii zaślubin w kościele, nie ma żadnego schematu, cennika i wszystko jest do uzgodnienia. Co parafia i co ksiądz – ta sprawa sprawa wygląda inaczej. Niektórzy przyszli małżonkowie na własną rękę załatwiają swojego muzyka / muzyków – organistę, skrzypka, itp i ksiądz nie jest temu przeciwny. Inni księża nie zgadzają się na osoby z zewnątrz, albo stawiają warunek: można załatwić swoją muzykę, ale i tak trzeba zapłacić organiście. A ponieważ zwykle płaci się księdzu – nie ma pewności, czy cała uzgodniona kwota (podana przez księdza i przez niego przyjęta) trafi do organisty.

Ten temat poruszany jest co jakiś czas na internetowych forach i w mediach społecznościowych. Jest wtedy okazja, aby dowiedzieć się, jak to bywało w konkretnych przypadkach, u innych osób. Poniżej cytuję wybrane wypowiedzi, trochę je zmieniając. Jednak sens wypowiedzi pozostał. Przypuszczam, że wpisując takie, a nie inne informacje, nikomu nie zależało na wprowadzaniu innych w błąd.

Organista. Drogo czy tanio?

1) Uważacie, że za drogo? Można samemu sobie zagrać i zaśpiewać. Aby zostać organistą, należy ukończyć szkołę muzyczną I stopnia (6 lat nauki), potem szkołę muzyczną 2 stopnia (6 lat nauki), studia (5 lat nauki). No i ćwiczyć od 9. troku życia na instrumencie, minimum 3 godziny dziennie.

2) Wielu organistów nie skończyło żadnej szkoły. To samouki, które kaleczą marsz Mendelssohna i nie tylko. Szanuję fakt, że z pasji nauczyli się grać. To przykre, że parafie nawet nie finansują im kursów – nauki gry na organach.

3) Nie ma co dyskutować o stawkach. Żyjemy w kraju, w którym muzykom disco polo płaci się za występ w telewizji kilkadziesiąt tysięcy złotych, podczas gdy absolwenci akademii muzycznych nie mają pracy.

4) Znam kilku organistów, którzy są samoukami. Grają lepiej niż niejeden po szkole. Nie ma żadnej reguły.

ksiądz obrączki  organista na ślub cena oprawa muzyczna ślubu
Najważniejszy moment ceremonii ślubnej. Zanim nastąpi, trzeba załatwić mnóstwo spraw. Także oprawę muzyczną ślubu

Oprawa muzyczna ślubu – kwoty, fakty, plotki

5) Nie chciałam organisty, bo miałam załatwiony swoich muzyków i chórzystów. Ale księdzu i tak musiałam zapłacić za organistę. Podobno wszędzie tak jest. Stwierdził, że to jedyne utrzymanie organisty i czy się chce czy nie – trzeba mu zapłacić. Dzień przed ślubem ksiądz zadzwonił i dowiedział się, że organista o tej porze gra już gdzie indziej. A ja już zapłaciłam księdzu na organistę. Masakra!

6) U mnie ksiądz wziął 800 zł, organista 400, kościelny 250. Bo świeczkę zapalił? Do tego za dekorację kościoła musiałam zapłacić 1000 zł.

7) Kościelny pewnie dlatego, bo musiał posprzątać po ryżu i płatkach sypanych na głowy nowożeńców.

8) U mnie organista kosztował 250 zł, kościelny 200 zł, ksiądz 600 zł.

9) Ja zapłaciłem organiście bezpośrednio, a potem ksiądz i tak wziął pieniądze mówiąc, że przekaże je organiście. Nie wierzę, żeby organista chciał zarobić dwa razy za to samo.

10) Zapłaciłam 150 zł za organistę, chociaż nie było takiej potrzeby. I tak w kościele grała wynajęta przeze mnie kapela góralska.

Jak widać, nie sposób w krótkim tekście podsumować tego tematu. Jednak może się on stać podstawą do przemyśleń i dalszych poszukiwań.

Organista na ślub: (c) Weselny Bywalec z Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje weselne Kielce, woj. świętokrzyskie
> Opiekunka do dzieci na wesele
> Fotograficzna sesja ślubna