państwo Dania atrakcje zabytki Królestwo Danii ciekawostki

Najciekawsze atrakcje Danii. Co zobaczyć?

Czas czytania:2 minut/y, 32 sekund/y

Dania atrakcje państwa Nordyckiego. Co warto zobaczyć, z czego słynie

Dania, 6-milionowe państwo europejskie ma do zaoferowania szereg atrakcji, którymi może się pochwalić. Oto niektóre z nich.

Odense, Jelling i Ribe

1) Duńskie miasto Odense (ponad 150 tys. mieszkańców) wielu osobom może się kojarzyć ze znanym duńskim pisarzem Hansem Christianem Andersenem (1805-1875), który tu się urodził, mieszkał i tworzył. Do dziś stoi tu jego rodzinny dom, w którym znajduje się poświęcone Andersenowi muzeum. W Odense stoi też jego pomnik. Odense leży na wyspie Fionia, która do dziś przypomina krajobrazy opisane w baśniach Andersena.

kolorowe kamienice miasto Odense w Danii
Urokliwe kamienice przy uliczce w duńskim mieście Odense

2) Jelling, to niewielka miejscowość na wyspie Jutlandia. W X wieku była rezydencją duńskich władców. Stoi tu 900-letni kościół, a obok dwie kurhany, największe takie obiekty w Danii. Niewykluczone, że pochowano tu króla Gorma Starego i jego żonę Tyę.

3) Być może najstarsze miasto Europy, to duńskie Ribe, którego historia jest dłuższa niż tysiąc lat. W Ribe wzniesiono pierwszą katolicką świątynię w Danii, zachowało się tu XV-wieczne opactwo, XII-wieczna katedra i domy stojące przy malowniczych uliczkach.

Legoland w Billund, Givskud i Rubjerg Knude

4) Jedną ze znanych duńskich atrakcji, jest park rozrywki Legoland w Billund, w całości zbudowany z klocków od firmy LEGO. Można tu odbyć podróż siadając na smoka wykonanego z klocków, a to jedna z wielu atrakcji dla dzieci małych i dużych.

> Niezwykłe ciekawostki o klockach LEGO

Przy okazji wizyty w tym parku rozrywki, można odwiedzić Park Safari w Givskud. Na powierzchni 60 hektarów żyje kilka tysięcy różnych gatunków zwierząt. Po parku można poruszać się własnym samochodem lub specjalnym autobusem.

5) Latarnia morska w Rubjerg Knude otoczona jest wydmami i stoi na krawędzi klifu. Można z niej podziwiać piękne widoki. Póki istnieje, bo prawdopodobnie za kilka lat zostanie zasysypana piaskiem.

Rubjerg Knude latarnia morska Dania atrakcje ciekawostki
Dania atrakcje: latarnia morska w Rubjerg Knude

Romo, Møgeltønde, Blavandshuk

6) Na wyspie Romo (Jutlandia) jest ponoć największa plaża Europy, która wżyna się w głąb lądu nawet na 3 kilometry. W dodatku płytkie, piaszczyste dno pozwala na kilkusetmetrowy spacer w głąb morza. Nic dziwnego, że to miejsce w wakacje cieszy się popularnością wśród wielu Duńczyków. Aby dostać się tą wyspę oraz na sąsiednią Fano, trzeba wsiąść na prom w mieście Esbjerg. Dodatkowa atrakcją jest możliwość objechania całej wyspy rowerem.

plaża Romo Dania atrakcje ciekawostki
Rozległa plaża na wyspie Romo. Dania atrakcje

7) Miasteczko Møgeltønder (południowa Jutlandia) słynie z królewskiego zamku Schackenborg.

8) Blavandshuk, to przylądek na zachodzie Danii, otoczony wodami Morza Północnego. Stojąca tu latarnia morska jest najdalej wysuniętym na zachód budynkiem Danii.

zamek miasto Aalborg w Danii
Dania. Zamek w mieście Aalborg

Kopenhaga i Aalborg

9) Aalborg, to ponad 200-tysięczne zabytkowe miasto z trzecim największym portem Danii. Już w XI wieku było ważnym ośrodkiem handlowym. Poza zamkiem i wieloma zabytkami, oferuje wizytę na cmentarzysku Wikingów oraz w specjalnym muzeum znajdującym się obok.

10) Na koniec zostawiliśmy stolicę Danii, Kopenhagę. Jest tu wiele atrakcji, wśród nich najdłuższy deptak ze stojącą przy nim duża ilością sklepików. To prawdopodobnie najczęściej odwiedzane miejsce Kopenhagi.

Dania atrakcje: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Reykjavik na Islandii
> Lublana w Słowenii

wiszące fotele ogrodowe Poprzedni post Polecane wiszące fotele ogrodowe – top 3
ksiądz humor księża dowcipy o księżach religia żarty Następny post Najlepsze dowcipy o księżach