Sprawdzone sposoby na problemy dziecka z zasypianiem

pościel dziecięca dziecko sen zasypianie

Nawet najbardziej zatroskani i oddani rodzice potrzebują snu. Aby jednak móc odpocząć, muszą wcześniej położyć spać swoje pociechy. Niewiele jest dzieci, które co wieczór idealnie w punkt chcą położyć się do łóżka. Z kolei z rodzicami jest odwrotnie. Wieczorem marzą o chwili spokoju. Jeśli problemy z zaśnięciem powtarzają się i stają się uciążliwe, powinniśmy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy oraz skutecznego rozwiązania.

Dlaczego dziecko może mieć problemy z zaśnięciem?

Każde dziecko jest inne. Jednakże w zachowaniu maluchów można doszukać się wielu podobieństw, w tym tych dotyczących trudności z zasypianiem. Wśród czynników, które mogą potęgować problem z zagonieniem dziecka do łóżka, znajdują się między innymi (kolejność przypadkowa):

 • – drzemka w trakcie dnia,
 • – brak drzemki w trakcie dnia,
 • – zbyt intensywny dzień,
 • – za mało intensywny dzień,
 • – oglądanie telewizora przed zaśnięciem,
 • – zbyt długi czas poświęcony na gry komputerowe lub aplikacje w telefonie,
 • – niewygodne łóżko,
 • – mało atrakcyjna dla dziecka strefa snu (na przykład: poduszki, pościel, maskotki),
 • – strach przed zaśnięciem i koszmarami,
 • – zbyt ciemno w pokoju,
 • – niedobór witamin i minerałów,
 • – problemy neurologiczne.

Jak widać, wymienione czynniki mogą mieć mniej lub bardziej skomplikowany charakter. Jednak zanim zaczniemy panikować i biec do lekarza, warto sprawdzić, czy w grę nie wchodzą te mniej złożone przyczyny.

Co można poradzić rodzicom?

Powinniśmy przez jakiś czas poobserwować dziecko i przeanalizować jego rozkład dnia. Pozwoli to nam na uzyskanie wiedzy o rodzaju i intensywności zabawy. Warto uświadomić dziecku, że każdy potrzebuje snu. Że jest to czas kiedy ładujemy akumulatory, aby móc bawić się następnego dnia.

Niezwykle pomocne są rutyna i codzienne rytuały. Spróbujmy ustalić godzinę kąpieli i udania się do łóżka. Niektóre dzieci wyciszają się podczas wieczornego mycia. W sprzedaży są kosmetyki dla dzieci zawierające naturalne składniki o właściwościach wyciszających.

Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi, aby mu poczytać przed snem. Warto dobierać pozycje książkowe do wieku dziecka. W ofercie księgarni lub bibliotek jest naprawdę sporo pozycji literaturowych. Czytajmy dziecku o tym, co je interesuje. Treść powinna być pozytywna. Niech będą to książki, które nie wywołają koszmarów lub lęków. Trzeba jednak podkreślić, że niektóre dzieci nie zasną, dopóki nie skończymy czytać. Warto więc umieć odnaleźć odpowiedni moment na zakończenie czytania i zgaszenie lampki.

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają swoje zabawki. Zorganizujmy zatem zabawkom miejsce do spania i pozwólmy maluchom na cowieczorne (krótkie) usypianie maskotek.

Wyposażenie i gadżety ułatwiające zasypianie

W stworzeniu atmosfery sprzyjającej zaśnięciu dziecka przydają się także różnego typu gadżety. Organizując miejsce do spania dla dziecka, powinniśmy uwzględnić dwie rzeczy. Z jednej strony miejsce to powinno być atrakcyjne dla dziecka, z drugiej jednak strony nie powinno go zbytnio rozbudzać. Jeśli chodzi o dobry sen, to najważniejsze jest oczywiście odpowiednie łóżko dziecięce i materac. Zestaw ten powinien gwarantować komfort wypoczynku.

Zachętą do udania się do łóżka może być także atrakcyjna pościel dziecięca. Ogromny wybór wysokiej jakości pościeli dla dzieci znaleźć można pod adresem: https://nyks.pl/. Są dzieci, które do zaśnięcia potrzebują bezwzględnej ciszy, ale są też takie, które uwielbiają gdy coś szumi lub gra. Korzystny może więc okazać się zakup małego radia lub szumiącego misia.

Foto: materiały prasowe