pościel do sypialni prześcieradła ciekawostki

Jaką pościel i prześcieradło wybrać do sypialni?

Czas czytania:3 minut/y, 37 sekund/y

Czy wiedziałaś że wybór odpowiednich tekstyliów do sypialni ma bardzo duży wpływ na jakość naszego snu? Decydując się na zakup pościeli lub prześcieradła głównym kryterium jest ich kolor i wzór, jak najbardziej ta cecha powinna być brana pod uwagę, jednak równie ważny, jeśli nie ważniejszy jest materiał, z którego zostały uszyte produkty. Nasza skóra podczas snu przynajmniej przez kilka godzin dotyka powierzchni pościeli lub prześcieradła, dlatego ważne jest aby tkanina była delikatna i w żadnym stopniu nie powodowała dyskomfortu.

Pościel w sypialni – na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Pościele w sypialni pełnią dwie funkcje, jest to produkt, który ma nam zapewnić komfortowy sen, po za tym taki produkt świetnie nadaje się jako element dekoracyjny w sypialni, zwłaszcza wtedy gdy nie chowasz rano pościeli do szuflady tylko pozostawiasz ją na łóżku. Decydując się na zakup nowej pościeli zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • > Skład materiału
  • > Rozmiar
  • > Wzór oraz kolor
  • > Sposób zapięcia

Materiał – naturalne pościele

Wspomnieliśmy że pościel powinna zapewniać nam komfortowy sen, pościel powinna w odpowiednim stopniu przepuszczać powietrza oraz odprowadzać wilgoć, dzięki temu nasze ciało się nie przegrzeje oraz nie zapoci. Materiał powinien być również na tyle delikatny dla naszego ciało aby nie powodował podrażnień oraz nie wywoływał alergii. Naszym zdaniem wszystkie wyżej wymienione kryteria spełniają pościele wykonane z naturalnych materiałów – bawełna, len lub jedwab. Najbardziej popularna jest bawełna, z której szyje się wiele różnych rodzajów pościeli np. kora, satyna bawełniana, jersey lub flanela. Kupując pościel zwróć uwagę na jej skład informacje znajdziesz na metce lub w opisie produktu na stronie internetowej, sprawdź czy pościel nie posiada domieszek w postaci poliestru lub innych syntetycznych materiałów.

Rozmiar – czy ma znaczenie?

Odpowiedni rozmiar w sypialni ma duże znaczenie, zwłaszcza w kwestii pościeli ???? Pościel dzielimy na dedykowaną do sypialni jednoosobowej oraz dwuosobowej, jednak jest to podział umowny ponieważ w sypialni dwuosobowej możemy używać dwóch mniejszych poszewek zamiast jednej dużej. Wybór rozmiaru powinniśmy dobrać do rozmiaru kołdry i poduszek jakie posiadamy, jeśli poszewki będą zbyt duże mogą się rolować podczas snu, zbyt małych najzwyczajniej nie nawleczemy na kołdrę.

Poniżej popularne rozmiary dostępne w Polsce:

  • 140×200
  • 160×200
  • 180×200
  • 200×220
  • 220×200

Ważne! – Jak możesz zauważyć dwa podobne do siebie rozmiary 200×220 oraz 220×200 to nie jest to samo. Rozmiar 200×220 – poszwa na kołdrę jest szeroka na 200 cm i długa na 220cm, w przypadku rozmiaru 220×200 jest na odwrót czyli 220cm to szerokość, 200cm długość.

Wzornictwo

Kolor i wzór tak naprawdę zależny jest od dwóch czynników – naszego gustu oraz stylu w jakim urządziliśmy sypialnię. Aktualnie dostępna jest bardzo szeroka oferta pościeli wykonanych w różnych wzorach, kolorach a nawet w wersjach jednobarwnych. Wybierając kolor i wzór staraj się dobrać produkt w taki sposób aby zachować rozwagę i nie wprowadzić do sypialni chaosu. Jeśli nie jesteś pewna jaki kolor będzie odpowiedni możesz wybrać komplet w jednym z bezpiecznych kolorów np. bieli, beżu, odcieniu szarości lub kremu, takie barwo łatwo wpasować w wystrój większości pomieszczeń.

Sposób zapięcia

Guziki, zamek lub zakładka, z tych trzech sposobów zapięcia najbardziej popularny jest zamek błyskawiczny, większość kompletów produkowana jest w wersji z zapięciem na zamek, taka forma zapięcia pozwala na szybką i bezproblemową wymianę poszewek na inne, jednak ma jeden minus, w przypadku awarii może okazać się że konieczna będzie naprawa przez specjalistę.

Guziki są rzadziej spotykane, czasami dostępne są tylko na specjalne zamówienie. Zakładka najczęściej stosowana jest w kompletach, które trafiają do hoteli, nie ma co się tu zepsuć a wymiana pościeli przebiega bardzo szybko.

Prześcieradła – tradycyjne czy na gumkę?

Podobnie jak w przypadku pościeli prześcieradła również dotykają naszego ciała podczas snu, lepiej od syntetycznych produktów sprawdzą się te wykonane w pełni z naturalnych tkanin. Bawełniane prześcieradła mogą być w wersji z frotte, jerseyu, satyny bawełnianej lub bawełny płaskiej. Taki materiał nie powoduje podrażnień oraz nie uczula, jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu.

Ważne! Jersey i Frotte to tkaniny, które nie wymagają prasowania, ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku prześcieradeł z gumką.

Wyróżnić możemy dwie wersje prześcieradeł – tradycyjne oraz prześcieradła z gumką.

Tradycyjne prześcieradła wystarczy rozłożyć na łóżku i wsunąć pod materac, wybierając rozmiar kieruj się rozmiarem materaca lub jeśli wkładasz je pod materac do wymiaru łóżka dodaj po 20 cm (wysokość materaca) oraz około 10 cm (zakładka).

W przypadku prześcieradeł z gumką sprawa ma się znacznie prościej, jeśli posiadasz materac o wymiarach 160×200 wybierz prześcieradło z gumką o takich samych wymiarach jak materac, prześcieradło posiada zapas materiału, który uwzględnia wysokość materaca, standardowo jest to około 20 cm.

humor wypadki drogowe dowcipy o wypadkach samochodowych drogowych kawały Poprzedni post Dowcipy o wypadkach samochodowych
humor skleroza dowcipy o sklerozie żarty pamięć kawały Następny post Dowcipy o sklerozie