tulipany ciekawostki o tulipanach Holandia kwiaty tulipan

Wszystko o tulipanach – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 15 sekund/y

Każdy z nas zna i lubi te tulipany. Kojarzymy je z Holandią. Ale tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Przeczytaj najciekawsze ciekawostki o tulipanach

Podstawowe informacje o tulipanach

– Tulipan jest rośliną z rodziny liliowatych. Jest najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. W środowisku naturalnym tulipany można spotkać w Afryce Północnej, Europie Południowej i Azji.

– Istnieje sto gatunków i tysiące odmian tulipanów. Poszczególne odmiany otrzymują nazwy często takie same, jak znane osoby. Polków zainteresuje, że są odmiany o nazwach: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin i Lech Wałęsa.

– W produkcji ogrodniczej tulipany wyrastają z cebulek. Cebula tulipana ma jajowaty kształt i 3-4 centymetry obwodu. U roślin uprawnych ma nawet 16 centymetrów obwodu. Liście tulipana mają wielkość od 1,5 do kilkunastu centymetrów.

– Łodyga tulipana ma 7 do 75 centymetrów długości.

tulipany ciekawostki o tulipanach Holandia kwiaty tulipan
Tulipany najlepiej rosną w grupach. Ciekawostki o tulipanach

– Tulipany znacznie lepiej rosną w większych grupach.

– Liście tulipana w temperaturze 15 stopni Celsjusza lub wyższej otwierają się, a w temperaturze poniżej 13 stopni – zamykają się. To zjawisko nazywa się termonastia.

– Pyłek tulipana jest bardzo żywotny. Przez trzy miesiące ma zdolność kiełkowania czyli wyrastają z niego kolejne tulipany.

– Tulipan ma najczęściej 3 do 5 liści, z czego dolny jest największy. Liście są szaro-zielone, pokryte delikatnym nalotem.

– Owoc tulipana, to trójdzielna i trójkomorowa torebka, w której jest do 100 nasion. Z każdego nasiona może wyrosnąć nowy tulipan.

tulipany ciekawostki o tulipanach Holandia kwiaty tulipan
Tulipany pięknie zdobią każde wnętrze. Ciekawostki o tulipanach

Historia tulipana

– Tulipany zaczęto prawdopodobnie uprawiać w Persji w X wieku. Wcześniej rosły w środowisku naturalnym.

– Początkowo tulipany znane były na Bliskim Wschodzie (Iran, Afganistan, Kazachstan). Potem trafiły do Turcji, gdzie sułtani przyozdabiali tulipanami swoje turbany (rodzaj nakrycia głowy). W języku perskim turbany zwane były tulipanami – stąd wzięła się nazwa tego kwiatu. Do Europy tulipany najpierw trafiły do Holandii, pod koniec XVI wieku. Spodobały się i Holendrzy zaczęli je uprawiać. Tulipany miały tu dobre warunki wegetacji (łagodna zima i chłodne lato) oraz odpowiednią glebę.

– Sułtan Imperium Osmańskiego Ahmet III miał wielki ogród z tulipanami, w tym z tulipanami sprowadzonymi z dalekich krajów.

tulipany ciekawostki o tulipanach Holandia kwiaty tulipan
Tysiące odmian, wiele kolorów. Ciekawostki o tulipanach

Tulipany i Holandia

– W XVII wieku Holendrzy oszaleli na punkcie tulipanów. Podobno za jedną cebulkę tulipana można było kupić dom nad kanałem w Amsterdamie. Nie należy się dziwić, że wręczanie komuś tulipana, było wtedy nie lada wyróżnieniem. Do dziś Holandia jest nazywana ojczyzną tulipanów. Jest światowym potentatem w jego uprawie, sprzedaje miliard tulipanów rocznie.

– Gigantyczna wartość tulipanów w XVII wieku spowodowała tulipomanię. Spekulowano, sprzedając jeszcze nie istniejące kwiaty (tzw. “sprzedaż wiatrem”). Obecnie tulipomanią ekonomiści nazywają spekulacje finansowe.

– W pobliżu holenderskiego miasta Lisse jest ogród Keukenhof, uznawany za najpiękniejszy ogród świata. Rośnie tu kilka milionów tulipanów. Ogród zajmuje powierzchnię 32 hektarów. Jest otwarty tylko przez dwa miesiące w roku (od końca marca do połowy maja).

tulipany ciekawostki o tulipanach Holandia kwiaty tulipan
Dlatego kochamy tulipany! Ciekawostki o tulipanach

Tulipany i przeszłość

– Za ojca europejskiego tulipana uznaje się botanika Carolusa Clusiusa (Charles de L’Écluse, 1526-1609), autora pierwszych prac naukowych o tulipanach. Po otrzymaniu cebulek tego kwiatu od cesarskiego ambasadora, stworzył odmiany mogące rosnąć w chłodniejszym, europejskim klimacie.

– Tulipany uprawiano w ogrodzie botanicznym w Wiedniu (koniec XVI wieku), od 1594 roku w ogrodzie botanicznym w Lejdzie (Holandia). Ten rok uznawany jest za początek przemysłu tulipanowego w tym kraju.

– Już w XIII wieku tulipana opisywano w wierszach perskich poetów.

Aleksander Dumas napisał romans historyczny “Czarny tulipan”. W Polsce nakręcono serial telewizyjny “Tulipan”.

tulipany ciekawostki o tulipanach Holandia kwiaty tulipan
Teraz już znasz ciekawostki o tulipanach

Inne ciekawostki o tulipanach

– Czerwony i żółty tulipan, to symbol miłości. Jednak kolorystyczna symbolika tego kwiatu jest znacznie bardziej skomplikowana.

Nazwa tulipan w różnych językach:
– tulpe (niderlandzki, niemiecki)
– tulip (angielski, szwedzki)

Tekst: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o lodach
> Ciekawostki o motylach
> Ciekawostki o szmince

memy prawo autorskie acta acta2 unia europejska stopacta cenzura Poprzedni post ACTA2, to nie tylko pożegnanie z memami
pysk krowy krowa mleko krowie fakty z krowami Następny post Niezwykłe ciekawostki o krowach