Reykjavik – atrakcje, które warto zobaczyć

Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia

Co warto zobaczyć w Reykjaviku, stolicy Islandii? Atrakcje

Kościół Hallgrímskirkja

Znajduje się w centrum Reykjaviku. Ma 73 metry wysokości i jest drugim najwyższym budynkiem Islandii. Budowę rozpoczęto w 1945 roku, a zakończono w 1986 r. Wysoka wieża jest widoczna z wielu miejsc miasta. Jest więc świetnym punktem orientacyjnym. Za opłatą można wejść na jedną z wież kościelnych, skąd rozpościera się ładny widok na Reykjavik i okolice.

Przed kościołem Hallgrimskirkja stoi pomnik Leifa Erikssona na koniu. Monument podarowały w 1930 r. Stany Zjednoczone z okazji 1000-lecia islandzkiego parlamentu.

Leif Eriksson (Leif Szczęśliwy), ok. 975 – ok. 1020 to Wiking, który przeszedł na chrześcijaństwo. Jego nazwiskiem nazwano terminal na międzynarodowym lotnisku w Keflaviku.

kościół Hallgrimskirkja Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Reykjavik. Kościół Hallgrimskirkja i pomnik Leiffa Erikssona

Harpa

Największy gmach koncertowy w Reykjaviku na powierzchnię 18 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się w porcie, nad jeziorem (stawem) Tjörnin. Każdy może tu wejść do środka. Wewnątrz są 3 sale koncertowe. Odbywają się w nich koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. To jeden z architektonicznych symboli Reykjaviku.

Ten 43-metrowej wysokości gmach otwarto w 2011 roku, po 4. latach budowy kosztującej 164 mln euro. Na oryginalność budynku duży wpływ ma fasada z dużej ilości kawałków oszlifowanego szkła, która nawiązuje do wulkanicznego pejzażu Islandii.

Harpa Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Harpa w Reykjaviku

The Sun Voyager (Solfar)

Słoneczny Podróżnik, to rzeźba z aluminium przypominająca wyglądem łódź Wikingów, a niektórym kojarzy się ze szkieletem wieloryba. Stoi na granitowym cokole, na brzegu morza, przy deptaku, niedaleko sali koncertowej Harpa w Reykjaviku.

Rzeźba stanęła tu w 1990 r., a jej twórcą jest Jón Gunnar Árnason (1931–1989). Autor wygrał konkurs związany z 200-leciem Reykjaviku. Bardzo często pojawia się na zdjęciach z tego miasta. Dlatego co chwilę jakiś turysta podchodzi tu, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Sun Voyager Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Rzeźba Sun Voyager na nabrzeżu w Reykjaviku

Perlan

Perlan, to futurystyczna budowla w parku na wzgórzu Oskjuhlid (Öskjuhlíð). Jest w niej interaktywne muzeum z licznymi atrakcjami: Cuda Islandii (np. jaskinia lodowa), Planetarium Show (w nowoczesny sposób przybliża zwiedzającym Islandię). Wewnątrz jest też restauracja.

Na górze jest platforma widokowa, z której można oglądać Reykjavik i okolice. Perlan jest otwarty w godz. 9-22.

Perlan Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Perlan i rzeźby obok wejścia

Höfði (Hofdi house)

Ten drewniany dom zbudowano w 1909 r. w dzielnicy finansowej. Jest jednym z najciekawszych pod względem historycznym budynków w Reykjaviku. Stał się sławny w oku 1986, kiedy spotkali się tu Michaił Gorbaczow i Ronald Reagan. Spotkanie przywódców Rosji i USA zakończyło Zimną Wojnę i zbliżyło niedawnych wrogów.

Hofdi House Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Hofdi House, Reykjavik

Ratusz (City Hall)

Nowoczesny budynek ratusza wybudowano w 1992 roku z betonu, szkła i lawy wulkanicznej. Znajduje się w centrum Reykjaviku, nad jeziorem (stawem) Tjörnin. Każdy może tu wejść, odbywają się tu wystawy, targi i wydarzenia kulturalne. Jest tu kawiarnia, także trójwymiarowa, wielka mapa Islandii.

Hofdi House Reykjavik atrakcjeratusz city hall Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia ciekawostki Islandia
Ratusz – siedziba władz miasta Reykjavik

Parlament Islandii

Islandia szczyci się ponad 1000-letnią tradycją parlamentarną. U nas Mieszko I nie został jeszcze władcą Polski, gdy w Islandii w 930 r. obradowali Wikingowie.

Obecny gmach parlamentu w Reykjaviku znajduje się na Starym Mieście. Nie jest oznakowany ani specjalnie chroniony przez mundurowych. Nawet nie jest ogrodzony. Początkowo nawet nie wiedziałem, że budynek obok którego na chwilę usiadłem na ławce w małym parku z pomnikiem, to parlament. Na szczycie gmachu umocowano mocno oddalone od siebie 4 cyfry informujące, ze budynek powstał w 1881 roku.

parlament Islandii Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Gmach parlamentu Islandii w Reykjaviku

Laugavendur

Główna ulica Reykjaviku – Laugavendur nie przypomina reprezentacyjnego deptaku europejskiej stolicy. Owszem, jest miła dla oka, schludna, kolorowa, ale przy niej Krupówki w Zakopanem (inna kwestia, że kiczowate) jest jak wielka ulica metropolii.

Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Żywe barwy ścian budynków uprzyjemniają życie w Reykjaviku

Muzeum penisa

Tych, których nie zainteresuje Narodowe Muzeum Islandii, Galeria Narodowa Islandii i inne poważne tego typu miejsca w Reykjaviku, być może znajdą czas na coś odlotowego. Islandzkie Muzeum Penisa (The Icelandic Phallological Museum) otwarto w 1997 r. Ma powierzchnię tylko 250 metrów kwadratowych, wiec wizyta nie zajmuje wiele czasu. Muzeum znajduje się przy Laugavendur, jest czynne między godz. 10 a 18.

1762 zabytki dom Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Najstarszy dom w Reykjaviku, z roku 1762, stoi w centrum miasta
port Reykjavik atrakcje ciekawostki Islandia
Port w Reykjaviku

Kolaportid – pchli targ

Jeśli ktoś lubi takie klimaty, może zajrzeć w Reykjaviku na pchli targ – Kolaportid Flea Market. Mieści się w budynku niedaleko portu i obiektu Harpa. Istnieje od 1988 r. i jest jedynym tego typu miejscem w Islandii. Można tu kupić bibeloty, pamiątki, znaczki, monety, książki, płyty winylowe, odzież. Także delikatesy, np. suszone ryby, ciasta i słodycze, nawet kiełbasę z mięsa konia. Na miejscu jest też kawiarnia z ciastami.

Kolaportid jest otwarty w soboty i niedziele, między godz. 11 a 17.

Reykjavik atrakcje, ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Reykjaviku
> Islandia atrakcje
> Reykjavik – jeśli planujesz wyjazd