Ciekawostki o Bielsku-Białej

kościół Bielsko-Biała ciekawostki atrakcje zabytki

Bielsko-Biała ciekawostki i najważniejsze informacje o Bielsku-Białej

Bielsko-Biała ciekawostki

1) Bielsko-Biała, to 170-tysięczne miasto na południu Polski, nad rzeką Białą (dopływem Wisły).

2) Miasto istnieje od 1951, kiedy to połączono miasta: Bielsko i Białą.

3) Bielsko uzyskało prawa miejskie w II połowie XIII wieku, Biała w 1723 roku.

4) W latach 1975-1998 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego. Obecnie jest w granicach woj. śląskiego.

5) W Bielsku-Białej stoi Zamek Książąt Sułkowskich. Pierwszy zamek stał w tym miejscu już w XIII wieku. Potem ulegał zniszczeniu i był przebudowywany, a obecna bryła pochodzi z XIX wieku. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Bielska Białej.

6) Pierwszą linię tramwajową w Bielsku-Białej uruchomiono 11 grudnia 1895 roku czyli wcześniej niż w Warszawie i Krakowie. W 1970 r. zrezygnowano z tramwajów.

Teatr Polski Bielsko-Biała ciekawostki atrakcje zabytki
Teatr Polski. Bielsko-Biała ciekawostki

7) W Bielsku-Białej działa Teatr Polski (budynek powstał w latach 1889-1890) oraz Teatr Lalek Banialuka, utworzony w 1947 roku.

8) Codziennie z wieży Ratusza słychać hejnał Bielska-Białej. Po raz pierwszy zabrzmiał 1 maja 1964 roku.

Ciekawostki o Bielsku-Białej

9) W Bielsku-Białej istnieje Studio Filmów Rysunkowych. Powstały tu popularne polskie kreskówki, m.in. Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki.

10) Przy Rynku w Bielsku-Białej stoi XV-wieczna katedra. Pierwotnie gotycka, obecnie zdobi ją oryginalna wieża, wzorowana na dzwonnicy z placu św. Marka w Wenecji.

11) W Bielsku-Białej istniała Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM), od 1992 r. Fiat Auto Poland. Przez 23 lata, do 1983 r. produkowano tu słynne maluchy (fiaty 126p). Także samochód Syrena.

zamek Bielsko-Biała ciekawostki atrakcje zabytki Wesoły Wieżowiec
Zamek w Bielsku-Białej oraz podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec

12) W 1936 r. powstała w Bielsku-Białej Pływalnia Panorama, przez pierwsze lata jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

13) W Bielsku-Białej od 1900 r. znajduje się pomnik Marcina Lutra (1483-1546). Stoi obok ewangelickiego Kościoła Zbawiciela.

14) W Bielsku-Białej na Placu Wojska Polskiego stoi Kamienica pod Żabami. Jej portal zdobią figury dwóch żab, ubranych we fraki.

15) Muzeum Techniki i Włókiennictwa przy pl. Adama Mickiewicza jest jedną z dwóch tego typu placówek w Polsce. Druga jest w Łodzi.

16) W Bielsku-Białej istnieje centrum targowo-wystawiennicze Targi Bielskie. Organizowane są tu imprezy targowe i konferencje.

Bielsko-Białaciekawostki(c): Sadurski.com
Na górnym foto: katedra w Bielsku-Białej

Zobacz też:
> Białystok
> Kielce
> Szczecin