30 ciekawostek o Białymstoku

bazylika Piłsudski Białystok ciekawostki atrakcje zabytki weekendowy wyjazd

Białystok ciekawostki i informacje o Białymstoku. Historia, atrakcje, co zobaczyć

Informacje o Białymstoku

1) Białystok, stolica województwa podlaskiego, leży nad rzeką Białą i ma 300 tys. mieszkańców.

2) Położenie miasta w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji sprawia, że Białystok jest miastem wielokulturowym.

3) Białystok jest największym skupiskiem wyznawców prawosławia w Polsce (30% mieszkańców miasta wyznaje prawosławie). Jest tu 12 parafii prawosławnych. Wśród nich – największa świątynia prawosławna Polski: Cerkiew Świętego Ducha.

4) Osiedla w Białymstoku: Centrum, Białostoczek, Sienkiewicza, Bojary, Piaski, Przydworcowe, Młodych, Antoniuk, Jaroszówka, Wygoda, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Bema, Kawaleryjskie, Nowe Miasto, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok, Leśna Dolina, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II, Bacieczki, Zawady, Dojlidy Górne.

5) Odległość między Białymstokiem a Warszawą wynosi 200 km.

Białystok ciekawostki z historii

6) Osada Białystok powstała w XV wieku, miedzy 1440 a 1444 rokiem.

7) Gotycko-renesansowy zamek wzniósł w Białymstoku marszałek Piotr Wiesiołowski. Pod koniec XVII wieku został przebudowany, stając się rezydencją rodu Branickich. Obecnie znamy go jako pałac Branickich i ma w nim siedzibę Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

8) 13 lipca 1769 r. pod Białymstokiem odbyła się bitwa między konfederatami barskimi a wojskami rosyjskimi. Konfederaci przegrali.

Pałac Branickich w Białymstoku

9) W latach 1807-1915 Białystok był w granicach Rosji.

10) W latach 1912-13 wybudowano w Białymstoku hotel Ritz. Był to najbardziej elegancki hotel miasta. Znajdował się pomiędzy pałacem Branickich a pałacykiem gościnnym. Pod koniec II wojny światowej został zniszczony.

11) Do II wojny światowej w Białymstoku mieszkało niemal 50 tys. Żydów i było tu 60 synagog.

Białystok atrakcje

12) Największą placówką muzealną woj. podlaskiego jest Muzeum Podlaskie w Białymstoku, założone w 1949 r.

13) Oryginalnym architektonicznie kościołem katolickim jest Bazylika św. Rocha w Białymstoku, wybudowana w latach 1927-46. Jego wieża ma 78 metrów wysokości.

Cerkiew świętego Ducha w Białymstoku. Foto: Loraine / cc-by-sa-4.0

14) Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się w centrum Białegostoku przy ul. Kościelnej 2. To najważniejsza świątynia rzymskokatolicka miasta. Jej początki, to lata 1617–1625, kiedy powstał późnorenesansowy kościół.

15) Przy ulicy Trawiastej w Białymstoku stoi cerkiew Mądrości Bożej. Ta prawosławna świątynia z końca XIX wieku, to Hagia Sophia ze Stambułu, tylko w skali 1:3.

16) W 1983 r. w Białymstoku założono Białostockie Muzeum Wsi (od 2016 r. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Jest to rodzaj skansenu, który gromadzi zabytki architektury drewnianej i zbiorów etnograficznych z regionu białostockiego, łomżyńskiego i z Suwalszczyzny. Na terenie 30 hektarów zgromadzono ok. 40 budynków, w tym 2 wiatraki-koźlaki.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Białystok ciekawostki

17) Na terenie Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku od 1963 r. znajduje się ogród zoologiczny o nazwie Akcent ZOO. Zajmuje 3 hektary powierzchni. Jest tu łącznie kilkadziesiąt gatunków ssaków, ptaków i gadów.

18) Na białostockich Plantach stoi betonowy pies z otwartym pyskiem. To replika rzeźby z 1936 roku, nazywana psem Kawelina.

19) Na skrzyżowaniu ulic Suraskiej i Rynku Kościuszki jest Aleja Bluesa. To deptak z chodnikiem w kształcie klawiatury fortepianu, z wmontowanymi tabliczkami muzyków.

20) Blisko 1/3 powierzchni Białegostoku, to tereny zielone.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku. Foto: Krzysztof Kundzicz / cc-by-sa-3.0

Białystok ciekawostki

21) Podobnie jak Rzym, Białystok leży na siedmiu wzgórzach.

22) Po Białymstoku nie jeżdżą tramwaje, ale co jakiś czas pojawiają się takie pomysły. Według przygotowanego raportu, na terenie miasta mogłoby powstać 25 km tras tramwajowych i 45 przystanków.

23) Białystok nazywany jest stolicą muzyki disco polo. Z tych okolic Polski pochodzi szereg gwiazd tej popularnej muzyki, m.in. Zenek Martyniuk i zespół Boys.

24) Jedną z asteroid w pasie planetoid układu słonecznego nazwano Bialystock.

Muzeum Podlaskie, dawniej Ratusz, foto: Karol Rutkowski / cc-by-sa-3.0. Białystok ciekawostki

25) Największy obiekt sportowy, Stadion Miejski w Białymstoku, znajduje się przy ul. Słonecznej 1. Gra na nim drużyna Jagiellonii Białystok, a obiekt mieści ponad 22 tysięcy widzów. Obiekt otwarto w 2014 roku. Wcześniej w tym miejscu stał inny stadion, istniejący od 1971 r.

26) W mieście jest też Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. To największa instytucja artystyczna Polski północno-wschodniej.

27) Lotnisko Białystok-Krywlany (kod IATA: QYY, kod ICAO: EPBK), to lotnisko cywilne oddalone od centrum miasta o 5 kilometrów, otoczone Lasem Solnickim. Jest wykorzystywane głównie przez Aeroklub Białostocki i Podlaski Oddział Straży Granicznej.

28) W Białymstoku nie ma starego miasta, lecz historyczne centrum miasta. Nie ma też klasycznego rynku, ale promenadę nazywaną Rynkiem Kościuszki.

29) Białystok, to miasto uniwersyteckie. Jest tu m.in. Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka. Kształci się tu ok. 45 tys. studentów.

30) W Białymstoku znajduje się browar Dojlidy, znany w Polsce z piwa Żubr.

Białystok ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Frombork
> Ostróda
> Kazimierz Dolny