niania animatorka opiekunka do dzieci na wesele Warszawa Łódź ciekawostki

Opiekunka dzieci na weselu. Poradnik

Czas czytania:5 minut/y, 28 sekund/y

Animator weselny, niania na weselu. Ile kosztuje opiekunka dzieci na weselu? Opieka dzieci podczas wesela – jak zorganizować?

Ślub jest jednym z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Przyszli małżonkowie dokładają wiele starań w przygotowanie uroczystości. Utworzenie listy gości jest jedną z pierwszych czynności, jakiej podejmują się narzeczeni.

Wśród zaproszonych osób są pary z dziećmi. Aby młodsze lub starsze dzieci nie nudziły się podczas wesela, warto w tym celu zadbać o organizację zabaw dla maluchów. Lub wynająć kogoś, kto zajmie się dziećmi.

Czy warto zatrudnić nianię na wesele?

Zdarza się, że opiekę nad młodszymi dziećmi na weselu, powierza się nastolatkom też zaproszonym na wesele. To rozwiązanie, stosowane zwłaszcza dawniej, dziś nie budzi entuzjazmu. Nastolatkowie niechętnie zajmują się młodszym kuzynostwem i często nie mają odpowiedniego doświadczenia. Pamiętajmy też, że młodzież też ma ochotę bawić się na weselu, a nie pełnić rolę darmowej opiekunki.

Dobrym wyjściem z sytuacji jest zatrudnienie niani z zewnątrz. Kogoś, kto nie jest uczestnikiem wesela. Nie musi to być osoba z certyfikatami i dyplomami z dziedziny pedagogiki. Wodzirejem zabaw dziecięcych i animatorem zabaw może zostać studentka lub student, a najlepiej zaprzyjaźniona osoba, do której mamy zaufanie. Wiele par decyduje się na wynajęcie niani, która zajmuje się dziećmi na co dzień.

Jeśli nie chcemy brać nikogo “z ulicy”, możemy popytać znajomych, czy znają sprawdzoną opiekunkę dziecięcą, która zorganizowałaby dzieciom atrakcje podczas wesela. Najlepsze opiekunki, animatorki dziecięcych zabaw podczas wesela, często są zatrudniane dzięki “poczcie pantoflowej”.

karykaturzysta na wesele karykatury atrakcje wesele
Oryginalna atrakcja na wesele: znakomity karykaturzysta, cała Polska

Co powinna przygotować opiekunka weselna dla dzieci?

Wśród wielu porad dotyczących zabaw dla dzieci, chyba najbardziej nietrafionym pomysłem jest rysowanie i kolorowanie. Atmosfera hucznej zabawy i dudniącej non stop muzyki za ścianą, nie sprzyja takim czynnościom. Dzieci nie potrafią się skupić na tworzeniu prac plastycznych, gdy wokół tyle się dzieje.

A jaka winna być dobra opiekunka weselna? Taka, która nie zanudza podopiecznych, ale angażuje je do czynnej zabawy, przerywanej momentami odpoczynku.

Pomysły na animacje dziecięce podczas wesela

1. Mumia

Każda para dzieci otrzymuje kilka rolek papieru toaletowego. Zadaniem dzieci jest owinięcie partnera, w jak najszybszym czasie. Zwycięska para otrzymuje kotyliony. Aby pozostałym dzieciom nie było przykro, dostają także odznaki, ale różniące się od zwycięskich.

2. Gorące krzesła

To klasyka gatunku. Muzyka lub śpiew, a krzeseł musi być mniej niż dzieci. Kto nie zdąży usiąść, odpada. Każdy otrzymuje w nagrodę jakiś drobiazg.

3. Walczyk labado

Podczas tańca należy złapać sąsiada za wymienioną przez organizatora część ciała. Przy tej aktywności dobrze się bawią też starsze dzieciaki, a nawet nastolatki!

4. Zabawy z chustą animacyjną

Chusta Klanza, chusta animacyjna, spadochron animacyjny. Nieważne jak ją nazywamy, jest dla dzieci zajmującą atrakcją, zarówno z powodu wyglądu (jest wielobarwna), jak i możliwości przeprowadzania wspólnych zabaw przez grupę dzieci.

5. Inne zabawy

Tradycyjne i sprawdzone zabawy, takie jak zabawa w pociąg, są w takich okolicznościach dobrym pomysłem.

balony baloniki wesele niania animatorka opiekunka dzieci
Dzieci kochają zabawy z balonikami, także na weselu. Opiekunka dzieci świetnie o tym wie

Warto pamiętać, aby prócz wyżej wymienionych atrakcji, na sali weselnej (lub są sali z bawiącymi się dziećmi) nie może zabraknąć oddzielnego stołu – candy baru, czyli baru ze słodyczami. Dla malutkich dzieci w wieku 1,5-2,5 można przygotować basenik z kulkami. One to uwielbiają!

Opiekunka powinna też zaprowadzić dzieci do pokojów i pomóc im ułożyć się do snu. Jeśli dla gości nie przewidziano miejsc w pensjonacie lub w hotelu, obowiązkiem rodzica jest zaopiekowanie się zmęczonym, płaczącym malcem. Gdy wesele rozpoczyna się o godz. 20 wieczorem, dzieci już po północy są wykończone, zwłaszcza te młodsze. Dwu, trzylatek powinien tuż po oczepinach i torcie wrócić do domu z rodzicami. O tym muszą pamiętać rodzice takich dzieci, przyjmujących zaproszenie na wesele. Dzieci w wieku szkolnym mogą bawić się dłużej i często “są na chodzie” aż do rana.

Ile kosztuje niania na wesele?

Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie osoby do opieki, musimy ustalić z animatorką – nianią, ile czasu ma trwać zajmowanie się podopiecznymi i ilu ich będzie na weselu.

Drugą sprawą jest poinformowanie niani, że zależy nam także na ułożeniu dzieci do snu. Ta kwestia jest szczególnie ważna. Opiekunka musi nie tylko położyć dzieci do łóżek, ale i być obecna do czasu powrotu rodziców. Rozbudzony maluch, który znalazł się w nowym miejscu, może być przestraszony.

Para młoda może też zorganizować wynajęcie jednego pokoju przeznaczonego specjalnie dla wszystkich dzieci. Wówczas opiekunka maluchów nie musi biegać między poszczególnymi pomieszczeniami.

wesele niania animatorka opiekunka dzieci
Na weselu dzieci też powinny się bawić! Pomoże w tym opiekunka dzieci

Ceny wynajmu weselnej niani do opieki, zależą od ilości ustalonych godzin pracy, wielkości miasta (w dużych miastach, zdecydowanie drożej) i liczby podopiecznych. Niania na wesele bierze od 200 do 350 zł za 12 godzin pracy. Jeśli jest to osoba doświadczona i podobała nam się jej praca, możemy dodać 50-100 zł napiwku. Uwaga, w złym guście jest dawanie niani, jako napiwku, butelki weselnej wódki.

I przy okazji: czasami, podczas uroczystości w kościele, prosi się nianię, by wyprowadziła dzieci na zewnątrz. Nie jest to dobry pomysł. Obserwowanie wzruszających chwil, mimo, iż nie wszystkie dzieci są świadome powagi sytuacji, jest dla nich nowym i ciekawym doświadczeniem.

Aby rodzice byli spokojni

W jednym z hoteli w których uczestniczyłem w weselu, w pomieszczeniu w którym przebywają dzieci z opiekunką, zainstalowano kamerę. Obraz z niej znajduje się w rogu sali weselnej i jest cały czas widoczny na wielkim ekranie telewizora. Sądzę, że ten pomysł jest wykorzystywany także w innych miejscach organizujących wesela, choć podejrzewam, że to wciąż rzadkość.

Jeśli mama martwi się o swoje dziecko, nie musi przerywać zabawy i uczestnictwa w weselu, aby np. zejść schodami na dół do sali zabaw. Cały czas ma na oku swą pociechę i jest spokojna, do tego cały czas się bawi. Prawda, że świetny pomysł?

A może wesele bez dzieci?

Pary młodych, które kategorycznie sprzeciwiają się obecności dzieci na ich weselu, są rzadkością. Zaproszeni goście mogą poczuć się dotknięci wykluczeniem ich pociech z uroczystości. Nawet jeśli zapraszamy parę z kilkumiesięcznym niemowlęciem, jako organizatorzy wesela nie powinniśmy decydować za innych, czy powinni ze sobą zabrać dziecko, czy nie.

Z drugiej strony – organizator wesela powinien zadbać o dzieci, które będą w nim uczestniczyć. Brak niani na weselu i pozostawienie szkrabów samym sobie, może być naprawdę uciążliwe dla rodziców, którzy je ze sobą przyprowadzą. Gdy jedyną atrakcją są kredki, nic dziwnego, że latorośle podczas weselnej zabawy “wchodzą na głowę” rodzicom.

Pamiętajmy równocześnie, że nie wszystkie maluchy podczas wesela chcą uczestniczyć w zabawach. Nie nalegajmy zatem i nie zawstydzajmy dzieci. Ten dzień powinien budzić we wszystkich ciepłe i radosne wspomnienia, także wśród najmłodszych uczestników “najważniejszego dnia w życiu”.

Opiekunka dzieci na weselu: (c) Wasz Bywalec Weselny z Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje weselne – przykłady
> Stół wiejski na wesele
> Plan stołów weselnych

Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia Poprzedni post Reykjavik – atrakcje, które warto zobaczyć
Nintendo Labo gra dzieci rozrywka robot humanoid niebieski ciekawostki Następny post Nintendo Labo – świetny pomysł dla dziecka