golf ciekawostki gra w golfa zasady gry historia sport

Golf – gra dla dżentelmenów. 23 ciekawostki

Czas czytania:5 minut/y, 8 sekund/y

Golf ciekawostki i najważniejsze informacje na temat golfa. Historia, zasady gry i liczenia punktów. Kije do golfa, słynne pola golfowe i turnieje, rekordy. Wszystko, co laik powinien wiedzieć o golfie

Dla kogo jest golf

1) Golf jest sportem zarówno dla osoby, która ma lat 10, jak i dla tej mającej lat na przykład 80, ponieważ nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Jeszcze do niedawna golf kojarzył się jako dyscyplina uprawiana głównie przez osoby majętne, jednak teraz jest dostępny niemal dla każdego.

2) Słowo „golf” pochodzi od holenderskiego słowa „kolf”, które oznacza laskę, maczugę, kij.

Historia golfa

3) Nie wiadomo na pewno gdzie i kiedy dokładnie powstała dyscyplina sportowa o nazwie golf. Według jednej z wersji golf wywodzi się ze Szkocji w późnym średniowieczu. Jego reguły są takie same, jak te dzisiejsze.

4) Innej wersja mówi, że już w 1297 roku w Holandii opisywano sport podobny do golfa. Była to gra z kijem i piłką, w której kto mniej razy uderzył piłkę przed trafieniem do tarczy z odległości kilkunastu metrów, wygrywał.

5) Na początku golf był uprawiany głównie w Szkocji i Anglii, a następnie rozpowszechniono go na cały świat.

kije golf ciekawostki gra w golfa zasady gry historia sport
Podczas gry w golfa ważna jest precyzja. Golf ciekawostki

Golf – główne zasady gry

6) Gra polega na tym, aby wbić piłeczkę do dołka za pomocą specjalnego kija. Gra ma miejsce na polu o powierzchni 60 hektarów, na którym znajduje się 18 dołków (rzadziej 9). Przy każdym dołku znajduje się chorągiewka, a do każdego z nich jest przewidziana liczba uderzeń, która powinna wystarczyć, aby umieścić w dołku piłkę. Każde kolejne uderzenie odbywa się w miejscu, w którym piłka wylądowała po poprzednim uderzeniu.

7) Na polu golfowym znajdują są różne utrudnienia – zbiorniki wodne, drzewa, krzewy czy wzniesienia. Dodajmy, że mogą grać ze sobą maksymalnie 4 osoby.

8) Są dwie formy gry w golfa: stroke play (wygrywa osoba, która przejdzie całe pole z jak najmniejszą liczbą uderzeń) i match play (najpierw dołek wygrywa osoba, która ma mniej uderzeń, a całą grę wygrywa osoba, która ma więcej wygranych dołków).

Tiger Woods znani golfiści gra golf gracze zawodnicy
Tiger Woods, najsłynniejszy golfista świata. Foto:Keith Allison / cc by-sa 2.0

Golf – sposób liczenia punktów

9) Punktacja zależy od ilości uderzeń wykonanych przez gracza. Jak już wiadomo, każdy dołek ma z góry określoną liczbę uderzeń. Jeśli gracz wykona 2 uderzenia lub więcej niż przewidziano, to nie otrzymuje punktu. Jeśli wykona o 1 uderzenie więcej niż przewidziano, otrzymuje 1 punkt. Jeśli wykona dokładnie tyle, ile przewidziano, otrzymuje 2 punkty. Jeśli wykona o 1 mniej niż przewidziano, otrzymuje 3 punkty, i tak dalej.

10) Wygrywa gracz, który uzyskał najwięcej punktów. Jeśli dochodzi do remisu, następuje dogrywka. Wygrywa ją zawodnik, który umieści piłkę w dołku, po najmniejszej liczbie uderzeń.

Kije do golfa

1) W torbie golfowej gracz może mieć maksymalnie 14 kijów. Różnią się one między sobą długością, wagą oraz kształtem główki. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • woods (najdłuższe i najlżejsze kije, służące do jak najdalszego wybicia piłki, wykonane z tytanu, kiedyś były z drewna),
  • irons (jest ich najwięcej, im dłuższy kij tym piłka leci dalej, ponieważ dłuższe kije mają mniejszy kąt nachylenia główki, obecnie są wykonywane ze stali lub grafitu),
  • wedges (służą do posyłania piłki wysoko i na małą odległość, w celu omijania przeszkód czy wybijania z trudnych miejsc), oraz
  • putter (ten kij służy wtoczeniu piłki do dołka, do takich uderzeń, w których piłka nie leci w powietrzu).
kija golf ciekawostki gra w golfa zasady gry historia sport
Kije golfowe. Każdy zawodnik może ich mieć ne więcej niż 14

Największe wygrane w golfa

12) Za wygranie międzynarodowego turnieju w golfa, który należy do Wielkiego Szlemu, można zgarnąć nawet dwa miliony dolarów, czyli ponad siedem milionów złotych.

Słynne turnieje golfa

13) Są 4 najważniejsze turnieje golfowe, które składają się na Wielki Szlem. Pierwszy z nich, to The Masters Tournament. Jest rozgrywany od 1934 roku, w pierwszym pełnym tygodniu kwietnia. Odbywa się raz w roku, w tym samym miejscu – na polach golfowych Augusta National Golf Club w USA.

Drugim turniejem jest U.S. Open Championship, rozgrywany w połowie czerwca co roku na innym polu golfowym na terenie USA, od 1895 roku.

Trzecim turniejem jest The Open Championship. Jego inauguracja miała miejsce w 1860 roku. Jest rozgrywany w trzeci weekend lipca albo w Szkocji, albo w Anglii.

Ostatnim, czwartym turniejem jest PGA Championship. Jest rozgrywany w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, od 1916 roku. Od 2019 roku turniej rozgrywany jest w maju w weekend poprzedzający Dzień Pamięci. Dotąd żaden zawodnik nie zdobył klasycznego Wielkiego Szlema.

golf ciekawostki gra w golfa zasady gry historia sport
W golfie ważne są też dobre maniery, elegancki strój i obuwie. Golf ciekawostki

Golfowe rekordy

14) Jednym z golfowych rekordów jest dziewięciokrotne zaliczenie dołka w liczbie uderzeń o jedno mniej, niż przewidywał regulamin. Należy on do Marka Calcavecchi (2009 rok) i Jamesa Nitties (2019 rok).

15) Innym rekordem jest trafienie do dołka z odległości niecałych 47 metrów. W tym przypadku piłka nie była nawet przez chwilę w powietrzu. Ustanowił go Michael Phelps w 2012 roku.

16) Najdalszym uderzeniem w historii może się poszczycić Mike Austin. Piłka golfowa poleciała na odległość 471 metrów.

17) Jason Zuback jest rekordzistą w zakresie szybkości lecącej uderzonej przez niego piłki. Ta prędkość wynosiła 328 km/h.

kija golf ciekawostki gra w golfa zasady gry historia sport
Pola golfowe są rozległe, więc warto skorzystać z meleksów. Golf ciekawostki

Słynne pola golfowe

18) Najbardziej znane pola golfowe znajdują się w Szkocji: Muirfield Village Golf Club, St. Andrews (Old Course), Gullane Golf Club, w Irlandii Północnej: Royal County Down Golf Club oraz w Stanach Zjednoczonych: Pine Valley Golf Club, Cypress Point Club, Augusta National Golf Club.

Kolejne ciekawostki o golfie

19) Najdłuższy kij do golfa ma 4,37 metra długości. Stworzył go Karsten Maas z Danii. Kij można obejrzeć klubie golfowym Golf in Wall w Niemczech.

20) Piłeczka golfowa ma dołeczki, których ilość jest ściśle określona. Na przykład w Ameryce piłeczka ma 336 dołeczków, a w Wielkiej Brytanii 330.

21) Największa podstawka do piłki golfowej została wykonana z drewna przez Jima Bolina ze Stanów Zjednoczonych. Ma 9,14 metra.

22) Co roku podczas Toonik Tyme Festival w Nunavut w Kanadzie rozgrywany jest 9–dołkowy turniej. Ponieważ trwa wtedy zima, golfiści próbują wbić piłeczki do przerębla.

23) W XV wieku w Szkocji golf był zakazany, ponieważ kolidowało to ze szkoleniem armii.

Golf ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Największe pola golfowe świata
> 10 najsłynniejszych golfistów w historii
> Ciekawostki o rugby

Wrocław ciekawostki zabytki atrakcje najbardziej znane ulice Poprzedni post 21 niezwykłych ciekawostek o Wrocławiu
rynek Hradec Kralove Czechy ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Hradec Králové, Czechy. Ciekawostki i atrakcje