Zamek Kronborg, Dania

Helsingor Dania zamek Kronborg ciekawostki

Twierdza w mieście Helsingør, uwieczniona przez Szekspira w Hamlecie

Zamek Kronborg wybudowano na wyspie na Morzu Bałtyckim, w najwęższym miejscu cieśniny Sound, między Danią i Szwecją. Cieśnina ma tu zaledwie 4 kilometry szerokości. Miał więc duże znaczenie strategiczne.

Ten renesansowy zamek jest uznawany za jeden z najważniejszych renesansowych zamków Europy Północnej i w 2000 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek znajduje się w obrębie duńskiego miasta Helsingør.

Historia zamku sięga roku 1420, kiedy to został zbudowany dla duńskiego króla Eryka. Wówczas to każdy przepływający przez cieśninę statek, musiał płacić za przepłynięcie tą drogą.

Helsingor Dania zamek Kronberg ciekawostki

Zamek Kronborg od strony cieśniny Sund

W latach 1574-85 na polecenie króla Fryderyka II ta średniowieczna twierdza została poważnie przebudowana w zamek w stylu renesansowym. Głównymi architektami byli Flamandowie: Hans Hendrik van Paesschen i Anthonis van Obbergena, a nad pracami rzeźbiarskimi czuwał Gert van Groningen. W 1629 roku pożar zniszczył dużą część zamku, po czym na polecenie króla Christiana IV, został przebudowany.

Helsingor Dania zamek Kronberg ciekawostki

Helsingør, Dania. Zamek Kronborg, dziedziniec

W 1658 zamek Kronborg był oblegany i zdobyty przez Szwedów, którzy zabrali wiele cennych dzieł sztuki jako zdobycz wojenną. Od 1739 do 1900 r., w zamku było więzienie. W 1785 r. zamek przestał być rezydencją królewską; do 1922 był oddany wojsku. Potem, po gruntownej renowacji, został on otwarty dla zwiedzających.

Ciekawostka:
♦ Zamek został uwieczniony przez Williama Szekspira w sztuce „Hamlet”. Występuje tu jako zamek Elsinore.

Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Helsingor Dania zamek Kronberg ciekawostki

Helsingør, Dania. Przejście przez fortyfikacje, w kierunku na zamku

Helsingør, to ok. 50-tysieczne duńskie miasto na północnym wschodzie Zelandii (największa wyspa Danii, 12. co do wielkości wyspa Europy). Jest położone 40 km na północ od Kopenhagi, nad cieśniną Sund. W tym miejscu cieśnina ma 4 km szerokości. Na przeciwległym brzegu cieśniny znajduje się bliźniacze szwedzkie miasto Helsingborg. Podróż promem między duńskim Helsingør i szwedzkim Helsingborg trwa 20 minut. Dzięki swojemu położeniu przy wyjściu z Bałtyku na ocean, jest to popularny i znany port jachtowy. W centrum miasta zachowana jest znaczna część średniowiecznej zabudowy oraz renesansowe rezydencje.

Oprócz zamek Kronborg, miasto Helsingør szczyci się zabytkami:
– pałac Marienlyst z XVI wieku,
– katedra Św. Olafa,
– kościół Św. Anny,
– klasztor Karmelitów.

Helsingor Dania zamek Kronberg ciekawostki

Helsingør. Dania. Zamku Kronborg strzegły bateria dział

Helsingor Dania zamek Kronberg ciekawostki

Twierdza Kronborg w Helsingor