Ciekawostki o Bielsku-Białej

kościół Bielsko-Biała ciekawostki atrakcje zabytki

Bielsko-Biała ciekawostki i najważniejsze informacje o Bielsku-Białej. Historia, atrakcje miasta, co zobaczyć

Bielsko-Biała ciekawostki

1) Bielsko-Biała, to 170-tysięczne miasto na południu Polski. Leży nad rzeką Białą, dopływem Wisły.

2) Miasto istnieje od 1951, kiedy to połączono ze sobą dwa miasta: Bielsko i Białą.

3) Bielsko uzyskało prawa miejskie w II połowie XIII wieku, Biała w 1723 roku.

4) W latach 1975-1998 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego. Obecnie jest w granicach woj. śląskiego.

5) W Bielsku-Białej stoi Zamek Książąt Sułkowskich. Pierwszy zamek stał w tym miejscu już w XIII wieku. Potem ulegał zniszczeniu i był przebudowywany, a jego obecna bryła pochodzi z XIX wieku. Aktualnie mieści się w nim Muzeum Bielska-Białej.

6) Pierwszą linię tramwajową w Bielsku-Białej uruchomiono 11 grudnia 1895 roku czyli wcześniej niż w Warszawie i Krakowie. W 1970 roku zrezygnowano z tramwajów.

Teatr Polski Bielsko-Biała ciekawostki atrakcje zabytki
Teatr Polski. Bielsko-Biała ciekawostki

7) W Bielsku-Białej działa Teatr Polski (budynek jego siedziby powstał w latach 1889-1890) oraz Teatr Lalek Banialuka, utworzony w 1947 roku.

8) Codziennie z wieży Ratusza słychać hejnał Bielska-Białej. Po raz pierwszy zabrzmiał 1 maja 1964 roku.

Ciekawostki o Bielsku-Białej

9) W Bielsku-Białej działa Studio Filmów Rysunkowych. Powstały tu popularne polskie kreskówki, m.in. Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki.

10) Przy Rynku w Bielsku-Białej stoi XV-wieczna katedra. Pierwotnie gotycka, obecnie zdobi ją oryginalna wieża, wzorowana na dzwonnicy z placu św. Marka w Wenecji.

11) W Bielsku-Białej działała Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM), od 1992 r. Fiat Auto Poland. Przez 23 lata, do 1983 r. produkowano tu słynne maluchy (fiaty 126p). Produkowano tu również samochód Syrena.

zamek Bielsko-Biała ciekawostki atrakcje zabytki Wesoły Wieżowiec
Zamek w Bielsku-Białej oraz podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec

12) W 1936 r. powstała w Bielsku-Białej Pływalnia Panorama, przez pierwsze lata jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

13) W Bielsku-Białej od 1900 r. znajduje się pomnik Marcina Lutra (1483-1546). Stoi obok ewangelickiego Kościoła Zbawiciela.

14) W Bielsku-Białej na Placu Wojska Polskiego stoi Kamienica pod Żabami. Jej portal zdobią figury dwóch żab, ubranych we fraki.

15) Muzeum Techniki i Włókiennictwa przy pl. Adama Mickiewicza jest jedną z dwóch tego typu placówek w Polsce. Druga jest w Łodzi.

16) W Bielsku-Białej istnieje centrum targowo-wystawiennicze Targi Bielskie. Organizowane są tu imprezy targowe i konferencje.

Bielsko-Biała ciekawostki(c): Sadurski.com
Na górnym foto: katedra w Bielsku-Białej

Zobacz też:
> Białystok
> Kielce
> Szczecin