Parlament Europejski Die PARTEI wybory

Die PARTEI – partia satyryczna startuje do Parlamentu Europejskiego

Czas czytania:2 minut/y, 11 sekund/y

W Polsce prawie nieznana, tymczasem jej prezes już od dwóch kadencji zasiada w Parlamencie Europejskim. Poznaj Die PARTEI – organizację i jej szefa, Martina Sonneborna

Prezes Die PARTEI i droga do wyborczego sukcesu

Martin Sonneborn (ur. 1965 w Getyndze, Niemcy) to satyryk i dziennikarz. W 1995 r. dołączył do redakcji Titanica, wydawanego w Niemczech pisma satyrycznego. Pięć lat później Sonneborn został redaktorem naczelnym Titanica i był nim w latach 2000-2005. To skandalizujące czasopismo, charakterem zbliżone do znanego polskim czytelnikom tygodnika NIE.

Die PARTEI powstała przed wyborami w Niemczech, w 2004 r. Wśród haseł ugrupowania satyrycznego które założył i na czele którego stanął Martin Sonneborn, była… odbudowa Muru Berlińskiego i budowa muru wokół Szwajcarii. Te i inne kontrowersyjne hasła o charakterze satyrycznym nie przyniosły wyborczego sukcesu, ale wielu niemieckich wyborców usłyszało o organizacji.

Brak sukcesu Die PARTEI w 2004 roku i ciężka praca sprawiła, że 9 lat później (2013), w wyborach samorządowych do rady miejskiej miasta Lubeka, wybrano członka tej satyrycznej partii.

Titanic Die PARTEI Martin Sonneborn
Niemieckie pismo satyryczne Titanic, dwie okładki. Szef Die PARTEI Martin Sonneborn był jej szefem

W 2014 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, Die PARTEI uzyskała 0,63% głosów. To wystarczyło, aby jedynka na liście – szef partii, trafił do Europarlamentu. W kolejnych wyborach, odbywających się w 2019 roku, Sonneborn znów wystartował i znów został deputowanym do Europarlamentu, a wraz z nim drugi członek tej partii. Co ciekawe, rok później do satyrycznej partii dołączył Marco Bülow, dawny deputowany Bundestagu wybrany z ramienia SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec).

Wybory 2024 i międzynarodówka satyryków

Wkrótce kolejne wybory, więc Die PARTEI i jej prezes chcą powtórzyć sukces po raz trzeci. Jaki jest pomysł na ten sukces? Chodzi między innymi wsparcie karykaturzystów z całego świata.

Die PARTEI Martin Sonneborn
Die PARTEI prosi karykaturzystów ze świata o wsparcie

W rozesłanym w języku niemieckim mailingu do karykaturzystów z różnych krajów, zwrócono się o wsparcie. Chodzi o przesłanie pocztą elektroniczną skanów rysunków związanych z Niemcami i Unią Europejską. Jak czytamy, chodzi o karykatury polityczne – “najzabawniejsze, najmądrzejsze i najbardziej obraźliwe dowcipy”. 50 tys. członków organizacji, a przynajmniej część z nich, po powieleniu, będzie je wkrótce rozwieszać w Niemczech.

Czy ta akcja skończy się sukcesem? Jako Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party), powstała w Polsce w 2001 roku międzynarodowa organizacja satyryczna, trzymamy za kolegów kciuki. Dodamy, że kilka lat temu bez konkretnych powodów PDH została skasowana z polskiej Wikipedii i obecnie można o niej przeczytać na Wikipedii tylko po angielsku. Ale wciąż jesteśmy i działamy!

Tekst: Szczepan Sadurski, prezes Partii Dobrego Humoru (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Partia Dobrego Humoru
>

 

Nowy Rynek Rostock ciekawostki Poprzedni post Rostock, niemieckie miasto – fakty, ciekawostki
pierwszy lot samolotem Następny post Pierwszy lot samolotem? Sprawdź, jak się przygotować do podróży