Najfajniejsze rzeczy, jakie kiedykolwiek powstały za pomocą drukarki 3D

drukarka 3D ciekawostki drukarki 3D

Czy wiesz, co to jest drukarka 3D? Ten cud to maszyna, która w ciekawy sposób wytwarza przedmioty. Na podstawie trójwymiarowego pliku (w pewnym uproszczeniu jest to ten sam format danych, z którego korzystają gry na automatach 3D i wideo) maszyna buduje element, nakładając warstwy plastikowego surowca, aż osiągnie on pożądany kształt. Wykorzystywane pliki mogą pochodzić z trójwymiarowych projektów wykonanych w oprogramowaniu do tworzenia, skanerów 3D lub trójwymiarowych obrazów z Internetu.

Jak działa drukarka 3D?

Wiele osób już zna lub słyszało o drukarkach 3D. Dzisiaj, zanim przejdziemy do opisywania najciekawszych efektów jej działania, zaprezentujemy Ci w skrócie, jak działa takie urządzenie. Tak w uproszczeniu, można jej używać na wiele sposobów, można wykonać za jej pomocą wiele z różnych części, a następnie złożyć te podzespoły w jedną całość. Drukarki takie mogą tworzyć wszelkiego rodzaju rzeczy, które mogą być ceramiką, plastikowymi zabawkami, prototypami urządzeń… a kto wie, za jakiś czas zaczną drukować także ludzkie narządy. Mogą też zastąpić całą linię produkcyjną tylko jedną maszyną.

Ta maszyna ma wiele innych zastosowań, na przykład szefowie kuchni mogą drukować spersonalizowane makarony, a nawet czekoladki. Pójdźmy nawet dalej, projektanci modowi mogą teraz drukować nawet odzież. Czy możesz sobie wyobrazić, jakie możliwości oferują takie drukarki?

Główne elementy drukarki 3D

Taka drukarka składa się z kilku części, a każda z nich ma swoją funkcję związaną z wydajnością maszyny. Niektóre z nich to:

  • wały i łożyska,
  • elementy konstrukcyjne,
  • łożyska liniowe,
  • łożyska kulkowe,
  • prowadnice liniowe,
  • szyny i koła mimośrodowe,
  • gumowe kółka napędowe,
  • napęd paskowy lub łańcuchowy (zależnie od konstrukcji danej drukarki).

Można na nich wykonywać różnego rodzaju projekty, a jednym z bardzo ciekawych sposobów wykorzystania drukarki 3D jest drukowanie protez i egzoszkieletów służących osobom z niepełnosprawnością ruchową. Bardzo nietypowym produktem, który wydrukowano na drukarce cyfrowej, była broń palna, gdzie naprawdę się sprawdziła. Naukowcy twierdzą nawet, że za kilka długich lat całe domy będą drukowane na drukarce 3D.

Oprogramowanie drukarki 3D

Obecnie na rynku mamy szeroką gamę programów do drukowania części w 3D, wymieniliśmy niektóre z tych programów, które Ci pomogą utworzyć odpowiednie projekty:

Nazwa programuOpis ogólny
FreeCADOprogramowanie CAD typu open source.
BlenderDo animacji, siatek i modelowania organicznego.
Autodesk AutoCADOprogramowanie dla architektów.
SculptrisBezpłatne modelowanie organiczne.
ZbrushModelowanie cyfrowe dla profesjonalistów.

A to tylko niektóre z programów dostępnych do wykonywania tego typu zadań.

Jeśli masz drukarkę 3D i odrobinę wyobraźni, możesz z nią zrobić prawie wszystko

Ale jakie rzeczy można już dzisiaj zrobić za pomocą drukarki 3D? Wybraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, co do których nigdy nie wyobrażałeś sobie, że można je będzie zrobić za pomocą tej maszyny.

Domy

Co powiesz na mieszkanie w domu zbudowanym przez drukarkę 3D? W 2017 roku amerykańska firma ujawniła, że normalny dom jednorodzinny można zbudować w zaledwie 24 godziny. Ogromna drukarka 3D tworzyła go warstwa po warstwie i wspinała się po ścianach. Dom został zbudowany, a jego cena wynosiła około 10 tysięcy dolarów. Robotnicy budowlani mieli za zadanie jedynie sfinalizować proces wykończeniowy, taki jak położenie dachu, malowanie i wykonanie niezbędnych instalacji.

Ludzka czaszka

Druk 3D jest już obecny w medycynie. Szpital Uniwersytecki w Utrechcie w Holandii z powodzeniem przeprowadził bardzo skomplikowaną operację. W tym przypadku 22-letnia pacjentka cierpiąca na rzadką chorobę miał wykonany za pomocą drukarki 3D cały implant sporej części czaszki. Dziś ta młoda kobieta prowadzi normalne życie, bez następstw, a nawet zaburzeń spowodowanych chorobą.

Obiekty, które komunikują się poprzez Wi-Fi bez konieczności stosowania baterii

Co powiesz na urządzenie, które powiadomi Cię, gdy skończy Ci się jedzenie? Naukowcy z University of Washington stworzyli coś ciekawego za pomocą drukarki 3D. W tym przypadku opracowali plastikowy prototyp, który może komunikować się z siecią Wi-Fi bez posiadania baterii, wykorzystując do tego celu jedynie fale elektromagnetyczne. Niestety nie podano dokładnej metody uzyskiwania energii do zasilania urządzenia.

Buty do tenisa

W 2017 roku Adidas wypuścił tenisówki z podeszwą wydrukowaną w 3D. Marka pozwala już klientom wybrać kolor i nadruk butów zamawianych online, a ta nowość w postaci drukarki 3D może przyspieszyć małe produkcje, takie jak limitowane edycje, a nawet projektować podeszwy specjalnie dostosowane do wagi danej osoby. Jedno jest pewne, moda i technologia muszą iść w parze.

Jedzenie

Specjaliści z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie stworzyli drukarkę 3D, która może produkować różne produkty spożywcze. Na bazie nanocelulozy, trwałego, zdrowego i łatwostrawnego materiału, kojarzy go z innymi produktami, takimi jak białka, tłuszcze, witaminy i przeciwutleniacze. Oprócz możliwości przygotowywania żywności dla wszystkich odbiorców (na przykład produktów wegańskich, bezglutenowych lub bez laktozy), nowość może pojawić się na rynku nawet wcześniej, niż myślisz.

Pojazdy

Na drukarkach 3D można zrobić nie tylko małe rzeczy. Otóż na międzynarodowych targach Manufacturing Technology Show we wrześniu 2014 roku zaprezentowany został pełnowymiarowy samochód. Został on przetestowany przez amerykańskich dziennikarzy na ulicach Nowego Jorku. Najciekawsza rzecz w tym wszystkim? Jego nadwozie można po prostu stopić, aby wydrukować z niego zupełnie inne.

Tatuaż

Czy wiesz, że istnieją już drukarki 3D, które wykonują tatuaże? Tatoué powstało z połączenia Makerbota 3D z igłą do tatuażu. Jest w stanie tatuować skórę z szybkością 150 nakłuć na sekundę. Twórcy twierdzą, że starają się, aby maszyna była łatwiejsza w użyciu. Pracują nad kwestiami takimi jak nacisk na skórę, szybkość drukowania 3D, skanowanie ramion i rozpoznawanie głębokości wkłucia.

1351 / zawsz / drukarka 3D