katedra Notre Dame ciekawostki Paryż Francja

Katedra Notre Dame ciekawostki, zdjęcia

Czas czytania:3 minut/y, 53 sekund/y

Katedra Notre Dame ciekawostki

O swym istnieniu przypomniała światu, gdy część jej konstrukcji spłonęła w kwietniu 2019 r. Przypadek, czy jak chcą niektórzy – spełnienie przepowiedni Nostradamusa? W Sadurski.com ciekawostki i informacje o katedrze Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame ciekawostki i informacje

* Notre-Dame de Paris, to gotycka archikatedra w centrum Paryża, stolicy Francji. Obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek, które odwiedzają Paryż.

* Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163–1345).

* Katedrę Notre Dame wybudowano na wyspie, na rzece Sekwanie, zwanej Île de la Cité.

* Zanim ją zbudowano, w tym miejscu stały wcześniej dwa kościoły, wybudowane w IX wieku.

katedra Notre Dame ciekawostki Paryż Francja
Bogato zdobiony rzeźbami portal katedry Notre Dame w Paryżu

* Notre Dame, po polsku znaczy: Nasza Pani. Chodzi o Marię, matkę Jezusa.

* Od 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu katedry przechowywane są relikwie korony cierniowej Jezusa. Jest ona wystawiana na widok publiczny w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz we wszystkie piątki Wielkiego Postu. W skarbu są też inne relikwie, m.in. fragment włóczni, która przebiła Jezusa wiszącego na krzyżu.

* Notre Dame, to symbol Francji, podobnie jak Jasna Góra albo Wawel dla Polski. To jeden z najsłynniejszych zabytków świata. Wiktor Hugo napisał: “Każdy bok, każdy kamień tej czcigodnej budowli jest stronicą nie tylko historii kraju, lecz także historii nauki i sztuki”.

* Katedra Notre Dame, to pięcionawowy kościół. Ma charakterystyczna fasadę, złożoną z trzech portali. W środkowym, najszerszym wyrzeźbiono scenę z Sądu Ostatecznego. Prawy portal powstał ok. 1220 roku, choć są tu rzeźby z 1180 r. czyli najstarsze ze wszystkich w tej katedrze. Lewy portal wybudowano ok. 1210 r. i przedstawia sceny z życia Maryi.

katedra Notre Dame ciekawostki Paryż Francja
Widok z boku. Katedra Notre Dame ciekawostki

* Wewnątrz katedry znajdują się unikalne, jedne z największych organów na świecie. W ich skład wchodzi 7374 piszczałki.

* W katedrze Notre Dame cesarzem mianował się Napoleon Bonaparte (1769-1821).

* W czasie rewolucji francuskiej (1789-1799) katedra Notre Dame została nazwana Świątynią Rozumu. Wiele paryskich kościołów zamieniono wówczas na warsztaty rzemieślnicze, hale targowe i magazyny. Padł nawet pomysł, aby Notre Dame zburzyć. Na szczęście z tego zrezygnowano. Zniszczono jednak wiele obrazów we wnętrzu i zastąpiono je wizerunkami przywódców rewolucji.

* Podczas rewolucji francuskiej (1791 r.) ściągnięto z wieży katedry wielkie dzwony. Przetopiono je na kule armatnie. W połowie XIX wieku zostały zastąpione przez nowe dzwony.

* W 2006 r. dziedziniec przed katedrą Notre Dame nazwano “Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II“, na cześć papieża – Polaka. Ciekawostka: na placu znajduje się okrągły, metalowy znak wbudowany w chodnik, tzw. punkt zero. Jest to geograficzne centrum Paryża.

* Konstrukcja dachu katedry Norte Dame została zbudowana w XII wieku i wykorzystano do niej 1300 drzew. Z czasem dach zaczęto nazywać lasem. To właśnie ten “las” został strawiony w wielkim pożarze katedry w 2019 roku.

katedra Notre Dame ciekawostki Paryż Francja
Witraże w rozecie katedry Notre Dame od wewnątrz

“Dzwonnik z Notre Dame”

* Katedrę rozsławiła na świecie powieść francuskiego pisarza Victora Hugo (1802-1885) “Dzwonnik z Notre Dame”. Zainteresowanie powieścią oraz Notre Dame spowodowało, że w XIX wieku zaczęto katedrę restaurować.

* Początkowo Hugo chciał swą powieść nazwać po prostu “Notre-Dame z Paryża”.

katedra Notre Dame ciekawostki Paryż Francja
W głębi ołtarz główny. Katedra Notre Dame ciekawostki

Pożar katedry w 2019 r.

* Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu wybuchł 15 kwietnia 2019 roku około godziny 18:50. Płomienie objęły dach świątyni i znajdującą się na nim iglicę, zaś później rozprzestrzeniły się także na jedną z wież.

pożar katedra Notre Dame Paryż Francja
2019. Płonie dach katedry Notre Dame. Foto: GodefroyParis / cc-by-sa-4.0

Podczas gaszenia katedry Notre-Dame brało udział niemal pół tysiąca strażaków. W jej trakcie rannych zostało dwóch policjantów i jeden strażak. Pożar ugaszono 16 kwietnia około godziny 4:00. Ocalała główna konstrukcja budowli oraz dwie wieże, oraz trzy rozety z XII i XIII wieku. Dach doszczętnie spłonął, a XIX-wieczna drewniano-ołowiana iglica uległa zawaleniu.

Wiele osób prywatnych, firm i instytucji z Francji i innych krajów zapowiedziały wsparcie finansowe na odbudowę katedry.

katedra Notre Dame ciekawostki Paryż Francja
Katedra Notre Dame, jedna z kamiennych postaci na fasadzie. Gargulce (rzygacze) i chimery dodano później

Nostradamus przepowiedział?

W jednym ze swoich czterowierszy słynny Nostradamus kilka wieków temu napisał:

Ziemia trzęsie się w Mortarze,
Wyspa św. Jerzego na wpół zanurzona,
Pokój zamroczony, powstanie wojna,
Na Wielkanoc w świątyni otworzone przepaście.

Wraz z pożarem katedry Notre Dame przypomniano sobie o tym czterowierszu. Powstały kolejne teorie spiskowe. Czyżby katedra nie spłonęła przypadkowo? Jej pożar ma zapowiadać złowieszcze wydarzenia, które wkrótce nastąpią?

Katedra Notre Dame ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Reykjavik ciekawostki
> Ciekawostki o Szkocji
> Kronborg, Dania

Kuwejt ciekawostki o Kuwejcie fajerwerki Poprzedni post Kuwejt. Obrzydliwie bogaty kraj
zając dowcipy o zwierzętach leśnych humor las zwierzęta Następny post Dowcipy o zwierzętach leśnych