pokarm matki mleko odciąganie mleka laktacja

Pokarm matki – jak się z nim obchodzić?

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Większość kobiet karmiących piersią decyduje się na odciąganie pokarmu. Wynika to z konieczności pobudzenia laktacji lub wręcz przeciwnie – uporania się z nadmiarem mleka. W jaki sposób prawidłowo odciągać pokarm, jak przechowywać i podgrzewać odciągnięte mleko? Pokarm matki

Jakie właściwości ma mleko matki?

Mleko matki ma niezwykłe właściwości. Zaspokaja nie tylko głód, ale i pragnienie dziecka. Pełne jest składników odżywczych (poza podstawowymi: białkiem, tłuszczem i węglowodanami to także witaminy i minerały) oraz elementów, które chronią zdrowie i wspierają rozwój dziecka. Co istotne – skład kobiecego mleka zmienia się w czasie, dostosowując się do potrzeb malucha.

Jak prawidłowo odciągnąć pokarm?

Świeżo upieczona mama, która zamierza odciągać mleko, powinna się zaopatrzyć w laktator. Jak odciągać pokarm przy pomocy tego urządzenia? Jeżeli mówimy o laktatorze ręcznym, lejek powinien ściśle przylegać do piersi, a ruchy rączki laktatora powinny być powolne i płytkie. Gdy mleko zaczyna płynąć, wówczas można pogłębić ruchy tłoczka. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i nie wolno się zrażać, gdy pokarm początkowo nie wypływa lub płynie bardzo wolno. Regularne stosowanie laktatora, naprzemiennie z każdej piersi, na pewno pobudzi laktację. A jak używać laktatora elektrycznego? Po dopasowaniu lejka do piersi należy uruchomić urządzenie i dopasować siłę ssania tak, aby nie odczuwać bólu, a pokarm wypływał swobodnie z piersi.

Pokarm matki. Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Aby odciągnięte mleko mogło być bezpiecznie podawane maluchowi, konieczne jest przetrzymywanie go w odpowiednich warunkach. Jak przechowywać odciągnięte mleko? Przede wszystkim powinno ono być przechowywane w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach wykonanych z tworzywa wolnego od bisfosfenolu A. Pojemniki muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Przeznaczone do przechowania mleka pojemniki powinny być dokładnie umyte, a po ich wypełnieniu – szczelnie zamknięte.

Odciągnięte mleko przechowywane w lodówce powinno być trzymane w najchłodniejszym miejscu. Zarówno do lodówki, jak i do zamrażarki mleko powinno trafić jak najszybciej po odciągnięciu.

Jeżeli odciągnięte mleko przechowywane jest w temperaturze pokojowej, musi być spożyte w ciągu czterech godzin. Czas przechowywania mleka matki w lodówce może sięgać trzech dni, a mleka zamrożonego – do sześciu miesięcy. Po rozmrożeniu pokarm jest zdatny do spożycia do dwóch godzin, gdy przechowywany jest w temperaturze pokojowej lub do 24 godzin podczas przechowywania w lodówce.

Jak podgrzewać mleko matki?

Pokarm świeżo odciągnięty z piersi czy przechowywany w temperaturze pokojowej nie wymaga podgrzania. A jak podgrzewać mleko matki z lodówki? Polecane sposoby na podgrzewanie mleka kobiecego to podgrzewanie mleka matki w podgrzewaczu lub w kubeczku z ciepłą wodą. W przypadku zautomatyzowanego podgrzewacza wystarczy ustawić pożądaną temperaturę. Natomiast podgrzewając mleko w pojemniku z ciepłą wodą, należy sprawdzać temperaturę mleka na nadgarstku. Do jakiej temperatury podgrzać mleko matki? Najlepiej jest nie przekraczać temperatury 40 stopni, a optymalna temperatura to 30-35 stopni. Niewskazane jest podgrzewanie w mikrofalówce, piekarniku, na kuchence gazowej czy elektrycznej. Wówczas łatwo przegrzać mleko, co wiąże się ze stratami wartości odżywczych. Istnieje ponadto ryzyko zagotowania mleka, czego absolutnie nie wolno robić.

Gdy mleko jest zbyt tłuste lub chude

Obawa o to, że pokarm jest zbyt chudy lub za mało kaloryczny i dziecko się nim nie najada, martwi niejedną matkę karmiącą piersią. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak za chude czy za tłuste mleko matki.

Wodniste mleko matki to coś zupełnie naturalnego w początkowej fazie karmienia. Natomiast pod koniec opróżniania piersi pokarm staje się gęstszy – jest w nim więcej tłuszczu i białka.

Pokarm matki – link zdjęty 14.9.23, dziękujemy za współpracę.

miasto Pleszew ciekawostki atrakcje zabytki rynek pomnik Poprzedni post 20 ciekawostek o Pleszewie
jak dowcipne zagadki krótkie dowcipy kawały Następny post Jak?… Dowcipne zagadki